Doğal taşlar nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı her taş özelinde farklı cevaplanır. Çünkü; taşların sertlik dereceleri, sahip olduğu nitelikler değişiklik gösterir. Temizleme işleminin bu faktörler dikkate alınarak yapılması gerekir.

Böylelikle taşınızın güzel görünümünü muhafaza etmesi mümkün olacak, enerjisi yenilenecek ve size daha iyi hizmet edebilecektir.

Doğal Taş Temizliği Neden Önemli?

Tüm taşların, -düzenli kullanılsın veya kullanılmasın- üzerinde negatif enerjiler biriktirdiği söylenir. Taşları, bünyesinde biriken bu olumsuz enerjilerden kurtarmanın yolu ise temizlemekten geçer.

Öte yandan onların şık görüntüsünü kaybetmemesi, rengini ve canlılığını koruması için temizlenmeye ihtiyaçları vardır. Bununla beraber, doğal taşları temizleme ifadesi yalnızca fiziksel olarak algılanmamalıdır.

Kristalleri hiç dokunmadan, enerji boyutunda temizlemek mümkündür. Örneğin; temizleyici özelliğe sahip olduğu iddia edilen bir taşın yanına yerleştirerek veya tütsü dumanında bekleterek bunu yapabilirsiniz.

Özetle, doğal taşlar neden temizlenmeli? Sorusunun cevabını maddeler hâlinde şöyle toparlayabiliriz:

  1. Kristalinizin daha hızlı ve güçlü etki etmesine yardımcıdır.
  2. Onunla aranızdaki bağın kuvvetlenmesine katkıda bulunur.
  3. Niyetlerinizin daha kısa zamanda gerçekleşmesine yardım edebilir.
  4. Taşınızın iletişim kanallarını açarak çakralarınızın taşlarınızdan daha iyi faydalanmasını kolaylaştırır.
  5. Taşlara şık bir görünüm kazandırır.

Doğal Taşlar Ne Zaman Temizlenmeli?

Bu sorunun cevabı kullanım sıklığınıza bağlıdır. Taşınızı her gün kullanmayı tercih ediyorsanız temizliğini de günlük olarak yapmanız önerilir.

Eğer sık aralıklarla kullanmıyorsanız haftada bir yahut aylık olarak temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Öte yandan taşı ilk aldığınızda da mutlaka temizlemelisiniz. Bunu yapmak, taşın barındırdığı olası kötü enerjileri uzaklaştırabilmeniz için önemlidir.

Sizden başka birisi taşınıza dokunduğunda yine temizlemeyi ihmâl etmeyin. Çünkü doğal taşların kendilerine temas eden kişilerden negatif enerjiler aldığı düşünülür. Bu enerjileri gidermezseniz taşınızdan beklediğiniz yararları göremezsiniz.

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir? Yöntem

Bu genel bilgilerin ardından sıra, doğal taşları temizleme yöntemleri ile onları nasıl arındırabileceğinize geldi.

Unutmayın ki bu yöntemlerin her biri tüm taşlar için uygun olmayabilir. Taş Sandığı’nın zengin koleksiyonunda her ürün için yazılmış açıklamaları ve blog bölümümüzü inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İşte, doğal taşlar nasıl temizlenir? Sorusunun madde madde cevabı:

1. Su ile Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu yöntem, sertlik derecesi orta ve yüksek taşlar için uygundur. Deniz suyu, tuzlu yapısıyla doğal taşı arındırmak için ideal bir seçenektir.

Diğer taraftan; taşınızı musluk suyunda da yıkayabilir yahut bir kaba koyup akan suyun altında bekletebilirsiniz.

Kristallerin bazıları suya girdiğinde ufalanır ve parçalanır. Taşınızın yapısını göz önünde bulundurarak su ile temizlemeye uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu yöntemi uygularken taşınızı kesinlikle deterjan, sabun ve benzeri temizlik malzemelerine maruz bırakmayın.

