Kaplan Gözü Taşı

Kaplan Gözü Taşı

Kaplan gözü taşı, dengeleyici, arındırıcı, iyileştirici olduğuna inanılan kaplan gözü taşı; kişiden kişiye değişen etkileriyle birçok fiziksel ve duygusal problemin çözümünde rol oynayabilir. Daha güvende, cesur ve güçlü hissetmek istiyorsanız, aradığınız şey belki de kaplan gözü taşıdır.

Kaplan taşı özellikleri nelerdir? Kaplan gözü taşı nasıl bir taş? Kaplan gözü taşı ne işe yarar? Buna benzer tüm sorularınızın kapsamlı cevabı için doğru adrestesiniz.

Birçok uygarlığın asırlar boyu cesareti ve gücü çağırmak için kullandığı bu taş, bugün hâlâ önemini korumaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Doğal taşlar arasında olan kaplan gözü taşı, kalsedon grubunda yer alan bir taştır. Başka bir ifadeyle, kuvars minerallerine dâhildir. ABD, Güney Afrika, Avustralya, Hindistan, Meksika gibi pek çok ülkede yaygındır.

Mavi, kırmızı, pembe ve benzeri farklı renkleri bulunur. En sık olarak sarı ve kahverengi tonlarının karışımından oluşan kaplan gözü taşı ile karşılaşılır. Parlak, hafif yağlı bir görüntüye sahiptir. Üzerinde koyu renkli şeritler vardır. Bunlar, demir minerallerinin etkisiyle meydana gelir.

Kaplan gözü taşı özellikleri neler? Diye merak ederken, taşın neden böyle isimlendirildiği de aklınıza takılmış olabilir. Bu adı almasının sebebi, kaplana benzeyen etkileyici görünümüdür. Bundan dolayı tarih boyu hep, savunma ve güç gibi kavramlarla ilişkilendirilmiştir.

Kaplan Gözü Taşı Tarihi

Savaşçılar için yapılan aksesuarlarda kaplan taşına yer verilmiş, rengi yüzünden bu taş nazar ile de bağdaştırılmıştır. Lânetlere, büyülere, olumsuz enerjilere karşı tılsım olarak kullanıldığı bilinen bu taş, heykellerde de kendine yer bulmuştu. Heykellerin gözleri kaplan taşınan yapılıyor; kahramanlık, yiğitlik, korkusuzluk, mertlik ve kuvvet gibi kavramlar bu taş ile sembolize ediliyordu.

Kaplan Gözü Taşı Kullanım Alanları

Envâi çeşit aksesuarda ve takıda güzelliğini sergileyen kaplan gözü taşının kullanıldığı yerler olarak şunları örnek gösterebiliriz:

 1. Kolye modelleri,
 2. Tesbih çeşitleri,
 3. Bileklikler,
 4. Yüzük tasarımları,
 5. Takı setleri,
 6. Küpe seçenekleri,
 7. Halhal,
 8. Pandül vb.

Kaplan Gözü Taşı Burcu Nedir?

Kaplan gözü taşı, ikizler, akrep, oğlak, yengeç burcudur. Çakrası alt karın çakrasıdır.

Kaplan Gözü Taşı Faydaları Nelerdir?

Tıbben kesinliği olmasa da, kaplan gözü taşı kullananlar yorumlarıyla çeşitli faydalarına kavuştuklarını bildirmişlerdir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Toprak elementi enerjisinin baskın olduğu kişilerde daha fazla işe yaradığı, psişik yetenekleri güçlendirdiği söylenir.
 2. Başkalarının isteyerek veya istemeyerek yaydıkları kötü enerjileri etkisiz kıldığından söz edilir. Beddua, efsun ve buna benzer durumların meydana getirdiği olumsuz titreşimlerden koruduğuna inanılır.
 3. Denildi ki; ‘kaplan gözü taşı, insanın benliğini keşfetmesine, kendi potansiyelinin farkında olmasına ve bunu kontrol etmesine yardımcıdır.’ (Bunun da bir varsayım olduğu, doğruluğunun netlik taşımadığı unutulmamalıdır.)
 4. Niyetlerin doğru bir şekilde hayata geçirilmesinde, öz yeterliliklerin farkına varılmasında, engellerin aşılmasında kaplan gözü taşının faydaları olduğu düşünülür.
 5. Aynı zamanda bu taşın; şüphe, evham, tedirginlik, iç sıkıntısı vb. kötü hislerden, negatif düşüncelerden kurtulmaya yardım ettiği de söylentiler arasındadır.

Kaplan Gözü Taşı Ne İşe Yarar Başka?

Bunların yanı sıra, bilimsel anlamda bir karşılığı olmamasına rağmen kaplan gözü taşı kullananların yorumları ile sabit başka avantajlardan söz edebiliriz.

