Doğal taşlar nerede bulunur? Sorusuna; kayaçlardan okyanus ve denizlere kadar pek çok bölge ile cevap vermek mümkündür. Minerallerin bir araya gelmesiyle oluşan doğal taşlar, bu mineral yapılarına göre farklı kayaç tiplerinin içerisinde yer alır. Örneğin; püskürük (magmatik) , metamorfik (başkalaşım) ve sedimenter (tortul) kayaçlar bunlardan bazılarıdır.

Pek çok ülke çeşitli doğal taş yatakları bakımından zengindir. Örnek vermemiz gerekirse;

 • Turkuaz taşı en çok; Amerika, İsrail, Avustralya, Meksika, İran ve Afganistan ülkelerinde yaygındır.
 • Zirkon taşının en fazla çıkarıldığı yerler; Sri Lanka, Norveç, Brezilya, Kanada ve Tayland olarak sıralanır.
 • Hemimorfit taş rezervleri de; Avusturya, Güney Afrika, İngiltere, 3. Polonya bölgelerine yayılmış durumdadır.

Bazı taşlar ise deniz canlılarının yapısında bulunur. Meselâ İnci taşı midye ve istiridyenin içerisinde karşımıza çıkar.

Bu özet bilgilerden sonra gelin, doğal taşlar nerede çıkar? Sorusunun cevabına daha geniş bir perspektiften bakalım.

Doğal Taşlar Nerede Bulunur? Doğal Taşların Yaygın Olduğu Yerler

En kısa şekilde cevaplayacak olursak; doğal taşlar yerkabuğunun çeşitli katmanlarında, kayaların arasında yer alır. Sıcak su kaynaklarının etrafında; riyolitik, pegmatit ve granit gibi kristallerin içinde oluşur. Porfir ve magmatik kayalarda, tonalitlerde de meydana gelen doğal taşlara ayrıca volkanik oluşumlarda gözlemlenir.

Kumlu topraklarda kendine yer edinen doğal taşlar bazen büyük kristaller, kimi zaman ise ufak partiküller şeklinde gözlemlenir. Daha sonra buralardan çıkarılarak işlenip birçok sektörde kullanılabilecek hâle getirilir.

Dünya Geneli Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Hangi taşların en fazla nerelerde çıkarıldığına gelince, bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Topaz: Nijerya, Sri Lanka, Sibirya, Brezilya.
 2. Elmas: Afrika.
 3. Zümrüt: Kolombiya.
 4. Kaplan Gözü: Avustralya, Güney Afrika, Burma.
 5. Yakut: Güneydoğu Asya, Amerika.
 6. Ametist: Uruguay, Afrika, Zambiya, Sibirya, Meksika.
 7. Akik: Sicilya’da.
 8. Turmalin: Afganistan, Sri Lanka, İtalya.
 9. Kehribar: İsveç, Hollanda, Ukrayna, Romanya, İngiltere.

Not: Değerli ve yarı değerli taşlar nerede bulunur? Ayrıntılarıyla öğrenmek için web sitemizin doğal taşlar ve özellikleri sayfasını detaylı inceleyebilirsiniz!

Türkiye’de Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Maden ihracat ve ithalatında doğal taşların payı oldukça büyüktür. Araştırmalar, ülkemizdeki doğal taş rezervlerinin dünyadaki rezervlere oranını %33 olarak bildirmektedir. Söz konusu istatistik, yurdumuzun bu sektörde ne derece büyük bir yer tuttuğunu gösterir mahiyettedir. ‘Zultanit’ olarak bilinen Diaspor, Türkiye’de çıkarılan doğal taşlar içerisinde en meşhurudur. Muğla’nın Milas ilçesindeki madenden elde edilir. Bu nedenle Türk Diaspor’u diye de anılır.

Hangi Doğal Taşlar Nerede Bulunur?

Bu soruyu ülkemiz için şu örneklerle cevaplayabiliriz:

 1. Akik (Agat):

Ankara’nın Çubuk ilçesi ve çevresinde yaygındır. Burada Ateş Akik ve Çubuklu (Skolezit) Akik türlerine rastlanır.

 1. Kuvars:

Istranca, Menderes, Kırşehir civarlarında sık görülen bu taşlar, bir de Kırklareli’ne bağlı ilçesinden yaygın olarak çıkarılır. Ankara-Beypazarı, Sivas-Yıldızeli, İstanbul-Subaşı Köyü, Aydın-Çine’deki Madrandağı Kuvars taşı bakımından zengindir.

 1. Ametist:

Mor ve eflâtun renkte karşımıza çıkan bu ‘SiO2’ minerali Kuvars ailesine mensuptur. Ülkemizde en fazla Balıkesir-Dursunbey mevkiinden çıkarılır. Aynı zamanda; Giresun Şebinkarahisar, Erzincan, Bigadiç (Güğü Köyü), Çanakkale-Lapseki bu taşın kaynak bölgeleri arasındadır.

 1. Apatit:

Bu ise yeşilin değişik tonlarında görülür ve Fosfatlar grubuna aittir. Urfa/Birecik ve Hatay/Yayladağ’daki fosfat yataklarından çıkarıldığı bilinmektedir.

 1. Kalsedon:

Jelimsi yapısı, çatlak veya mat dokulu gibi farklı oluşumları mevcuttur. Sıklıkla; Eskişehir/Mayıslar ve Sarıcakaya yakınlarında, Tokat/Zile, Bolu/Kıbrıscık bölgelerinde görülür.

Doğal Taşlar Nerede Satılır?

Bunlar taş sektöründe faaliyet gösteren mağazalar tarafından satışa sunulur. Doğal taşlardan yapılan takı, aksesuar ve dekoratif objeler de yine çeşitli fiziksel ve online mağazalarda, dükkanlarda kendine yer bulur.

Birçok taşın sahte ve sentetik formları olduğu için, doğal taş satın alacağınız yeri doğru seçmeniz gerekir. Bu konudaki tüm şüpheleri orijinal ve sertifikalı ürünleriyle ortadan kaldıran Taş Sandığı, tüm ihtiyaçlarınız için yanınızdadır.

Şıklığına şıklık katmak isteyenler, kombinlerinde zarafetin ve asaletin temsilcisi olacak doğal taşları ürün koleksiyonumuzdan temin eder. Ev ya da ofis dekorasyonuna yenilik getirmeyi düşünenler aradığını yine Taş Sandığı’nda bulmanın mutluluğunu yaşar.

Siz de üstün kaliteyi ekonomik fiyat ile edinmek için tercihinizi bizden yana kullanabilirsiniz. Nitelikli ve zengin ürün yelpazesiyle beklentileri yanıtlayan mağazamız, hayatınızı renklendirmeye hazırdır.

Peki ya, siz? Doğal taşlar nerede bulunur? Sorusunun en güzel cevabı olan Taş Sandığı sayesinde kendinizi ve sevdiklerinizi şımartmaya hazır mısınız?