Kaplan Gözü Taşı

Kaplan gözü taşı, dengeleyici, arındırıcı, iyileştirici olduğuna inanılan kaplan gözü taşı; kişiden kişiye değişen etkileriyle birçok fiziksel ve duygusal problemin çözümünde rol oynayabilir. Daha güvende, cesur ve güçlü hissetmek istiyorsanız, aradığınız şey belki de kaplan gözü taşıdır.

Kaplan Gözü Taşı

Kaplan Gözü Taşı Ürünleri


Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Doğal taşlar arasında olan kaplan gözü taşı, kalsedon grubunda yer alan bir taştır.

Başka bir ifadeyle, kuvars minerallerine dâhildir. ABD, Güney Afrika, Avustralya, Hindistan, Meksika gibi pek çok ülkede yaygındır.

Mavi, kırmızı, pembe ve benzeri farklı renkleri bulunur. En sık olarak sarı ve kahverengi tonlarının karışımından oluşan kaplan gözü taşı ile karşılaşılır. Parlak, hafif yağlı bir görüntüye sahiptir. Üzerinde koyu renkli şeritler vardır. Bunlar, demir minerallerinin etkisiyle meydana gelir.

Kaplan gözü taşı özellikleri neler? Diye merak ederken, taşın neden böyle isimlendirildiği de aklınıza takılmış olabilir. Bu adı almasının sebebi, kaplana benzeyen etkileyici görünümüdür. Bundan dolayı tarih boyu hep, savunma ve güç gibi kavramlarla ilişkilendirilmiştir.

Kaplan Gözü Taşı Anlamı Nedir?

Kaplan Gözü Taşı, eşsiz görünümü ve güçlü özellikleriyle bilinen güzel bir değerli taştır. Bir kaplan gözünü andıran kendine özgü çizgili bir desen veren chatoyancy ile çarpıcı bir altın ila kırmızımsı kahverengi renk sergileyen bir kuvars türüdür. Bu taş metafizik özellikleri nedeniyle yüzyıllardır saygı görmektedir ve koruyucu ve topraklayıcı enerjilere sahip olduğuna inanılmaktadır. Genellikle cesaret, güç ve güven ile ilişkilendirilir, bu da onu kişisel güçlerini artırmak ve engellerin üstesinden gelmek isteyenler arasında popüler bir seçim haline getirir. Kaplan Gözü Taşı'nın zihinsel berraklığı ve odaklanmayı teşvik ettiği, bireylerin akıllıca kararlar almalarına ve hedeflerine odaklanmalarına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Genel olarak, bu taş kişinin hayatına denge ve uyum getirme kabiliyetiyle büyük saygı görür ve bu da onu kristal şifa dünyasında değerli bir değerli taş haline getirir.

Kaplan Gözü Taşı Tarihi Nedir?

Savaşçılar için yapılan aksesuarlarda kaplan taşına yer verilmiş, rengi yüzünden bu taş nazar ile de bağdaştırılmıştır. Lânetlere, büyülere, olumsuz enerjilere karşı tılsım olarak kullanıldığı bilinen bu taş, heykellerde de kendine yer bulmuştu. Heykellerin gözleri kaplan taşınan yapılıyor; kahramanlık, yiğitlik, korkusuzluk, mertlik ve kuvvet gibi kavramlar bu taş ile sembolize ediliyordu.

Kaplan Gözü Taşı Kullanım Alanları Nelerdir?

Envâi çeşit aksesuarda ve takıda güzelliğini sergileyen kaplan gözü taşının kullanıldığı yerler olarak şunları örnek gösterebiliriz:

 1. Kolye modelleri,
 2. Tesbih çeşitleri,
 3. Bileklikler,
 4. Yüzük tasarımları,
 5. Takı setleri,
 6. Küpe seçenekleri,
 7. Halhal,
 8. Pandül vb.

Kaplan Gözü Taşı Hangi Burcu Taşıdır?

Kaplan gözü taşı, ikizler, akrep, oğlak, yengeç burcudur.

Çakrası alt karın çakrasıdır.

Kaplan Gözü Taşı Faydaları:

Tıbben onaylanmış olmasa da, kullanıcı yorumlarına göre Kaplan Gözü taşının çeşitli olumlu etkiler sağladığı belirtilmektedir.

