Doğal taş nasıl anlaşılır? Diye merak ediyorsanız, tek başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerin kesinlik arz etmeyeceğini bilmelisiniz. Bir taşın doğal, değerli ve orijinal olup olmadığını anlamanın garanti yolu laboratuvar incelemesinden geçirilmesidir.

Taş bilimi alanında uzmanlaşmış kişiler, taşları çeşitli kriterlere göre değerlendirerek sertifikalar. Böylece saf doğal taş ile yapay / sentetik taş birbirinden kolayca ayırt edilir. Peki, bir yerde bulduğunuz veya mağazadan satın aldığınız taşın doğal olup olmadığını nasıl anlarsınız? Yazımızın devamında bununla ilgili ipuçları vereceğiz.

Gerçek Doğal Taş Nasıl Anlaşılır?

İlk defa taş satın alacak veya koleksiyonunuza yenilerini ekleyecekseniz bu hususta özenli davranmalısınız. Taş alışverişi aceleye getirilmemesi gereken bir konudur ve satıcının, ürünün güvenilirliği her zaman sorgulanmalıdır. Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki, duygularınız doğal taş seçiminizi doğrudan etkiler. Kendinizi hangi taşa yakın hissediyorsanız sizin için doğru kristal o olabilir.

Tercihinizi, görünüşünden etkilendiğiniz veya fiziksel / ruhsal problemlerinize iyi geleceğini düşündüğünüz bir taştan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca güçlü yönlerinizi pekiştirmek ve eksik yanlarınızı tamamlamak için doğum haritanızı da göz önüne alabilirsiniz. Bir taşta karar kıldıktan sonra, ürün kalitesine ve seçtiğiniz yerin piyasadaki bilinirliğine dikkat etmelisiniz.

Bu alanda haklı bir üne sahip olan Taş Sandığı, tüm beklentileri en iyi şekilde karşılar. Zengin ürün seçkisiyle doğal taş ihtiyaçlarına hitap eden Taş Sandığı’nın renkli koleksiyonunda her zaman size uygun bir şeyler vardır. Doğal taşın orijinalliği nasıl anlaşılır? Diye merak ediyorsanız ayrıntılı bilgi için web sitemizden detaylı inceleyebilirsiniz, özet bilgilendirme için bu içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Doğal Taş Gerçeklik Testi Nasıl Yapılır?

Tamamıyla doğru sonuçlar veremese de, kendi kendinize deneyebileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Onları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Taşların Kusurlarını Bulmak:

Doğal taşlar yapısı gereği pürüzsüz değildir, yüzeylerinde baloncuk ve çatlaklar vardır. Sahte taşlar ise bu tür detaylar barındırmaz ve az kusurlu olmasıyla dikkat çeker. Taşınıza büyüteç yardımıyla göz gezdirerek üzerinde bulunan kusurları inceleyebilir, böylelikle gerçekliği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

  1. Taş Renklerine Dikkat Etmek:

Gerçek doğal taş nasıl anlaşılır? Diye düşünüyorsanız, unutmayın ki gerçeklik testinin önemli bir adımı da taşın rengine bakmaktır. Saf kristaller sahte veya sentetik taşlardan daha göz alıcı bir görünüm arz eder. Canlı ve parlak bir dokusu bulunan doğal kristaller, ışığın altına tutulunca doğadan gelen eşsiz tasarımını meydana çıkarır. Işığı güçlü ve yoğun bir şekilde yansıtan doğal taşlar, bu özelliği sayesinde ayırt edilebilir.

  1. Isıya Maruz Bırakmak:

Bunun taş ve aksesuarlara zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayın. O nedenle ısı uygulamasını gerçekleştirirken çok dikkatli olun.

Sentetik bir taş ısıtıldığı zaman erir yahut boyası akar. Bu sayede doğal taşlar nasıl anlaşılır? Sorusu cevap bulmuş olur.

  1. Sertifika İstemek:

Saf doğal taş nasıl anlaşılır? Sorunuza cevap verecek geçerli bir sertifika olup olmadığını öğrenin. Taşı satın alacağınız yerden bu belgeyi talep ederek alışverişinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Doğal Taş Yanar mı?

Sahte taşların erime derecesi düşüktür. Bunun aksine doğal taşlar, yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Bu yüzden doğal taşların erimeyeceğini ve yanmayacağını söyleyebiliriz. Ancak bunlar da aşırı ısıya uğrarsa deforme olabilir ve renk değiştirebilir.

Doğal Taş Neden Isınır?

Bütün doğal taşların çevresindeki negatifleri emme özelliğine sahip olduğu düşünülür. Aynı zamanda her doğal taşın kendine özgü bir enerjiye, titreşimlere ve frekansa sahip olduğu söylenir.

