Çeroit Taşı

Çeroit taşı; diğer isimleriyle, ‘Lavenderite’ ve ‘Charoite’ olarak bilinir. Çeroit taşı, insanın mânevî yönlerine hizmet ettiği söylenen bu taş, mor ışın taşı olarak da isimlendirilir.

Çeroit Taşı

Çeroit Taşı Ürünleri


Çeroit taşı, yüksek çakralarla uyumlu bir şekilde çalışarak mistik âlemlere yolculuk yapmayı kolaylaştırdığına inanılır. Sahip olduğu titreşim ile cesareti artırdığı belirtilen bu taş, çok kuvvetli bir şifa kristali olarak kabul edilir. Psişik saldırılara karşı koruyucu etkisinden söz edilen Çeroit, takı sektöründe geniş kullanım alanı bulur.

Çeroit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Çeroit taşı, Rusya’da yer alan Chara Nehri’nin yakınında keşfedilmiştir. Bu nehir Sibirya bölgesinde yer alır. Taşın ismi de oradan gelir.

1947 tarihinde bulunan bu taş, 1970’lerin sonlarına doğru Avrupa’ya gelmiş ve dünyaca tanınmaya başlanmıştır.

Yapısında beyaz kalsit barındıran bu taşın, yüksek titreşimlerin gücünden ve derinliğinden yararlanmak isteyenler için ideal bir taş olduğu belirtilir.

Kalp ve Taç çakralarını birleştirdiği düşünülen Çeroit, bazılarına göre kuvvetli bir sevgi atmosferi meydana getirir. Dönüşüm taşı diye de adlandırılan Çeroit’in kişiye ilham verdiği de söylentiler arasındadır.

Çeroit Taşı Yapısı Nasıldır?

Çeroit taşının inci misâli sedefli bir ışıltısı ve eşsiz bir parlaklığı vardır. Menekşe renginden koyu mor tonlarına kadar renk cümbüşünün hâkim olduğu Çeroit taşı yelpazesi, sunduğu zengin çeşitlilik ile her tarza hitap eder.

Aslında bu taş; hidrojen silikat, kalsiyum stronsiyum, baryum ve potasyum minerallerinin bir araya gelmesinden oluşur.

Sertlik derecesi ise 3 olup, son derece kırılgan ve yumuşak bir yapıdadır. Bu nedenle kendisine narin davranmak, kullanırken özenli olmak gerekir.

Çeroit Taşı Renkleri

Ağırlıklı olarak mor renkte gözlemlenir. Fakat; beyaz, kahverengi, lila ve siyah tonlarında da karşımıza çıkar. Koyu mor, lavanta rengi, eflâtun gibi renklerde de görülür. Yeşil rengi ise nadiren görülmüştür.

Üzerindeki desenler âdeta bir yağlı boya tablosunu andırır. Bu ise Çeroit taşının sıklıkla tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir.

Eğer Çeroit taşının üstünde beyaz parçacıklara rastlanıyorsa, bilinmelidir ki bunun nedeni Kuvars’tır. Yeşil parçacıklar gözlemleniyorsa bu, Manganez’den kaynaklanıyor demektir.

Çeroit taşı yapısında genellikle gri veya siyah damarlar vardır. Benzersiz desenlerine katkı sağlayan bu damarlar taşın etkileyici görünümünü artırır.

Çeroit Taşı Hangi Burç ile Uyumlu?

Yay, Akrep ve Kova; bu taşın ilişkilendirildiği burçlar olarak sıralanır. Saydığımız burçlardan birine mensupsanız, Çeroit taşının etkilerinden yararlanma ihtimâlinizin diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Çeroit Taşı Hangi Çakranın?

 1. Taç Çakrası ile 3. Göz Çakrası bu taş sayesinde aktif edilebilir. İlgili çakraları çalıştırıp etkilerinden maksimum derecede faydalanmak için bu taşı kullanabilirsiniz.

Çeroit Taşı Faydaları Nelerdir?

Bunları fiziksel ve ruhsal olarak iki başlık altında inceleyebiliriz. Aşağıda listeleyeceğimiz Çeroit taşı yararları bilimsel olarak kanıtlanmış şeyler değildir. Yalnızca; çeşitli efsaneler, kaynaklar ve kullananların tecrübeleri doğrultusunda kulaktan kulağa yayılan ve genel kabul gören bilgilerdir.

