Fuksit Taşı

Fuksit taşı, rahatlatıcı taş olarak bilinir. Yabancı dilde Fuchsite olarak geçen bu taş, ‘yeşil Muskovit’ diye de adlandırılır. Yeşil rengin göz kamaştıran tonunu ve parlaklığını bir araya getiren bu doğal taş, üzerine yansıyan ışık ile beraber eşsiz bir görünüm sergiler. İlk defa Alman mineral uzmanı Johan Fuchs tarafından Brezilya’da keşfedilmiştir. Taşın adı da onun soyadından gelir.

Fuksit Taşı

Fuksit Taşı Ürünleri


Fuksit Taşı Nedir?

Fuksit taşı, Muskovit taşının yeşil renkli versiyonudur. (Bu, Mikanın bir alt türüdür.) Bünyesinde pek çok mineral barındırır. Onlardan bazıları şöyledir:

 • Krom,
 • Florin,
 • Hidrojen,
 • Silisyum,
 • Alüminyum

Yoğun sinerjiyi açığa çıkardığına inanılan bu şifalı kristal taş, bünyesinde bolca spritüel enerji barındırır.

Dengeleme özelliğinden dolayı farklı değerli taşlar ile beraber kullanılabilir ve uyumlu bir şekilde şifalanma yapmaya izin verir.

Eski zamanlarda şifacıların ve şamanların sürekli kullandığı bilinen bir taştır. Yeşil rengini ve tonlarını içerdiği krom mineralinden alır. Kırmızı olanlarına da rastlamak mümkündür.

Fuksit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Bu taşın holistik şifalandırma için kullanılabileceği belirtilir. Söz konusu yöntem, vücut ile ruhu bir bütün olarak tedavi etmeye dayanır. Bu sayede bedenin ve zihnin âhenk içerisinde çalışması mümkün olur. İşte bunu sağlayan şifalı enerjinin adı ‘sinerji’ olup, Fuksitler de bu enerji ile doludur.

Fuksit Taşı Hangi Taşlarla Kullanılabilir?

Bu taşın etkisini güçlendirmekk amacıyla farklı doğal taşlardan yardım alabilirsiniz. Örneğin; yeşil aventurin, zümrüt, yeşil turmalin, demir pirit, yosun akik bunlardan bazılarıdır.

Fuksit Taşı Nerede Bulunur?

Bu taşın çıkarıldığı yerler şu şekildedir:

 1. Afganistan,ABD,
 2. Rusya,
 3. Brezilya,
 4. Avusturya

Fuksit Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Bu taşın 7. Göz Çakrası ile Üçüncü Göz Çakrası yani Alın Çakrası’nı aktif ettiği bilinmektedir.

Bu özellikleriyle benliğin gerçek yönünü daha iyi anlamaya yardım ettiği söylenen Fuksit taşı, benlik saygısının artmasına da katkı sağlayabilir.

Fuksit Taşı Ne İşe Yarar?

Bunların tıbbî geçerliliği olmasa da, düzenli Fuksit taşı kullananlar çeşitli etkilerle karşılaştıklarını bildirmektedir.

En yaygın Fuksit taşı faydaları şunlardır:

Fiziksel Açıdan Fuksit Taşı Yararları Nelerdir?

 1. Alerjiye iyi geldiği söylenir. Bu etkisinden yararlanabilmek için leylak Lepidolite taşıyla beraber kullanılması önerilmiştir.
 2. Kan hücrelerinin yenilenmesine katkı sağladığı düşünülür.
 3. Bitkilerin yenilenmesine yardım ettiği şeklinde bir inanış vardır.
 4. Uyku sorunlarına şifalı olduğu rivâyet edilir.
 5. Sırt, kas ve omurga ağrılarını hafiflettiğinden söz edilir. Tutulmalara iyi geldiği belirtilir.

Ruhsal ve Zihinsel Bakımdan Fuksit Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Hasta odalarında bu taşın bulundurulması önerilir. Gerek hastayı, gerekse ona eşlik eden refakatçiyi rahatlattığı iddia edilir. Daha olumlu düşünmeye ve bilinçli davranmaya sevk ettiği söylenmektedir.
 2. Stresi azalttığı dile getirilir.
 3. Kişinin daha doğru karar vermesini kolaylaştırdığı da Fuksit taşı faydaları olarak zikredilen bir başka durumdur.
 4. Meditasyon uygulamalarında kullanılması tavsiye edilir. Olumlu ve dingin enerjiyi en üst düzeye taşıdığına yönelik bir inanış mevcuttur.
 5. Bazıları şöyle demiştir: Fuksit taşı içsel gücü ortaya çıkarır, duygu durumlarını dengeler.

Fuksit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu taşın sertlik derecesi çok düşük olup, 2,5 – 3 olarak belirtilir. Bu nedenle toprağa gömülmesi veya su ile temizlenmesi önerilmez. Çünkü su içerisinde veya toprak altında çözünmesi, parçalanması mümkündür.

Taşınızın hasar görmeden negatif enerjilerini atmasını ve arınmasını istiyorsanız tütsülemeyi tercih edebilirsiniz. Başka bir taşın ya da himalaya tuz lambasının yanına koyarak da temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Selenit taşının üzerine bırakarak, içinde biriken olumsuz enerjiyi uzaklaştırabilirsiniz.

Temizledikten sonra bu taşı temizledikten sonra yumuşak bir keseye yerleştirmeniz önerilir. Ya da bir kutunun içerisine yumuşak bir kumaş serip, Fuksit taşını öteki taşlardan ve takılardan ayrı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Fuksit Taşı Fiyatları

Renginden berraklığına kadar pek çok faktör Fuksit taşı fiyatı üzerinde etkilidir.

Sertlik derecesi, parlaklık, barındırdığı kusurlar ve pürüzler de bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca; taşın saydamlığı, şekli, kalınlığı ve bunun gibi çeşitli unsurlar Fuksit taşı bileklik, Fuksit taşı kolye, Fuksit taşı yüzük gibi Fuksit taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Siz de bu alandaki tüm ürünlerimizi inceleyip hem kendiniz hem sevdikleriniz için en doğru tercihi kolayca yapabilirsiniz.

Fuksit Taşı Ürünlerine Göz At