Morganit Taşı

Morganit taşı, Güney Kalifornia’da 20. Yüzyıl başı itibariyle keşfedilen bir taştır. ‘Pembe Beril’ diye bilinir. Renk skalası pembenin şeftali tonlarına doğru değişir.

Zümrüt ve akuamarin ile aynı grupta (Beril sınıfında) yer alır.

Morganit Taşı

Morganit Taşı Ürünleri


Morganit Taşı Nedir?

Morganit, Zümrüt’ün ve Akuamarin’in –deyim yerindeyse- yakın akrabası olarak nitelendirilebilir. Pembe renkli bu mineral, gül renginden soluk pembeye ve somon rengine kadar geniş bir yelpazede çeşitlenir. 'Vorobevite' veya 'Gül beril' diye de adlandırılır.

Morganit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Doğal taş, bu ismini; ABD’nin ünlü taş koleksiyoncusu ve bankacılık devi J.P. Morgan’a ithafen almıştır. Morganit adı bu taşa, Tiffany & Co. Şirketi bünyesinde görev yapan taş uzmanı George Kunz  tarafından verilmiştir.

Anahatlarıyla Morganit taşı özellikleri ise şöyledir:

 1. Manganez elementi bakımından zengindir. Pembe rengi bu elementten gelir. Şeftali rengini demir mineralinden almıştır. Bu rengi sebebiyle Pembe Safir ve Pembe Kuvars ile karıştırılması yaygın bir durumdur. Ne var ki, Pembe kuvars Morganit’ten daha opak, Pembe Safir ise daha pahalıdır.
 2. Sertlik değeri 7,5 olarak belirtilir.
 3. İşlenmeye elverişlidir.
 4. Göz alıcı parlaklığı ve eşsiz ışıltısıyla kendine hayran bırakan bu taş, pırlantayla montürlendiği zaman tüm güzelliği âşikâr olur.
 5. Platin, paladyum ve beyaz metallerle kullanımı renginin daha iyi yansımasına olanak tanır.
 6. Sonsuz sevgiyi, aşkı temsil ettiğine inanılan bu taş, Ekim ayında doğanların taşı olarak görülür. Huzur, mutluluk, motivasyon aşıladığı kabul edilen bu taşın, aşkı kendine çektiği söylenir. İlişkilerde süreklilik sağladığı iddia edilen Morganit’in, aşk ile ilgili eylemleri ve düşünceleri desteklediği ileri sürülmüştür.
 7. Kalp çakrasını arındırıp harekete geçirdiğinden söz edilen bu taşın sakinleştirici, stresi giderici etkilerinden de bahsedilir.

Morganit Taşı Nerede Bulunur?

Morganit taşı çıkarıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

 1. İtalya,
 2. Mozambik,
 3. Brezilya,
 4. Pakistan,
 5. Zimbave,
 6. Namibya,
 7. Amerika.

Morganit Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

7.Taç ve 4. Kalp çakraları Morganit taşıyla ilişkilendirilir. Dördüncü çakra olarak bilinen Kalp Çakrası ruhun merkezi ve sevgi çakrasıdır. ‘Anahata Çakra’ diye de bilinir.

Taç Çakra ise, omurga hizasında aşağıdan yukarı sıralanan çakraların yedincisidir. Edebî benliğin farkındalığı, aydınlanma ve saf bilinç için önemli bir taştır. Başkalarına, evrene ve kendinize olan bağlılığınızı sembolize eder. ‘Tepe Çakra’ diye de isimlendirilir.

İşte Morganit taşının faydaları bu iki çakra üzerinde kendini gösterir. Söz konusu çakraların etkili olduğu alanlarda iyileştirici özellikler gösteren Morganit, çakra tıkanıklıklarında da yararlıdır.

Morganit Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Terazi burcunun taşı olan Morganit taşı, 23 Eylül ile 22 Ekim arasında doğan kişilere hitap eder.

Tabii ki herkes Morganit taşını güvenle kullanabilir. Ancak Terazi burcundakilerin bu taştan daha iyi istifade edebileceği ileri sürülmüştür.

Morganit Taşı Ne İşe Yarar?

Morganit taşı, değişime karşı direnci ortadan kaldırdığı ve kişiyi yeniliklere açık hâle getirdiği bildirilir.

Hücreleri oksijen ile doldurup yenilediği iddia edilen Morganit’in, kalbi saf ve koşulsuz sevgiye açtığı, duyguları güçlendirdiği söylenmiştir.

Doktorlar ve psikologlar tarafından kesin olarak kabul görmemekle birlikte, alternatif tıp alanındaki uygulamalar için Morganit taşı kullanımı revaçtadır.

Bilimsel açıdan tam bir netlik ve geçerlilik taşıdığını söyleyemesek de, Morganit taşı faydaları konusunda yaygın rivâyetler bulunduğunu ifade edebiliriz.

Morganit Taşı Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Morganit Taşı Faydaları;

 1. Organlar ve dokular için iyileştirici olduğu söylenmiştir. Amfizem yani organların ve dokuların arasında hava kalması hâlinde tedavi için bu taştan yararlanılabileceği düşünülür.
 2. Astıma şifalı olduğu dile getirilir.
 3. Bedeni gençleştirdiğine, hücreleri onarıp yenilediğine inanılır.
 4. Kalbi koruduğu iddia edilmektedir.
 5. ‘Tiroid bezini sağlıklı tutar.’ Denilmiştir.

Morganit Taşı Ruhsal ve Zihinsel Faydaları Nelerdir?

 1. Oto kontrol sağladığı rivayet edilir.
 2. Empati ve merhamet duygularını geliştirdiği söylenir.
 3. Duyguları dengelediğinden bahsedilmektedir.
 4. Stresi azalttığına ilişkin bir inanış vardır.
 5. Sorunların çözümüne yardımcı olduğu yönünde bir söylenti mevcuttur.

Morganit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Morganit taşını yapısında biriken negatif enerjiden kurtarmak için akan su altında yıkayabilirsiniz.

Bir başka seçenek olarak, toprağa gömmeyi de tercih edebilirsiniz.

Diğer kıymetli taşlardan birinin yanına yerleştirerek bekletmeniz yahut tütsü yakmanız da Morganit’i temizlemeye kâfi gelecektir.

Morganit Taşı Fiyatları

En uygun Morganit taşı fiyatları için doğru adres olan mağazamız, üstün kaliteyi hesaplı alışveriş avantajıyla bir araya getirir.

Taşın saydamlığı, şekli, kalınlığı ve bunun gibi çeşitli unsurlar Morganit taşı bileklik, Morganit taşı kolye, Morganit taşı yüzük gibi Morganit taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Siz de Morganit taşı fiyat ve özellikleri konusundaki merakınızı gidermek için koleksiyonumuza bakabilir, aradığınız ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Morganit Taşı Ürünlerine Göz At