Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist taşı, kendine özgü mor tonuyla diğer doğal taşlardan ayrılan ametist taşı, kuvars mineral ailesine mensuptur. ‘Mor Kuvars’ diye de bilinir. Ametist taşı, rengi açık leylak - parlak mor arası pek çok tonda farklılık gösterir. Tarihi süreçte hep Kraliyet ailelerinin kullandığı bu taş, günümüzde birçok takıyı süslemektedir. Ayrıca  mor ametist taşından dekoratif obje olarak da sıklıkla yararlanılır.

Ametist Taşı Anlamı

Dinginliği ve sakinliği temsil eden bu taş, inanışa göre kötü düşüncelerin kontrol edilmesini sağlar. Askerleri koruduğu, savaşta yaralanmayı önlediği şeklinde çeşitli inanışlarla kullanılagelen bu taşın kökeni Antik Yunan dönemine dayanır.

Ametist Taşının Adı Nereden Geliyor?

Söylendiğine göre bu taş ismini, Yunancadaki 'amethystos' sözcüğünden alır. Ametist anlamı ise, ‘sarhoşluğa karşı bir çare’ şeklindedir. Bazı kaynaklar bu kelimenin, 'ayık' mânâsına geldiğini belirtir.

Yunan mitolojisine göre üzerinde ametist taşını bulunduran kimsenin sarhoş olmayacağına inanılır. Yine demişlerdir ki; ‘Bir kimse ametist taşı ile yapılan bir kadehte içki içerse onunla sarhoş olmaz.’ Tabii ki bunlar, mit ve efsaneden ibarettir.

Ametist Nerede Bulunur?

Dünyanın her yerinde ametist yataklarına rastlamak mümkündür. Bilhassa, volkanik kayalar bakımından iyi bir kaynak olan şu bölgelerde ametist taşının daha yoğun bulunduğunu söyleyebiliriz:

 • Uruguay,
 • Brezilya,
 • Hindistan,
 • Rusya,
 • Sul bölgesinde yer alan maden yatağı,
 • Sibirya.

Ülkemizde ametist taşı nereden çıkarılır? Diye soracak olursanız, şu yerleri örnek gösterebiliriz:

 • Çanakkale – Lapseki,,
 • Yozgat – Şefaatli,
 • Ordu – Fatsa,
 • Balıkesir – Dursunbey,
 • Giresun – Şebinkarahisar,
 • Ordu – Gölköy.

Ametist Taşı Nasıl Oluşur?

Ham bir ametist kütlesi kaya parçasını andırır. Oysa iç kısmı parlak kristallerle doludur.

Bilimsel olarak ametist taşı oluşumu iki aşamada gerçekleşir. Bunların ilki boşlukların, ikincisi de kristallerin meydana gelmesidir. Ametist kütleleri (jeotları) bu şekilde ortaya çıkar.

Lav kabarcıklarına sıkışan gaz boşlukları, volkanik kayalarda da boşluklar oluşturur. Ardından zamanla bu boşlukların içerisine bir sıvı dolar. O sıvı silika (SiO2) açısından zengindir.

Kristaller bu sıvı sayesinde yavaş yavaş oluşum sürecini tamamlar. Tabii ki anlattığımız süreç milyonlarca yıl içinde, kademe kademe gerçekleşir.

Ametist Taşı Renkleri Nelerdir?

Bu taşın en çok bilinen bazı renk tonları şunlardır:

 1. Parlak kırmızı,
 2. Koyu kırmızı,
 3. Açık leylak,
 4. Koyu menekşe,
 5. Lavanta,
 6. Mavi menekşe.

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Evvelâ şunu hatırlatmakta yarar görüyoruz: Ametist taşı faydaları kesinlik ifade etmez.

Bununla beraber, çeşitli kaynaklara ve kullananların aktardığı tecrübelere göre ametist taşının faydalarından bahsedilebilir. Ametist Taşı, alkol, uyuşturucu ve sigarayı bırakmada yardımcı taştır. Meditasyonda kullanılır. Negatif enerjiyi vücuttan temizlemeye yardımcı olur ve pozitif enerji üretmemizi sağlar.