Genel Özellikler ve İnanışlar

 • Toprak Elementi Enerjisi: Toprak elementinin hakim olduğu bireylerde psişik yetenekleri arttırdığına dair inanışlar vardır.
 • Negatif Enerji Kalkanı: Bağımsız inanışlara göre, kötü niyet ve enerjilerden koruyucu bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Psikolojik ve Spiritüel Etkiler

Etki Açıklama
Benlik Keşfi Kişisel potansiyelin farkına varılmasında ve bu potansiyelin yönetilmesinde yardımcı olabileceği düşünülür.
Niyet Aktivasyonu Niyetlerin hayata geçirilmesi ve kişisel yetkinliklerin anlaşılması sürecinde olumlu bir etkisi olabileceği varsayılır.
Negatif Düşüncelerden Arınma Şüphe, evham ve iç sıkıntısı gibi negatif hislerden uzaklaşmada destekleyici olabileceğine inanılır.

Önemli Not:

Bu bilgilerin kişisel deneyimlere dayandığı ve bilimsel olarak kanıtlanmamış olduğu unutulmamalıdır.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri:

Bunların yanı sıra, bilimsel anlamda bir karşılığı olmamasına rağmen kaplan gözü taşı kullananların yorumlarına göre Kaplan Gözü taşı özelliklerinden şöyle söz edebiliriz:

 1. Söz konusu taşın, odaklanma ve algılama becerilerini geliştirmeye destek olduğu rivâyet edilir.
 2. Bir diğer inanışa göre bu taş; kişiyi iç çatışmalardan kurtarır, gururu ve inadı yok eder. Böylece daha sakin ve dengeli bir ruh hâline bürünme imkânı tanır.
 3. Bazıları ise kaplan gözünün, kişiyi öz sevgiye ve özgüvene kavuşturan bir enerjisi olduğundan bahseder. Onlara göre bu taş, üzeri örtülmüş yeteneklerin tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlar ve kişiye çeşitli fırsatların kapısını aralar. İnsanın kendine yetebilir duruma gelmesini kolaylaştırır.
 4. Kimileri ise kaplan gözü taşı yararları arasında, depresyon üzerindeki etkilerine temas eder. Birçok kişi, bu taşın ruh hâlini iyileştirdiği ve psikolojik rahatsızlığı olanlara şifalı geldiği görüşündedir.
 5. Boğaz ve üreme organları üzerinde koruyucu etkisi olduğu dile getirilir.
 6. Kırılmış kemiklerin tedavisine katkıda bulunduğu, daha çabuk iyileşmesine yardım ettiği belirtilir.
 7. Başka bir söylenti de şudur: Kaplan gözü taşı özellikleri sayesinde Yin ve Yang enerjilerini dengeler. Yani; hüzün-mutluluk, tatlı-acı gibi zıtlıkların kusursuz bir uyum içinde var olmasını mümkün kılar. Böylece insanoğlunun yaşam enerjisini yükseltir.

Kaplan Gözü Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaplan gözü taşının büyük enerjisine inanıyor ve bundan yararlanmak istiyorsanız, kaplan gözü taşı satın alırken şunları aklınızda bulundurun:

 1. Kedi gözü şeklindeki formu ve parlaklığı daha net belli olsun istiyorsanız, kabaşon biçiminde olanlara yönelin.
 2. Bu taşı ışığa tutarsanız, tam ortasından bir ışık şeridi geçtiğini ve bunun kedi gözüne benzediğini görürsünüz.

Bahsettiğimiz bu etkiye ‘Chatoyancy’ denir. Kaplan gözü taşının gerçek olup olmadığını buna bakarak ve camsı parlaklığından anlayabilirsiniz.

 • Demir içeriğinin yüksek olması, taşın altın sarısına yakın olacağı ve parlayacağı anlamına gelir.

Demir oranı düşük kaplan gözü taşı rengi maviye çalar. Buna, ‘şahin gözü’ adı verilir.

 

Kaplan gözü taşı özellikleri ile hayatınıza, şık görünümü ile kombinlerinize renk katmak istiyorsanız, Taş Sandığı sizi bekliyor!

Kaplan Gözü Taşı Fiyatları

Geniş bir skalada çeşitlilik gösteren Kaplan Gözü taşı fiyatları her bütçeye uyum sağlamayı başarır.

Fiyatlandırmanın belirlenmesinde rol oynayan temel faktörleri ise şöyle ifade etmek mümkündür:

Saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler Kaplan Gözü taşı bileklik, Kaplan Gözü taşı kolye, Kaplan Gözü taşı yüzük gibi Kaplan Gözü taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Siz de Kaplan Gözü taşı fiyatı olarak tüm seçenekleri aynı çatı altında görmek, ürünleri mukayese ederek kendiniz için en doğrusunu seçmek mi istiyorsunuz?

Öyleyse hemen ürün kataloğumuza göz atabilir ve aradığınızı rahatça bulmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşı Ürünlerine Göz At