2. Güneş Işığıyla Doğal Taşlar Nasıl Arındırılır?

N büyük enerji kaynaklarından biri güneştir. Ondan, taşlarınızı arındırmak için de faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kristalinizi direkt olarak güneş ışığı alan bir yerde konumlandırıp bir süre bekletmektir. Bu, taşınızın şarj olmasını sağlayacak ve enerjisindeki farklılığı siz de hissedeceksiniz.

Uyarı: Pembe Kuvars veya Ametist gibi parlak renkli taşları güneşin altında yarım saatten fazla bekletmeyin. Yoksa renkleri solabilir.

3. Tütsü ile Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?

Adaçayı yahut Sandal ağacı gibi bir şeyin tütsüsünü yakarak doğal taş yapısındaki zararlı enerjiyi bununla ortadan kaldırabilirsiniz. Bunların yerine kendinize yakın hissettiğiniz başka bir bitkiyi de kullanabilirsiniz.

Doğal taşlar nasıl temizlenir? Sorusuna etkili bir cevap olan tütsüleme yöntemi, ateş ve hava elementini birleştirir. Bu yöntemi uygularken tütsünün taştaki negatif enerjileri alıp götürdüğünü düşünmeniz de etkisini daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Tütsü dumanında beklemeye bırakılan taş, içindeki negatif enerjileri serbest bırakarak onlardan kurtulacaktır. Böylece yepyeni ve güçlü bir enerjiye kavuşarak eski işlevselliğini geri kazanacaktır.

Not: Tütsü ile tuzlu su yöntemlerini bir arada uygulayabilirsiniz. Evcil hayvan besliyorsanız, kullanacağınız tütsünün herhangi bir toksik özellik içermemesine dikkat edin.

4. Toprağa Gömerek Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Toprak da Güneş gibi yüksek bir enerjiye sahiptir. ‘Sinirlendiğin zaman toprağa bas.’ Sözü boşuna değildir. Toprak, vücudu radyasyondan arındırarak kişiye zindelik verir. Hâl böyle olunca, doğal taşlar üzerinde de aynı etkiyi göstermesine şaşırılmamalıdır.

Taşınızın topraklama etkisiyle yüklerinden arınmasını istiyorsanız, onu saksı ya da bahçe toprağına yerleştirebilirsiniz.

Not: Kristalinizi toprağa gömdükten sonra bir gece bekletmeniz önerilir.

5. Ay Işığında Bekleterek Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Ay ışığıyla doğal taş temizleme yöntemi de güneş ışığı yöntemiyle aynıdır. Dolunay gecesinde taşınızı açık alana bırakarak ay ışığıyla temizlenmesine izin verebilirsiniz.

6. Farklı Taşlar ile Doğal Taş Nasıl Temizlenir?

Bazı taşların hem kendini, hem diğer taşları temizleyebilme kabiliyetine sahip olduğu söylenir. Himalaya Tuz lambası ve Selenit taşı onlardan bazılarıdır.

Taşınızı bunların yanına veya üzerine yerleştirip bir süre bekletmeyi deneyebilirsiniz. Yaygın inanışa göre söz konusu ürünler, taşınızın negatif enerjisini çekip imha edecek ve ona pozitif enerji yükleyecektir.

7. Ses ile Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?

Spritüellik alanına ilgi duyuyorsanız, Tibet kâseleriyle enerji temizliği yapıldığını görmüş olmalısınız. Bu, kristaller için de geçerli bir uygulamadır. Taşlarınızın üzerindeki negatif enerjileri silmek için temizleyici frekanslardan yardım alabilirsiniz.

Doğal Taş Temizleme Yöntemleri Hakkında Genel Değerlendirme

Su, toprak, ateş ve hava elementleri doğal taşların enerjisel boyutta temizliğini gerçekleştirmek için kullanılır. Yukarıdaki yöntemleri taşlarınızın formuna ve özelliklerine göre seçerek onların kötü enerjisiyle vedalaşmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal taşlar nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını daha ayrıntılı bir biçimde öğrenmek istiyorsanız, taşların özelliklerini incelemek için mağaza sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.