Nazara iyi gelen taş, nazardan koruyan doğal taş ve benzeri ifadeler yanlış anlaşılmamalıdır. Çünkü doğal taşlara atfedilen fiziksel, zihinsel, ruhsal ve metafizik etkilerin hiçbiri bilimsel olarak ispatlanmış şeyler değildir. Nazar da soyut bir kavram olup, inanç ile ilgili bir olgudur. Nasıl ki lazer ışınlarıyla ameliyatlar yapılıyor, kumandalarla arabalar ve televizyonlar çalıştırılabiliyorsa; nazar da bunun gibidir. İnsanların gözünden çıkan ve neye benzediği tam olarak bilinmeyen şuâlar, bakılan şeylere böyle zarar verebilir.

Başkalarının yanında olduğumuz her an kendimizi onların enerjilerine maruz bırakırız. Eğer aynı ortamda bulunduğumuz kişiler olumsuz duygu ve düşüncelere sahipse, bunlar bizim için toksik etki oluşturabilir. Varlıklardan ve insanlardan gelen kötü enerjiler ise auraya zarar vererek, bedenimizi ve zihnimizi yorar. İşte; fiziksel, ruhsal ve fiziksel bedenimizi nazara iyi gelen doğal taş seçenekleriyle korumayı düşünebiliriz.

İslâmiyet, nazarın (göz değmesinin) gerçek olduğunu bildirmektedir. Kıskanarak, imrenerek veya beğenilerek bakan şeylere nazar değebileceği din kitaplarında yazılıdır. Bu şeyin mutlaka bir insan olması gerekmez. Hayvanlara ve cansız varlıklara da nazar değmesinin mümkün olduğu bildirilmiştir. Ayrıca nazarın hastalığa ve hatta ölüme yol açabileceği ifade edilmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak, halk arasında meşhur bir söz vardır: ‘’Nazar insanı mezara, deveni kazana sokar.’’

  • Yukarıdaki söz, bir hadîs-i şeriftir. (Kaynak: İbni Adiy)

İşte, nazar için hangi doğal taş kullanılmalı? Sorusunun cevabı bu bilgiler ışığında değerlendirilmelidir.

Nazara İyi Gelen Taşlar Hangileri?

İnsanlık tarihinin çok eski zamanlarından bu yana, bazı taşların kötü ruhlardan ve şeytan gibi şerli varlıklardan koruduğuna inanılmıştır. Negatif enerjileri uzaklaştırdığı kabul edilen nazar taşları, özellikle Uzak Doğu’da yaygın kullanılır.

Bu noktada, nazar önleyici olduğu düşünülen bazı taşlar şöyle sıralanabilir:

1. Kuvars:

Kötülüklerden ve kem gözlerden muhafaza ettiği ileri sürülen bu taşın, yapısında güçlü bir enerji bulundurduğu belirtilir. Eğitim, iş ve aşk hayatında olumsuzlukları kendinden uzak tutmak isteyen kimselerin Kuvars taşından yararlanması önerilmiştir.

Bu taşı üzerinde bulunduranların cin musallatı, büyü, sihir vb. durumlardan emin olacağı umulur. Takı formunda taşımanın yanı sıra, cebinize koyarak veya odanıza yerleştirerek de bu taşın etkilerinden yararlanabilirsiniz.

2. Akik:

Dinî kaynaklarda da ismi geçen bu taşın mübarek olduğu rivayet edilmiştir. Nazara iyi gelen doğal taşlar içerisinde gösterilen Akik, kötülüklere karşı kalkan olarak görülmüştür.

Özellikle hamilelik döneminde kullanımı tavsiye edilmiş olup, ayrıca tansiyonu düzenlediği söylenir. Damarları güçlendirdiği bildirilen bu taşın, çevre ile uyumu artırdığı da ifade edilmektedir.

Öte yandan; korkaklık, karabasan, uykusuzluk ve buna benzer sorunların üstesinden gelmeye yardım ettiğini belirtenler vardır.

3. Ametist:

Enerjik bir koruma için önerilen Ametist, nazardan koruyan doğal taşlar arasında zikredilir. Huzur, denge, sakinlik ve sabır sembolü olan bu taşın rüyaları berraklaştırdığına inanılır.

Diğer taraftan, bu taşa dair rivayetlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

‘’ Telepati yeteneğini güçlendirir. Psişik saldırıları önler. Basireti açar. Bağımlılıklarını bırakmak isteyen kişilere destek verir.’’

4. Hematit:

İlk uygarlıklardan beri nazara iyi gelen taşlar içinde kabul edilmiştir. Kalp muskası ve buna benzeyen çeşitli tılsımların yapımı amacıyla Antik Mısır’da bu taştan yararlanılmıştır. Romalılar ise onu savaş sırasında kullanmayı seçmişlerdir.

