Pandül

Pandül nedir? Sorusuna kısaca şöyle yanıt verebiliriz: Bir zincirin veya ipin ucuna sallanabilecek bir kütlenin bağlanmasıyla meydana getirilen basit düzeneğe pandül adı verilir. Bu, ‘sarkaç’ olarak da bilinir. Bu düzeneğin dengesi kütle çekim kuvvetiyle sağlanır. Düzenek, denge noktasının çevresinde hareket eder.

Pandül Sarkaç

Pandül Ürünleri


Matematik ve müzik gibi pek çok alanda kullanılan sarkaçlar, ayrıca saatlerde de karşımıza çıkar. Düzgün salınımlı sarkaçlar zamanın ölçülmesinde son derece işe yarar. Zira salınımların her biri, 1 saniyeye tekabül eder. İşte böylece saati belirlemek mümkün olur.

Pandül (sarkaç) kullanım alanları arasında doğal taşlar önemli bir yere tutar. Enerjilerin dengelenmesi, negatif enerji tespiti ve çakra aktivasyonu için sarkaçlardan yararlanılır.

Pandül (Sarkaç) Nedir?

Yukarıdaki bilgileri biraz daha detaylandıracak olursak; sarkaç (pandül), zincire ya da ipe bağlı olan, bir çeşit radyestezik araçtır. Bunlar sabit noktalarda tutuldukları zaman çeşitli enerjilere göre salınım yaparlar.

Pirinç, altın, gümüş ve benzeri madenlerden; ahşaptan, camdan, doğal taşlardan pandül olarak yararlanılabilir.

Güçlendirici, tedavi edici ve koruyucu nitelikleri bulunduğuna inanılan pandüllerin özellikleri, taşıdığı enerjiden gelir.

Enerjinin depolanması, düzenlenmesi, negatiften olumluya çevrilmesi ve miktarının dengede tutulması gibi konularda pandüllerden istifade edilir. Yüksek emme kapasitesine sahip olan pandüller, enerjisel frekansların ilgili bölgelere aktarılmasını mümkün kılar.

Pandül Hangi Taş Olmalı?

Pandüller; cam ve benzeri materyallerden olabileceği gibi, değerli madenler ve kıymetli taşlar da olabilirler. Dolayısıyla bu konuda belirli bir sınırlama yoktur. Zincirin veya ipin ucuna bağlanarak kullanılabilen tüm değerli taşlar pandül kabul edilebilir.

Pandül Ne İşe Yarar?

Ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların belirlenmesinde pandüllerin etkin bir rolü vardır. Çakraların aktifleştirilip düzenlenmesine yardımcı olan pandüllerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Kayıp eşyaları bulmak,
 2. Akıldaki soruları cevaplamak,
 3. Biyoenerji çalışmaları gerçekleştirmek,
 4. Kaygı, endişe ve stres gibi durumların üstesinden gelmek,
 5. Maden aramak,
 6. Daha kolay karar verebilmek,
 7. Başkalarının sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olmak (Bunu yapabilmek için pandülü kişinin rızasıyla onun vücuduna ya da fotoğrafına doğru tutmanız gerekir.),
 8. Diğer insanların sizin hakkınızda iyi mi yoksa kötü mü düşündüğünü öğrenmek vb.

Pandül Nasıl Kullanılır?

Çakra aktivasyonlarında istenilen her türlü doğal taşın kullanılması mümkündür. Kişiler neye gereksinim duyuyor ise, pandüllerin frekansını o bölgeye yönlendirmek gerekir. Pandül kullanımı ile çakra kontrolü sağlandıktan sonra, buna ilâveten özel çakra taşlarına da başvurulabilir.

Pandüller kullanılmadıkları zamanlarda kendi kutusuna veya kesesine yerleştirilmeli, öteki eşyalardan ayrı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Soru-Cevap için Pandül Kullanımı Nasıl Olmalı?

İzlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 1. Öncelikle pandülünüzü var/yok veya evet/hayır olarak programlamanız lâzımdır. (Meselâ; ‘Evet ise sağ tarafa, hayır ise sola doğru dönmeli.’ Gibi.)
 2. Sonra iki parmağınızla zincirin ucundan tutup aşağıya sarkıtın.
 3. Bu etapta pandülü titretmeden tutmaya, sabit durmasına özen gösterin.
 4. Öteki elinizi de pandülün sarkan ucunun altına koyarak oluşan hareketi takip edin.

Çakra Dengeleme için Pandül Nasıl Kullanılmalı?

Çakralar, en kısa tanımıyla bizim enerji istasyonlarımızdır. Çakra döngüsündeki problemler birtakım sağlık sorunlarına ve ruhsal rahatsızlıklara yol açar.

Peki, çakralarınız düzgün çalışıyor mu? Bu sorunun cevabı sarkaç kullanımı ile kolayca anlaşılabilir. Şayet bir tıkanma mevcutsa bunu fark ederek gerekli aksiyonu alabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey ise, tepe kısmından başlayıp sarkacınızı sıra ile her çakranın hizasına getirmek… Çakranın hizasında ortalama 5 dk. bekletmelisiniz.

Saat yönü istikametinde dairesel hareketler çizdiğini görürseniz, anlayın ki o çakra dengelidir. Fakat pandül ters yöne dönüyorsa veya hiç hareket etmiyor ise bilin ki, o çakrada dengeleme yapmaya ihtiyacınız var…

Negatif Enerji Tespit ve Giderme için Pandüller Nasıl Kullanılır?

Mekânın belli noktalarında pandülü sabit tutarak bekleyin. Dairesel hareketler sağa doğru ise bu, olumluya işarettir. Eğer sola doğru dairesel hareketler çiziyorsa, ortamda negatif enerji bulunduğunu gösterir.

Bu enerjinin nerede olduğunu saptadıktan sonra, onu gidermek için tütsü yakabilirsiniz. Yahut ametist veya kuvars gibi taşlardan faydalanarak mekândaki enerjiyi pozitife döndürebilirsiniz.

Pandül Uyumlama Nasıl Olur?

Tüm doğal taşlarda kullanılabilen bu yöntem, sarkaç uyumlama için de tercih edilebilir. Şöyle ki;

 1. Pandülü sağ elinizin içine alın. (Solak olanlar sol avucuna koymalıdır.)
 2. Kalbinizin hizasına getirin.
 3. Gözlerinizi kapatıp niyetinizi ve enerjinizi içinizden geçirin. (Örneğin; 'şimdi önümdeki bütün blokajları kaldırıyorum.' vb. diye niyet edebilirsiniz.)
 4. Buna birkaç dk. devam edin.
 5. Böylelikle bunları taşınıza yüklemiş olacaksınız.

Pandül Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıdaki etkilerini gözlemleyebilmek için, pandül kullanırken dikkat edilecekler olarak şunlara uygun davranmalısınız:

 1. Sarkacınızı yalnız siz kullanın. Başkasıyla paylaşmayın.
 2. Enerjinizi pandüle aktarmak için doğru yöntemi bulduğunuzdan emin olun.
 3. Kullanırken şüpheye düşmeniz hâlinde seansı bırakın ve yeniden programlama yapın. Çünkü sarkaçtan yanıt alabilmeniz için hiç kuşku duymamanız lâzımdır.
 4. Tamamen odaklanmaya özen gösterin, pandül kullanımı sırasında başka bir şeyle meşgul olmayın.
 5. Daha doğru hareket edebilmek için pandül ritüelleri esnasında şema kartlardan yardım alabilirsiniz.

Pandül Enerjisi Nasıl Temizlenir?

Herhangi bir yerden sarkaç (pandül) temin ettiğinizde öncelikle enerjisini nötrlemeniz gerekir. Bunun için şu yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz:

 1. Pandülü duru suyun içerisine atın. Bir gece beklemeye bırakın. Enerjisi boşalmış olacaktır.
 2. Toprağa gömün. 1 gece boyu orada kalsın. Negatif enerjisinden arınıp kullanıma hazır hâle gelecektir.