Doğal taşlar nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bu taşları fiziksel veya ruhsal problemlerinizle mücadelenize yardımcı olması için mi tercih edeceksiniz? Öyleyse taşınızdan yararlanmak için enerji programlama ritüellerini deneyebilirsiniz.

Taşların iyileştirici gücüne inanıyorsanız, onları kendinize yakın tutarak faydalarından daha iyi nasiplenebilirsiniz. Tabii ki bu yalnızca bir iddiadır ve bilimsel geçerliliği yoktur. Taşların enerjisini kuvvetli bir şekilde hissetmek isteyenlerin onları takı formunda kullanmaları önerilir.

Diğer taraftan değerli ve yarı değerli taşları ofisinizde yahut evinizde dekorasyon öğesi olarak değerlendirebilirsiniz. İç mekânınızda uygun bir yere konumlandıracağınız doğal taşlar, şıklığın tamamlayıcısı olacak ve dekorasyon stilinize renk katacaktır.

Tüm kullanım amaçlarına yönelik zengin bir ürün yelpazesi bulunan Taş Sandığı, bu alandaki ihtiyaçlarınızın güvenilir çözüm noktasıdır. Siz de A’dan Z’ye bütün doğal taşlar için koleksiyonumuza göz atabilir, kendinize ve sevdiklerinize hediye etmek istediğiniz ürünleri kolayca bulabilirsiniz.

Doğal Taşların Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğal taşların ışıltılı güzelliği estetik amaçlarla tercih edilmelerini sağlar. Onların şifalı özellikleri olduğunu kabul edenler ise, çeşitli rahatsızlıklarının tedavisine yardım etmesi adına bu taşlara başvurur.

Yüzük, kolye, küpe veya bileklik formunda işlenmiş doğal taşlar ise pozitif enerjiyi gün boyu üzerimizde taşımamıza olanak verir. Taşların tene temas etmesi hâlinde etkilerinin daha güçlü olacağı söylenir.

1. Radyasyondan Kurtulmak için Doğal Taş Nasıl Kullanılır?

Yaygın inanışa göre bazı taşların radyasyonu emici özelliği vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

 • Şungit,
 • Hematit,
 • Amazonit,
 • Pirit,
 • Turmalin.

Söz konusu taşları bilgisayar, telefon, TV gibi cihazların yanına veya elektrikli ev âletlerinin üzerine yerleştirerek kullanabilirsiniz. Umulur ki böyle yapmak, aygıtlardan yayılan radyasyonun etkilerini en aza indirecek ve bedeninizi radyasyon nedeniyle oluşacak zararlardan koruyacaktır.

2. Dekorasyon için Doğal Taş Kullanımı Nasıl Olmalı?

Fayans, lavabo, tezgâh ve benzeri yerlerde dekoratif taşlara rastlamak mümkündür. Dekorasyonunuzu hareketlendirmek istiyorsanız evinizin yahut iş yerinizin genel tarzına göre bir seçim yaparak doğal taşları eşyalarınızın süsü hâline getirebilirsiniz.

3. Peyzaj Çalışmalarında Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Döşeme ve kaplama malzemesi olarak bu taşlardan yararlanılır. Ayrıca mekânlara etkileyici bir görsellik kazandırmak için yine doğal taşların yardımı gerekir.

Bu taşlar peyzaj bölgelerinde sağlıklı, kullanışlı, temiz ve modern bir zemin yapısı oluşturmaya imkân tanır. Bakımsız otları engelleyen doğal taşlar, meydana getirdiği pürüzsüz doku sayesinde peyzaj alanın verimliliğini artırır.

Parklarda, bahçelerde, yürüyüş yollarında bu taşlara başvurulur. Araçlar için ayrılan yollarda, otoparkların yer döşemelerinde bu taşlardan faydalanılır.

Peyzaj alanında kendine yer bulan bazı doğal taş çeşitleri şöyle sıralanabilir:

 • Onyx,
 • Traverten,
 • Kuvars,
 • Andezit,
 • Granit taşı,
 • Bazalt taşı,
 • Dolomit taşı.

4. Doğal Taş Ritüeli Nasıl Yapılır?

Doğal taşların niyetlerinizi gerçekleştirmesine yardım edebilmesi için belli ritüelleri uygulamanız önerilir. Bunlardan en çok bilineni, doğal taş programlama ritüelidir.

Bu noktada; ‘Hedefi olmayan gemiye rüzgâr yardım edemez.’ Sözünü hatırlatmak yerinde olacaktır. Doğal taşların etkilerine yönelik güçlü bir inanca sahipseniz, bunların üzerinizde tezahür etmesi için belirli niyetler taşımalısınız.

Her gün taşı elinize alıp büyük bir içtenlikle bu niyetinize odaklanmalı, taşın etkilerini göreceğinize inanarak yapmalısınız. Böylece o doğal taş ile bağlantıya geçmiş olursunuz. Bunu düzenli bir şekilde tekrarlayarak taşınız, bedeniniz ve ruhunuz arasındaki ilişkiyi güçlendirebilirsiniz.

Not: Doğal taşlar nasıl kullanılır? Diye merak edenlerin atlamaması gereken bir başka ayrıntı şudur: Taşı kullanım sıklığınıza bağlı olarak temizlemelisiniz. Enerjisel boyutta yapacağınız bu temizlik sayesinde taşınızdaki negatifliği ortadan kaldırabilir ve ondan eski işlevselliğiyle yararlanmayı sürdürebilirsiniz. Detaylı bilgi için, 'Doğal Taş Nasıl Arındırılır?' başlıklı içeriğimize uğrayın…

5. Çakraları Dengelemek için Doğal Taşlar Nasıl Kullanılmalı?