Hematit hakkında öne sürülen bazı etkiler ise şunları içerir:

  • Zorluklarla mücadele,
  • Enerji konsantrasyonu,
  • Odaklanma,
  • Zihinsel ve ruhsal denge,
  • Büyüden korunma,
  • Evrensel sevgi enerjisinden istifade etme…

5. Oniks:

Nazara iyi gelen taş hangisi? Diye düşünüyorsanız, Oniks taşını da es geçmeyin. Yıldızı düşük olan, sürekli nazara gelen kişilerin bu taşı kullanmaları önerilmiştir.

Oniks ile ilgili bazı rivayetler ise şu şekildedir:

‘’Kişiye güç verir. Evrensel enerjiyi kanalize eder. Kötü ruhları savuşturur. Kem gözlere karşı paratoner vazifesi üstlenir. Daha kolay konsantre olmaya yardımcıdır.

Pozitif enerjisiyle kişiyi besler. İkili ilişkileri kuvvetlendirir. Denge ve kontrol simgesidir. Bağımlılıklardan uzaklaştırır, stresi ortadan kaldırır, endişe ve tedirginliği yok eder, gelecek kaygısından kurtarır.’’

6. Malakit:

Nazar için doğal taşlar arayanlara hitap eden Malakit, gerilimli ruh hâli için birebir olarak görülmektedir. Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan bahsedenler mevcuttur. Bazıları ise uyku üzerinde olumlu tesirler gösterdiğinden, rahat uyumayı kolaylaştırdığından söz etmektedir.

Verdiği enerji sayesinde, vücudu âdeta koruyucu bir tabaka gibi kapladığı rivayet olunmaktadır.

Bu taş hakkındaki diğer söylentiler ise şunlardır:

‘’Ruhsal yetenekleri geliştirir. Duyguları belirginleştiren bir taştır. İstekliliği ve cesareti artırır, heyecanın ve korkunun üstesinden gelmeyi sağlar. Kendini kabullenmemek, suçluluk duymak vb. durumları aşmaya imkân tanır.’’

7. Turkuaz:

Geçmiş çağlardan bu yana büyü ve nazara iyi gelen taş olarak kullanılmıştır. ‘Firuze’ diye de adlandırılan bu arıtma taşının, bütün çakraları dengeleyip hizaladığı söylenmiştir.

8. Kaplan Gözü:

Kuvvetli etkisiyle, nazara iyi gelen doğal taş tercihlerinin başında gelir. Tılsım, efsun, nazar vs. her türlü metafiziksel boyuttaki olumsuzluğu engellediğine inanılan bir taştır.

Kaplan Gözü’nün faydalarıyla alâkalı iddialardan bir kısmı ise şunlardır:

‘’Etkili düşünmeyi destekler. Cesaret artırıcıdır. İyimserlik verir, önsezi kabiliyetini pekiştirir. Kalp sağlığına şifalıdır, kanı yabancı maddelerden arındırır.

Rahat bir uykuyu teşvik eder. Baş ağrısını hafifletir. Sabır ve azim gibi güzel hasletler kazandırır, inatçılığı azaltır.’’

Nazara İyi Gelen Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Bunları; kolye, yüzük, tesbih gibi formlarda değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca dekoratif aksesuar olarak evinizde bulundurabilir veya bu taşlarla meditasyon seansları, ritüel uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Taşı kullanım sıklığınıza bağlı olarak temizlemeyi unutmayın. Yoksa hiçbir faydasını göremeyebilirsiniz.

Nazar için Doğal Taş Kullanmak İşe Yarar mı?

Taşlar doğrudan fayda veya zarar veren varlıklar değildir. Ancak bu alandaki araştırmalar, taşlardan birtakım titreşimlerin ve enerjilerin yayıldığını ortaya koymuştur. Çalışmalara göre her doğal taşın belli bir frekansı vardır ve onlar bu sayede insanların enerjileriyle etkileşime girmeyi başarır.

Değerli ve yarı değerli taşlar hakkında ortaya atılan iddiaların tıbbî açıdan bir kesinliği yoktur. Ne var ki nazara ve taşların etkilerine inanan çoğu kişi, bu durumdan korunmak için doğal taş kullanmayı tercih etmektedir.

Müslümanlar da nazar boncuğu kullanır. Fakat onlar bizzat bir taşın veya boncuğun nazarı önleyebileceğine inanmaz. Bu şeyi ‘sebep’ olarak görür, tesiri Allah’tan bekler.

Taş ve boncuk gibi şeyler dikkat çekici olduğu için, insanlar baktığı zaman ilk onları görür. Böylece gözlerden çıkan zararlı ışınlar önce boncuğa veya taşa isabet eder. Böylelikle onu takan kişi, kendisini kötü nazarlardan korumuş olur.

Nazar için doğal taş konusu bu perspektiften ele alınmalıdır. Siz de nazarın var olduğuna ve doğal taşların enerjileriyle işe yarayabileceğine inanıyorsanız, yukarıda saydığımız alternatiflere şans verebilirsiniz.

Nazara iyi gelen taş dâhil tüm ihtiyaçlarınızı mağazamızdan temin edebilir, üstün kalitenin farkını yaşamınıza taşıyabilirsiniz.