İşte onlardan bazıları:

 1. Vücut çevresinde koruyucu bir kalkan oluşturduğuna inanılır.
 2. Memnuniyeti artırdığı, mâneviyâtı güçlendirdiği söylenir.
 3. Psişik yetenekleri, sezgiyi, bilişsel algıyı güçlendirdiği düşünülür.
 4. Aurayı temizlediğinden söz edilir.
 5. Negatif enerjiyi temizlediği söylenir.
 6. Motivasyonu yükselttiği ve kişiyi sakinleştirdiği rivâyet edilir.
 7. Bazıları bu taşın radyasyondan koruyucu etkisi bulunduğunu iddia eder.
 8. Kimilerine göre ametist taşı yararları arasında uykusuzluğa iyi gelmesi de yer alır.
 9. Zihnin hareketsiz hâle gelmesine yardım ettiği belirtilen bu taş, bu özelliğinden dolayı enerji ve meditasyon çalışmalarında kullanılır.
 10. Sevilen kişinin kaybedilmesine bağlı üzüntüyü hafiflettiği de rivâyetler arasındadır.
 11. Eve huzur, mutluluk, canlılık verdiğini dile getirenler mevcuttur.
 12. İleri görüşlülüğü geliştirdiği ve geçmişi daha kolay hatırlamaya yardımcı olduğu şeklinde iddialar vardır.

Ametist Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diğer doğal taşlarda olduğu gibi, ametist taşı satın alırken; netlik, renk ve kesim kriterlerini göz önünde bulundurmak gereklidir.

Taşın morluk yoğunluğu ve derecesi arttıkça, buna bağlı olarak değeri de artış gösterecektir.

Taşı güneşe tutarak renk tonunu daha iyi ayırt edebilirsiniz.

Kullanım tercihleriniz doğrultusunda kütle hâlindeki veya işlenmiş ametist taşını satın alabilirsiniz.

Ametist Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın, Üçüncü Göz çakrasıyla iyi çalıştığı söylenir. Bahsi geçen çakranın ise iki kaş ortasında bulunduğu kabul edilir. Ametist taşının söz konusu çakrayla etkileşime girerek psişik yetenekleri güçlendirdiğine inanılır.

Öte yandan ametist taşı faydalarından biri, Taç çakrayı da aktif ettiği belirtilmektedir. İnanışa göre Taç Çakra, başın tepesinde konumlanır ve yukarı doğru yayılırken âdeta bir taç gibi davrandığı için bu ismi almıştır. Toprak Ana ve evren ile bağlantı oluşturduğu düşünülen bu 7. Çakranın Ametist taşıyla dengelenip iyileştirilebileceği rivayet edilir.

Buna göre, Taç çakra ile irtibat kurarak kişiye huzur getireceği söylenmiştir. Metafizik âlemlerle bağlantıya geçmeyi kolaylaştırdığı yönünde bir iddia mevcut olup, şifa ve meditasyon çalışmalarında kullanılması önerilir.

Ruhsal düzeyde etkileşim kurmak isteyenlerin reiki yoluyla bu taştan faydalanması tavsiye edilmiştir. Mutluluk çakrası olan Taç çakrayı hizalamak amacıyla Ametist taşının farklı doğal taşlarla beraber kombine edilmesi mümkündür. Bu amaçla yapılacak uygulamalarda özellikle beyaz ve mor Ametist kullanılması daha uygundur.

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Taşın cildinize temas ederek kullanılması hâlinde etkilerini daha iyi göstereceği umulur. Bu nedenle Ametist taşını; kolye, yüzük, bileklik, küpe ve benzeri takılarda kullanmak isabetli bir tercihtir.

Öte yandan ham kütle veya dizi taş formunda temin ederek Ametist ile meditasyon ritüelleri de yapabilirsiniz. Cebinizde, çantanızda yahut cüzdanınızda taşıyabilir veya çalışma masanıza yerleştirebilirsiniz.

Taşın enerjisini evinizde ve ofisinizde hissetmek istiyorsanız Ametist taşlı dekoratif objelerden yararlanmak da iyi bir çözüm olabilir.

Ametist ile meditasyon Nasıl Yapılır?

Bu taşın zihni sakinleştirerek spritüal farkındalık meydana getirdiği öne sürülür. Sözünü ettiğimiz bu faydasını gözlemleyebilmek için ise onunla düzenli bir şekilde meditasyon seansları yapmanız önerilir.