Vücutta yedi çakra olduğu belirtilir. Her biri farklı noktalarda yer alır. Taşınızı bu noktaların üzerine yerleştirerek bir süre beklemeye bırakmalı ve bu sırada niyetinizi içinizden tekrar etmelisiniz.

Bunun için doğal taş setleriyle çalışmayı da tercih edebilirsiniz. Bunu doğru yapabilmek çakraların taşlarla olan ilişkisini bilmekle mümkündür.

 • Ayrıntılı bilgiye 'Çakralar' sayfasından ulaşabilirsiniz.

6. Burçlara Göre Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Burcunuzun gezegeni ve elementi hangisi ise, doğal taş seçimi yaparken bunu dikkate almalısınız. Böylelikle mensubu olduğunuz burcun olumsuz yönlerini törpüleme, olumlu taraflarını kuvvetlendirme şansına kavuşursunuz.

Bu hususta her şeyi kapsamlı olarak web sitemizin burçlara göre taşlar sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır? En İyi 4 Yöntem:

Doğal taşları hayatınıza dâhil etmenin pek çok yolu vardır. İşte onlardan bir kısmı:

1. Üzerinizde Taşıyın:

Bunun için taşınızı yumuşak, küçük bir torbaya koymanız önerilir. Dilerseniz kese içerisine yerleştirerek de taşımayı tercih edebilirsiniz.

Taşımak amacıyla kullanmak için seçiminizi cilâlı taşlardan yana yapmanız daha doğrudur. Bunlar sağlam bir yapıya sahiptir ve hasar görme ihtimâli çok düşüktür. Dolayısıyla cebinizde kırılmaz ve rahatsızlık vermez.

Doğal taşları üstünüzde bulundurarak onların her daim enerji alanınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız cebinizde değil; çanta veya cüzdanınızda da taşımanız mümkündür. İllâ teninize değdirmeniz gerekmez, Sonuçta yine üzerinizde taşımış olursunuz.

2. Takı Olarak Kullanın:

Taşların metafiziksel özelliklerinden istifade etmek ve şıklığınızı taçlandırmak istiyorsanız takıların gücüne başvurabilirsiniz. Böylelikle onlar, her taktığınızda size niyetlerinizi yeniden hatırlatır.

Eşsiz tasarımlarıyla göz dolduran doğal taş takılar tüm kıyafetlerinizle uyum sağlamayı başararak ilgiyi üzerinizde toplayacaktır.

Not: Kullanacağınız takının metalleri taşınızın etkilerini engellemez, tam tersine geliştirir. Altın, gümüş, bakır, kalay vb. doğal taşlarla rahatça kullanılabilir.

3. Meditasyon Yapın:

Şifa seanslarında doğal taşlardan medet uman sayısız insan vardır. Onlar, taşların zihin, beden ve ruh arasındaki bağı güçlendirdiğine inanır. Bu nedenle meditasyonun daha etkili olması için doğal taşlardan faydalanmayı seçer.

Bunu nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, şöyle bir örnek verebiliriz:

 • Taşı elinize alın veya kucağınıza koyun.
 • Lotus pozisyonunda ya da bağdaş kurarak oturun.
 • Gözlerinizi kapatın.
 • Nefesinize odaklanarak meditasyona başlayın.
 • Ardından odağınızı taşınıza yönlendirip enerjisine bağlanmaya çalışın.
 • Işığını hissedin, enerjisini ve parlaklığını vücudunuza yüklediğinizi hayal edin.
 • Bunu her gün veya gerekli gördüğünüzde tekrarlayın.

4. Kişisel Bakım Rutininizde Yer Verin:

Doğal taşlar nasıl kullanılır? Diye düşünüyorsanız, onları cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için değerlendirebileceğinizi de bilmelisiniz. Yüzünüzü yıkarken kullandığınız suya taşınızı daldırarak enerjisini o suyun içine aktarmayı deneyin. Bununla cildinizi temizleyip arındığınızı hissetmeye odaklanın.

Pembe Kuvars, Yeşim, Gua Sha Taşı gibi taşlardan yapılan cilt bakım âletlerine de şans verebilirsiniz. Cildinizi makyajdan arındırıp serum ve nemlendirici uygularken bu âletleri kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Yüz Taşı

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır? Doğal Taş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Hakkında Genel Bilgi

Doğal taşların mistik, tıbbî, psikolojik, spritüal ve astrolojik amaçlarla kullanılması mümkündür. Meditasyon uygulamalarında, alternatif tıpta, mitolojide ve dinî ritüellerde kendine yer bulan doğal taşlar, kişinin odaklandığı amaca hizmet eder.

Unutmayın ki doğal taşlar yalnızca belirli kişiler için değil, onların enerjisine inanmış olan herkes içindir. Kimi zaman siz bir taşı istersiniz fakat başka bir taş, enerjisiyle kendine çeker. Bu durumda iç sesinizi dinlemeniz tavsiye edilir.

Doğal taşlar tıpkı bitkiler gibi evinizin bir parçası olmalıdır. Etkilerine inanmıyor olsanız dahi onların hiçbir zararı yoktur. En azından dekoratif bir eşya niyetine kullanmalı ve eşsiz görünümleriyle evinizi neşelendirmesine izin vermelisiniz.

Doğal taşlar hangi alanlarda kullanılır? Öğrendiğinize göre, şimdi gereksinimleriniz doğrultusunda en iyi ürünleri bulma vakti!