Şöyle ki:

 1. Söz konusu taşın, odaklanma ve algılama becerilerini geliştirmeye destek olduğu rivâyet edilir.
 2. Bir diğer inanışa göre bu taş; kişiyi iç çatışmalardan kurtarır, gururu ve inadı yok eder. Böylece daha sakin ve dengeli bir ruh hâline bürünme imkânı tanır.
 3. Bazıları ise kaplan gözünün, kişiyi öz sevgiye ve özgüvene kavuşturan bir enerjisi olduğundan bahseder. Onlara göre bu taş, üzeri örtülmüş yeteneklerin tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlar ve kişiye çeşitli fırsatların kapısını aralar. İnsanın kendine yetebilir duruma gelmesini kolaylaştırır.
 4. Kimileri ise kaplan gözü taşı yararları arasında, depresyon üzerindeki etkilerine temas eder. Birçok kişi, bu taşın ruh hâlini iyileştirdiği ve psikolojik rahatsızlığı olanlara şifalı geldiği görüşündedir.
 5. Boğaz ve üreme organları üzerinde koruyucu etkisi olduğu dile getirilir.
 6. Kırılmış kemiklerin tedavisine katkıda bulunduğu, daha çabuk iyileşmesine yardım ettiği belirtilir.
 7. Başka bir söylenti de şudur: Kaplan gözü taşı özellikleri sayesinde Yin ve Yang enerjilerini dengeler. Yani; hüzün-mutluluk, tatlı-acı gibi zıtlıkların kusursuz bir uyum içinde var olmasını mümkün kılar. Böylece insanoğlunun yaşam enerjisini yükseltir.

Kaplan Gözü Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaplan gözü taşının büyük enerjisine inanıyor ve bundan yararlanmak istiyorsanız, kaplan gözü taşı satın alırken şunları aklınızda bulundurun:

 1. Kedi gözü şeklindeki formu ve parlaklığı daha net belli olsun istiyorsanız, kabaşon biçiminde olanlara yönelin.
 2. Bu taşı ışığa tutarsanız, tam ortasından bir ışık şeridi geçtiğini ve bunun kedi gözüne benzediğini görürsünüz. Bahsettiğimiz bu etkiye ‘Chatoyancy’ denir. Kaplan gözü taşının gerçek olup olmadığını buna bakarak ve camsı parlaklığından anlayabilirsiniz.
 3. Demir içeriğinin yüksek olması, taşın altın sarısına yakın olacağı ve parlayacağı anlamına gelir. Demir oranı düşük kaplan gözü taşı rengi maviye çalar. Buna, ‘şahin gözü’ adı verilir.

Kaplan gözü taşı özellikleri ile hayatınıza, şık görünümü ile kombinlerinize renk katmak istiyorsanız, Taş Sandığı sizi bekliyor!

Kaplan Gözü Taşı Fiyatları

Geniş bir skalada çeşitlilik gösteren Kaplan Gözü taşı fiyatları her bütçeye uyum sağlamayı başarır. Fiyatlandırmanın belirlenmesinde rol oynayan temel faktörleri ise şöyle ifade etmek mümkündür:

 1. Taşın hangi sertlik değerine sahip olduğu,
 2. Büyüklüğü,
 3. Form (ham kütle, dizi taş, takı vb.), desen, kimyasal yapı ve renk özellikleri,
 4. Hangi bölgeden çıkarıldığı,
 5. Yaygınlığı,
 6. Değeri,
 7. Ne gibi işlemlere tâbî tutulduğu ve bunun sonucunda nasıl bir hâle geldiği.

Siz de Kaplan Gözü taşı fiyatı olarak tüm seçenekleri aynı çatı altında görmek, ürünleri mukayese ederek kendiniz için en doğrusunu seçmek mi istiyorsunuz? Öyleyse hemen ürün kataloğumuza göz atabilir ve aradığınızı rahatça bulmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.


Ürünler

Kaplan Gözü Taşı Kütle ₺50,74
Kaplan Gözü Taşı Kanat Kolye ₺92,25
Beş Adet Doğal Taş Bileklik ₺138,38
Kaplan Gözü Taşı Küpe ₺27,68
Kaplan Gözü Taşı Damla Kolye ₺59,96
Kaplan Gözü Taşı Dizi - 10 mm ₺184,50
Kaplan Gözü Taşı Kalp Kolye ₺84,18
Kaplan Gözü Taşı Anahtarlık ₺59,96
Kaplan Gözü Taşı Dizi - 16 mm ₺369,00
Kaplan Gözü Taşı Dizi - 14 mm ₺276,75
Kaplan Gözü Taşı Küre ₺172,97
Kaplan Gözü Taşı Ham Kütle ₺62,27
Kaplan Gözü Taşı Koni Kolye ₺80,72
Çakra Taşlarından Bileklik ₺161,44
Kaplan Gözü Taşı Pandül ₺161,44
Kaplan Gözü Taşı Dizi - 8 mm ₺99,17
Beş Adet Doğal Taş Küpe ₺115,31
Kaplan Gözü Taşı Pandül ₺92,25