Sugilit Taşı

Sugilit taşı (Shugulite), değerli taşlar dünyasının en yeni üyelerinden biridir. Göz kamaştırıcı lavanta tonlarıyla ön plana çıkan bu taş, mücevher koleksiyonlarında kendine sıklıkla yer bulur. Bohem takılardan lüks ve şık tasarımlara varıncaya dek, Sugilit taşının kullanım alanı geniştir. Doğal taşlara ilgi duyanların, etkilerine inananların ve koleksiyoncuların adresi olan mağazamız, bu alandaki taleplere kusursuz yanıt verir. Doğal taşlar ve doğal taş takılar ile tercih sebebi olan mağazamızın ürün koleksiyonu, tüm talepleri karşılayabilecek kadar zengindir.

Sugilit Taşı

Sugilit Taşı Ürünleri

Sugilit Taşı Gümüş Kolye ₺400,91

Sugilit Taşı Nedir?

Sugilit taşı (Sugılıte), siklosilikat mineral çeşitlerinden biridir. Başka bir ifade ile, silikon oranı yüksek bir taştır. Japon mineraloglardan biri olan Ken-ichi Sugi tarafından 1940’lı yıllarda tanımlanmıştır. İlk defa, Japonya'da bulunan Iwagi Adası’nda keşfedilmiştir. Günümüzde de en yaygın olduğu bölgelerden biri Japonya’dır.

‘Çağın aşk taşı’ diye de bilinen Sugilit, Asya kıtasında büyük popülariteye kavuşmuştur.

İsmi, Sugilit’in kâşifi Ken-ichi Sugi’nin adından gelir. Pek çok değerli taşın olduğu gibi, Sugilit taşının da farklı isimleri vardır. Diğer adları ise şunlardır:

 1. Luvulite,
 2. Lavulite,
 3. ManganoanSugulite,
 4. Cybeline,
 5. RoyalAzel,
 6. Mor Tur Kuvars.

Sugilit Taşı Özellikleri:

 1. Koyu gül kırmızısından açık kahverengimsi sarıya kadar değişen bir renk skalası mevcuttur. Tipik renkleri ise yoğun kırmızımsı menekşe ve lavantadır.
 2. Altıgen sistem üzerinde prizmatik kristallerle taşlaşır.
 3. Siklosilikatlar adı verilen mineral sınıfında yer alır.
 4. Sertlik değeri Mhos cetveline göre 6 şeklindedir.
 5. Özgül ağırlık değeriyse 2.69 – 2.79 arasıdır.
 6. Elementi ‘Su’, gezegeni ise Plüton’dur.
 7. Mâneviyatı temsil eder. Farkındalık sembolüdür. Kanal kurma yeteneği ile bilinir.
 8. Tabakalı manganez yataklarında siyenit stoğu olarak bulunmaktadır. Kaya katmanları arasında, volkanik püskürtülerde, başkalaşmış manganez çökeltilerinde gözlemlenir.
 9. İyileştirici ve metafiziksel özelliklere sahip olduğu kabul edilir. İyi enerjileri teşvik ettiği, güçlü titreşimlerden yararlanmaya imkân tanıdığı söylenir.
 10. Japonya’nın yanı sıra Güney Afrika’da da yaygındır. Ayrıca; İtalya, Kanada, Galler, Hindistan, Avustralya gibi bölgelerde de bulunur.
 11. Nadir olduğu için fiyatı yüksektir.

Sugilit Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın kendisiyle uyum sergilediği çakralar; 7. Taç Çakra ve 1. Kök Çakrasıdır. Söz konusu çakralarda meydana gelen blokajların çözülmesi, tıkanıklıkların giderilmesi ve iyileşmes sağlanması Sugilit taşıyla mümkün olabilir.

Sugilit Taşı Hangi Burcun?

Başak burcuyla ilişkilendirilen Sugilit, bu burçta olanlara daha çok fayda sağlar. Tabii ki bu, kesinliği olmayan bir iddiadır. Dolayısıyla diğer burçların bu taştan yeterince istifade edemeyeceği düşünülmemelidir.

Sugilit Taşı Ne İşe Yarar?

Doğal taşlar belirli düzeyde frekanslar yayar ve belli seviyelerde titreşimler üretir. Her doğal taşın enerji oranı ve gücü de birbirinden farklıdır. Taşlara ithaf edilen faydalar bu unsurlardan kaynaklanır. Ne var ki, hiçbirinin tıbben ve bilimsel anlamda net, kesin, yüzde yüz gerçek olduğu söylenemez.

