İyolit Taşı

İyolit taşı (İolite), güçlü enerjisi ve derin menekşe rengi ile rağbet gören taşlardan biridir. Uygun fiyatlı, nispeten kolay bulunabilen bu taş; soluk mavi, mürekkep veya çelik rengiyle karşımıza çıkar. En yaygın hâli ise mor ve mavi versiyonlarıdır.

İyolit Taşı

İyolit Taşı Ürünleri


Gerçek İyolit taşı arıyorsanız, bünyesinde orijinal değerli taşların bulunduğu mağazamız ihtiyaçlarınızı karşılamaya aday! Doğal taşların muhteşem etkileri ve doğal taş takıların eşsiz güzelliği size bir tık kadar yakın! Hemen ürün koleksiyonumuza göz atarak tarzınız doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz.

İyolit Taşı Nedir?

İyolit, ismini Yunancadaki ‘İos’ sözcüğünden alır. Bu kelime ise, ‘menekşe’ anlamını taşır. Resmi olarak 1912 yılında İyolit adına kavuşmuştur. Ancak kullanımı oldukça eskilere dayanır.

İyolit Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Sertlik değeri 7 olarak belirtilir. (Mhos ölçeğine göre.)
 2. Magnezyum demir  siklosilikat mineralidir. Kordereitten oluşur.
 3. Pleokroik özelliği mevcuttur. Yani ışık hangi açıdan geliyorsa ve nasıl bir ışığa maruz kalıyorsa o doğrultuda rengi değişir.
 4. Kristali yansıtabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle Viking’li denizciler tarafından paralizör olarak kullanılmıştır. Hava kapalıyken, güneş ışınlarının yansımalarını tespit etmek için taşın kristali yansıtma özelliğinden yararlanılmıştır. Bu yönüyle İyolit, denizcilerin yön tayinine yardım eden ve pusula görevi üstlenen bir taş olmuştur. Bu sayede İyolit, insanların uzun süre denizde kalabilmesine ve güvenle yolculuk yaparak uzak diyarları keşfedebilmesine yardımcı olmuştur.
 5. Tarihi süreçte ayrıca tılsım olarak kullanıldığı ifade edilen bu taşın, 18. Yüzyıldan beri mücevher olarak işlendiği bilinir.
 6. Rûhânî bakımdan çok güçlü bir enerji taşıdığına inanılan bu taş, ruhlar âlemiyle bağlantıya geçmek ve öngörü yeteneğini geliştirmek gibi amaçlarla da kullanılmıştır. Astral yolculuk yapmayı deneyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmiştir.

İyolit Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

3.Göz Çakrası, 5.Boğaz Çakrası ve 7.Taç Çakrası İyolit taşıyla ilişkilendirilen çakralardır. Bu taşın, bahsi geçen çakralar üzerinde iyileştirici ve dengeleyici etkileri bulunduğuna inanılır. Çakralarda oluşan tıkanıklıkları giderdiği de bir başka söylenti olarak karşımıza çıkar.

İyolit Taşı Hangi Burcun?

Boğa, Terazi ve Yay; İyolit taşıyla bağlantılı olan burçlardır. Bu burçlara mensup insanların İyolit taşından daha kısa sürede ve maksimum derecede fayda göreceği düşünülür.

İyolit Taşı Ne İşe Yarar?

Fiziksel ve ruhsal olarak kategorize edilen İyolit taşı faydaları bilimsel nitelik taşımaz. Bunların çoğu; mitolojik kaynaklar, efsaneler, halk arasında yaygın inançlar, kullananların yorumları çerçevesinde popüler hâle gelmiştir.

İyolit Taşı Fiziksel Faydaları

 1. Vücudu toksinlerden arındırdığı söylenmiştir.
 2. Karaciğeri temizlediği rivâyet olunur.
 3. Bakterileri öldürdüğü ifade edilmektedir.
 4. Sinüsler ve solunum yolları için yararlı olduğu belirtilir.
 5. Migren tipi baş ağrısı için şifalı olduğundan söz edilir.

İyolit Taşı Ruhsal ve Zihinsel Faydaları

 1. Öngörü yeteneğini artırdığına inanılır.
 2. Üçüncü gözü harekete geçirdiği söylenir.
 3. Kişinin kendini daha rahat ifade etmesine yardımcı olduğu savunulmaktadır.
 4. İlişki uyumsuzluklarının giderilmesinde etkili olduğu görüşü hâkimdir.
 5. Duygusal mânâda güç verdiği rivâyet edilir.
 6. Bağımlılıklardan kurtulmaya yardım ettiğine inanılmaktadır.

İyolit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal taşları kullandıkça üzerinde negatif enerji birikir. Hiç kullanılmasa bile, ona dokunmak dahi negatif enerji birikimi için yeterli gelir. Ayrıca değerli taşlar, bulunduruldukları ortamdaki enerjileri de çeker.

Tüm bunlardan dolayı, değerli taşların ilk alındıklarında ve düzenli kullanım süreci boyunca temizlenmesi gerekir.

İyolit taşının temizliği için ise şu yöntemlerden yararlanılabilir:

 1. Diğer Taşlar: Farklı bir değerli taşı İyolit taşının üzerine veya yanına yerleştirip beklemeye bırakın. O taş, İyolit’in üstündeki kötü enerjiyi toplayarak uzaklaştıracaktır. Ancak bunu yapabilmek için güçlü bir taş kullanmalısınız ki, İyolit’i temizleyeyim derken diğer taşa zarar vermeyesiniz.
 2. Toprak: Bahçenizdeki ya da saksınızdaki toprağa gömerek bekletmeniz de taşın enerjisini dengeleyecektir.
 3. Tütsü: Tütsülemek, taşı nötralize etmenin harika bir yoludur. Çünkü tütsü dumanının doğal taşlar üzerinde temizleyici etkisi olduğu bilinir.
 4. Akan Su: Temiz su altında yıkamak veya taşı bir kaba koyup akan suyun altında bekletmek de güvenle tercih edebileceğiniz temizleme yöntemlerindendir.

İyolit Taşı Fiyatları

Bir doğal taş alırken, fiyatının piyasa değerinden çok düşük olmamasına dikkat etmek gerekir. Zira bu takdirde taşın sentetik / sahte olma ihtimâli yüksek demektir. İyolit taşı fiyatları konusuna gelince, tüm doğal taşların fiyatlandırmasında geçerli olan hususlar bu taş için de geçerlidir. Şöyle ki;

 1. Sabit bir fiyat politikası olmayıp, ürün özelliklerine göre değişken fiyatlar söz konusudur.
 2. Renk, form, desen ve pürüz gibi fiziksel unsurlar fiyatı doğrudan etkiler.
 3. Yine; içerdiği element çeşitleri, kalınlık durumu, sertlik değeri, büyüklük, saydamlık derecesi, parlaklık da fiyata etki eder.
 4. Taşın hangi bölgeden çıkarılıp nasıl işlendiği, kalitesi ve değeri fiyatının belirlenmesinde etkin rol oynar.

Siz de İyolit taşı fiyat seçeneklerini koleksiyonumuzdan inceleyerek kullanım amaçlarınız doğrultusundaki ürünlere rahatça ulaşabilirsiniz.

İyolit Taşı Ürünlerine Göz At