İşte, Çeroit taşı ne için kullanılır? Sorusunun cevabı:

Fiziksel Olarak Çeroit Taşının Faydaları

 1. İşitme sorunlarına iyi geldiği ifade edilmektedir.
 2. Baş ağrılarına şifalı olduğu belirtilir.
 3. Uykusuzluk çekenlere faydalı olduğu şeklinde bir söylenti vardır.
 4. Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığının üstesinden gelmeye katkıda bulunduğu söylenmiştir.
 5. Pankreas, karaciğer, kalp ve göz sağlığı üzerine olumlu etkilerinden bahsedilmektedir.
 6. Ağrıları, krampları hafiflettiği de bir başka rivâyet olarak karşımıza çıkar.
 7. Otizm hastalığı ile mücadeleyi desteklediğine ilişkin bir inanış söz konusudur.
 8. Çeroit taşı kullananlar bunun yorgunluğu alıp götürdüğügörüşündedir.
 9. Alkol ve sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmayı desteklediği düşünülür.
 10. Ametist taşının etkilerini güçlendirdiği kabul edilmektedir.
 11. Bir görüşe göre Çeroit taşı; hücreleri yeniler, kan basıncını dengeler, gıda ve alkol detoksu için kullanılabilir.

Ruhsal ve Zihinsel Bakımdan Çeroit Taşının Yararları

 1. Aurayı temizlediğinden söz edilir.
 2. Sinir sistemini dengelediği yönünde bir inanış mevcuttur. Sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır.
 3. Zihin ve kalp arasındaki bağlantıyı düzenlediği iddia edilir.
 4. Özgüveni artırdığı rivâyet olunmuştur.
 5. Korkulardan uzaklaştırdığı kabul edilir.
 6. Kişinin, yaşadığı âna odaklanması konusunda yardımcı olduğu dile getirilir. Her dakikasını dolu dolu geçirmek isteyenler, bu taşın sözü edilen etkisine güvenerek üzerinde taşımaktadır.
 7. Kimileri, bu taşın davranışsal ve sosyal problemleri olan çocuklara faydalı olabileceğini söyler.
 8. ‘Sonsuz sevginin taşı’ diye de nitelendirilen Çeroit, ilişki sorunlarını çözme noktasında kişiye yardım edebilir demişlerdir.
 9. Şans getirdiğine ilişkin bir inanış olduğundan da söz edebiliriz.
 10. Bazıları ise şöyle dediler: Çeroit taşı; analiz yeteneğini artırır, zihinsel netlik sağlar, kavrayışı ve iç görüyü geliştirir, duygusal esenlik elde etmeyi mümkün kılar.

Çeroit Taşı Nasıl Temizlenir?

Çeroit taşınıza zarar vermeden negatif enerjisini boşaltmak ve nötr duruma getirmek istiyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 1. Diğer taşların yanına veya üzerine koyup bir süre beklemeye bırakmak,
 2. Toprağa gömmek,
 3. Akan suyun altında iyice yıkamak. (Bunu yaparken hassas davranmaya önem verin. Aksi takdirde Çeroit taşınızın hasar görme olasılığı fazladır.)

Çeroit Taşı Fiyatları

Rengi çerçevesinde Çeroit taşı fiyatları değişkenlik arz etmektedir. Sertlik derecesi yine bu taşa fiyat biçilebilmesi noktasında etkili faktörlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Çeroit taşının kalın oluşu fiyat artışlarını beraberinde getirmektedir.

Diğer taraftan taşın şekli de fiyat hususunda belirleyici bir rol üstlenir. Örneğin; Çeroit taşlarının bazıları ham kütle formunda karşımıza çıkar. Fakat kimileriyse takı formunda yahut dizi taş olarak sunulur.

Taşın nereden çıkarılmakta olduğu, kolayca bulunup bulunmadığı, pürüzleri, büyüklüğü de fiyatına direkt etki eder. Bunlardan anlaşılacağı üzere Çeroit taşı fiyat seçenekleri oldukça geniş bir yelpazede zengin seçenekler barındırır. Siz de seçenekleri inceleyerek tarzınıza, bütçenize, kullanım amacınıza uyan Aventurin taşını bulmak adına koleksiyonumuzu inceleyebilirsiniz.

Çeroit Taşı Ürünlerine Göz At