Bu hatırlatmanın ardından, Sugilit taşı faydaları şöyle sıralanabilir:

Fiziksel Olarak Sugilit Taşının Yararları:

 1. Otizmli hastalara destek sağladığına inanılır.
 2. Bol miktarda manganez ihtiva ettiği ve bu sayede vücuda direnç verdiği şeklinde bir söylenti vardır.
 3. Eklem ağrılarını hafiflettiği, baş ağrısını dindirdiği rivâyet edilmiştir.
 4. Ayrıca Sugilit taşı yararları hakkında şu tarz söylentilere xrastlanmaktadır: İltihapla savaşmaya destek olur.
 5. Alerji, astım ve anemi için yararlıı olduğu ileri sürülmektedir.
 6. Epilepsi, Asperger sendromu ve disleksi hastalarının tedavisine destek verdiği düşünülmektedir.
 7. bazı kimseler bu taşın faydaları hakkında şunları demektedir: Alkol ve gıda bağımlılıklarından kurtulmaya yardımcıdır. Kanı ve lenf bezlerini temizler. Sindirim sistemi hastalıklarına, -özellikle mide sorunlarına- şifalıdır. Hormonları dengeler. Migren ve grip tedavisinde etkilidir. Salgı bezlerini düzenler. Virüslerle mücadele eder. İyileştirici enerjiyi vücuda çekerek, duyguları yatıştırarak, çaresizlik duygusunun üstesinden gelmeyi sağlayarak kanserin atlatılmasına yardımcı olur.

Zihinsel ve Ruhsal Açıdan Sugilit Taşının Faydaları:

 1. Derler ki; bu taş, kendisini kullanan kişiye sevgi verir. İnsanın kendini anlamasını, değer vermesini, etrafına daha hoşgörü ve empati ile yaklaşmasını sağlar. Kullanıcısının vücudunu ve ruhunu ışık ile doldurur. (Mânevî aydınlanmanın gerçekleşmesine imkân tanır.)
 2. Çakraları açarak onları sevgi akışıyla dengeleyip hizaya getirdiğinden söz edilmiştir.
 3. 'Sezgilerimize güvenmeyi, gerçekleri kabul etmeyi, onlarla yaşamayı öğrenmemizi sağlar.' şeklinde görüş beyan edenler vardır.
 4. Uyku bozukluklarına şifalı olduğu ileri sürülmüştür.
 5. Beyindeki motor işlev bozukluklarına iyi geldiğinden, motor-nöron hastalığının geçmesine yardımcı olduğundan söz edilir.
 6. Travma sonrası stres bozukluğu, şizofreni ve paranoya için faydalı olduğu kabul edilir.
 7. Kimileri Sugilit'in pozitif düşünceleri teşvik eden bir taş olduğunu savunur.
 8. Korku, keder ve üzüntüden kurtardığı düşünülür.
 9. Sevgi eksikliğini ve duygusal stresi giderdiğine, beden ve zihin arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğine inanılmaktadır.
 10. Öğrenme güçlüğünün tedavisine katkıda bulunduğu ileri sürülmektedir.
 11. Bunların yanı sıra, Sugilit taşı faydaları ile ilgili olarak şunlar ifade edilmektedir: Akıl hastalığından muzdarip kişiler için şifalıdır. Sosyalleşmeyi kolaylaştırır. Topraklama gücüyle zihni berraklaştırır. Kişinin geçmişi geçmişte bırakarak yoluna bakmasına yardım eder. Kafada dönüp duran rahatsız edici düşüncelerin yok olmasını sağlayıp takıntıları ortadan kaldırır ve kişiyi olumsuzluklardan uzak tutar.
 12. Diğer taraftan, bu taş ile alâkalı başka rivâyetler de vardır. Onlar ise şu şekildedir: Sugilit; önyargı, kıskançlık, düşmanlık ve öfke gibi duygulara karşı etkilidir. Affı, merhameti teşvik eder. Bireyin grup çalışmasına uyum sağlamasını kolaylaştırıcıdır. Olumsuz bağların, karmik etkilerin sonlandırılmasında önemli rol oynar. Kendi gerçeğimizin temellerini keşfetmeye destek olur. Ruhsal gelişim sürecini hızlandırır.

Sugilit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Akan suyun altında yıkamak suretiyle, toprağa gömerek yahut Himalaya Tuz lambası, Selenit gibi taşların yanında bekleterek Sugilit taşınızı kötü enerjiden arındırabilirsiniz. Tütsü yakmak da uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeridir.

Sugilit Taşı Fiyatları

Şekli ve rengi taşın fiyatını belirlemede önemli bir faktördür. Parlaklık, boyut, berraklık, büyüklük ve saydamlık gibi unsurlar da Sugilit taşı fiyat seçeneklerini etkiler.

Tüm ürünlerimize kategorimizden ulaşarak özellikleri ve fiyatları karşılaştırıp, beğendiğiniz ürünleri ânında sipariş edebilirsiniz.