Taşın frekansını ve titreşimini duyabilmek için öncelikle ona inanmanız lâzımdır. Taşı meditasyonda kullanmak isteyenlerin şunlara dikkat etmesi gerekir:

 1. Pratiğe başlamadan evvel onu temizleyerek negatif enerjisinden arındırın. Pozitif enerjiyi yükseltmek için mum ışığından yardım alabilirsiniz.
 2. Meditasyon uygulamasını sessiz, aydınlık bir ortamda gerçekleştirin.
 3. Bilgisayar, cep telefonu vb. cihazlar kapalı olsun.
 4. Ametist ile birlikte Mala kolye kullanarak meditatif durumunuzu daha iyi geliştirebilir ve sakinliği kendinize çekebilirsiniz.
 5. İşlemi gerçekleştirmek için yapacağınız tek şey Ametist taşını kendinize yakın tutmak, Alın veya Taç çakra noktasının üzerine yerleştirmektir. Bunu yaptıktan sonra pozitif enerjiyi teşvik etmek ve taşın gücünü harekete geçirmek için içinizden niyet getirerek taşa odaklanın.

Ametist Taşı Bakımı ve Temizliği:

Bu taşı parlak güneş ışığından korumaya özen gösterin. Çünkü yoğun ışınlar, taşın sahip olduğu mor rengin solmasına yol açar.

Ametist taşının sertlik derecesi Mohs ölçeğine göre 7’dir. Ancak daha sert maddeler onu çizebilir veya kazıyabilir. Yüzeyinin bozulmaması için diğer takılarla beraber bulundurmaktan uzak durun ve onu, kendine özel bir mücevher kutusunun veya kesenin içinde saklayın.

Gerçek Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bunun en güvenli yolu elbette profesyonel bir mücevher değerlendirme uzmanından yardım almaktır. Fakat onlar taşınızın hakiki olup olmadığını test etmek için sizden yüksek bir ücret talep edilebilir.

Bunun yerine, orijinal ametist taşı nasıl anlaşılır? Sorunuza cevap bulmak için şu yöntemi deneyebilirsiniz:

 1. Bir camı bu taş ile çizmeye çalışarak sertliğini test edin.
 2. Eğer hafif bir iz bıraktığını ve taşın üzerinde hiçbir deformasyon olmadığını görüyorsanız, elinizde gerçek ametist taşı tutuyorsunuz demektir.
 3. Ancak taşta hasar oluşursa bu durum, doğal ametist taşı olmadığını gösterir.

Tamburlanmış veya işlenmiş ametist taşı satın aldıysanız şu yönteme başvurabilirsiniz:

 • Taşınıza dokunun ve bakın, soğuk mu?
 • Alnınıza yerleştirip kısa bir müddet bekleyin.
 • Taş soğuksa ve alın bölgenize koyduktan sonra ısınmadıysa anlayın ki sahte değil. Tam tersi ise, onun gerçek ametist taşı olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Hakiki ametistler ısı alışverişi yapmaz.

Bu yöntemlerle uğraşmanıza gerek kalmadan, içiniz rahat bir şekilde gerçek ametist taşı alışverişi mi yapmak istiyorsunuz? Öyleyse Taş Sandığı’nın zengin koleksiyonunda aradığınızı bulabilirsiniz.

Ametist Taşı Fiyatları

Doğal taşlarda fiyatlandırmayı etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

 1. Taşın kalınlığı,
 2. Şekli,
 3. Sahip olduğu sertlik değeri,
 4. Renk ve desen,
 5. Parlaklık, saydamlık ve buna benzer yapısal unsurlar,
 6. Işık geçirgenlik derecesi,
 7. Boyut,
 8. Bünyesinde çizik, baloncuk, çatlak gibi herhangi bir kusur / deformite olup olmadığı,
 9. Yaygınlık durumu (Örneğin, nadir bulunan taşlar çok daha değerlidir.).

Doğal taş ametist taşı fiyatları hususunda birçok seçeneği mukayese etme fırsatı tanıyan mağazamız, bu konudaki tüm beklentileri nitelikli ürünleri ile cevaplamayı başarır.

Siz de aradığınız özelliklere sahip ürünleri koleksiyonumuzda bulabilir, en iyi Ametist taşı fiyat garantisi ve hızlı teslimat avantajıyla satın alabilirsiniz.


Ametist Taşı Ürünleri