Buna göre; doğal taşın yapısındaki enerji, onu üzerinde taşıyan kimsenin enerjisiyle bir araya gelerek bütünleşir. Kristal, bulunduğu bedenin veya mekânın enerjisini kendi içine çeker ve olumsuz enerjileri pozitife çevirir. Dolayısıyla kişide rahatlama hissi oluşur, enerji akışı dengelenir. İşte doğal taşların ısınmasına yol açan şey budur. Diğer taraftan, kristallerin uzun süre güneşte bırakılması ısınmalarına sebebiyet verir. (Taşları temizlemek için güneş ışığına maruz bırakmak yaygın ve güvenli bir yöntemdir.)

Türlerine Göre Doğal Taşlar Nasıl Anlaşılır?

Tüm taşlar yapısında farklı mineralleri barındırır. Sertlik değeri, kırılma indisi gibi özellikler de onları birbirinden ayırır. Bundan dolayı her taş için uygulanabilecek gerçeklik testi yöntemleri değişiklik gösterebilir.

İşte birkaç örnek:

1. Ay Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bu taşın sahtesi çoğunlukla opalit taşından imâl edilir. Bu ayrımı yapabilmek taşın katmanlarını incelemekle mümkündür.

Opalit taşında katmanlardan çok, baloncuklar göze çarpar. Hakiki Ay taşı ise katmanlı yapısıyla dikkat çeker.

Öte yandan bu taşın kendine mahsus bir ışıltısı mevcuttur. Işık altında beyaza yakın veya açık mavi bir parıltı ile göz kamaştırır. Bu yansımanın çeşitli renklerle gerçekleşiyor olması taşın sahteliğine işaret eder.

Bir de Ay Taşı camdan ve Opalit’ten daha sert bir yapıya sahip olmasıyla öne çıkar. Ten ile teması hâlinde soğuk bir his bırakır. Bunlar da taşın gerçekliğini anlama noktasında önemli birer tüyo olarak kullanılabilir.

2. Pembe Kuvars Nasıl Anlaşılır?

Doğal Pembe kuvars, soluk tonlarıyla sahtesinden ayırt edilir. Kristaliniz çok canlı veya aşırı koyu tonlara sahipse bu durum sahte olduğuna delâlet eder.

Öte yandan bu taş, ağır ve yoğun bir hissiyat verir. Sahte taşlar ise hafif hissettirir.

Yine ametist taşındaki gibi, Pembe Kuvars da baloncuklar barındırmaz. Taşınızın yapısında baloncuk tarzı oluşumlar fark ettiyseniz büyük olasılıkla gerçek değildir.

3. Ametist Taşı Nasıl Anlaşılır?

Tercihiniz Ametist’ten yana olacaksa, saf doğal taş nasıl anlaşılır? Sorunuza şöyle cevap bulabilirsiniz:

  1. Rengine dikkat kesilin. Gerçek Ametist menekşe ve mor rengiyle göz alıcı bir görünüm sergiler. Daha doğrusu bu renklerin değişik tonlarını bir arada bulundurur. Güneş ışığına tutulduğunda farklı renklerin yansımasını sunar.
  2. Doğal taşların pek çoğu, oluşum evresinde geçirdiği süreçler nedeniyle baloncuklar ihtiva eder. Ancak bu, Kuvars grubundaki ametist taşı için geçerli değildir. Büyüteç vasıtasıyla baktığınız zaman baloncuklar görüyorsanız taş muhtemelen sahtedir.
  3. Gerçek olmayan ametist kristalleri, üstündeki çatlaklardan renkli boyalar enjekte edilmesiyle meydana getirilir. Taşın çatlaklarını etraflıca inceleyip boya izi var mı yok mu diye kontrol edebilirsiniz.

Sonuç: Orijinal Doğal Taş Nasıl Anlaşılır? Genel Değerlendirme:

Yukarıda bildirdiğimiz yöntemler taşların gerçekliği hakkında ipucu verebilir. Lâkin yine hatırlatmakta yarar görüyoruz; bunu anlamanın en doğru yolu taşı laboratuvar testlerine tâbî tutmaktır. Bir taşın doğal mı, sentetik mi olduğu, hangi özellikleri taşıdığı jemolog incelemeleriyle netlik kazanır.

İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, Taş Sandığı’nın sertifikalı ürün yelpazesine güvenebilirsiniz. Saf doğal taş nasıl anlaşılır? Diye düşünmeye son veren mağazamız, güvenilir ve ayrıcalıklı alışveriş deneyimi sunar. Uygun fiyatlarıyla bütçenize, eşsiz tasarımlarla tarzınıza hitap eden Taş Sandığı, değişmeyen yüksek kalitesini her ürününde gösterir.