Zultanit Taşı

Zultanit taşı veya Zultanite, son yıllarda popüleritesini artıran değerli taşlardandır. Bu taş, yalnızca Türkiye'nin Muğla-şehrinde, Milas yakınlarında çıkarılır. Hem ülkemiz genelinde, hem dünya çapında bir marka hâline gelmiş olan Zultanite, mücevher sektöründe yaygın kullanıma sahiptir.

Zultanit Taşı

Zultanit Taşı Ürünleri


Siz de orijinal Zultanit taşı için avantajlı fiyat tekliflerimizden yararlanabilirsiniz. Kendinizi şanslı hissetmek ve sevdiklerinize ayrıcalıklı hissettirmek için ihtiyacınız olan kaliteyi Taş Sandığı’nda bulabilirsiniz.

Zultanit Taşı Nedir?

Renk değiştirme özelliği olan ve bu yönüyle nadir taşların başında gelen Zultanit, madencilikte ‘Diaspor’ adıyla bilinir. Bugün piyasada Zultanite® markasıyla kendine yer bulan bu değerli taş, Muğla’nın Milas ilçesinde 2005 itibariyle çıkarılmaya başlanmıştır. Bu taşın çıkarıldığı maden ise iş insanı Murat Akgün’e aittir.

‘Zultanite’ adı, ‘Sultan’ sözcüğünden esinlenilerek verilmiştir. Tescilli bir marka olarak varlık gösteren Zultanite®, günümüzde Global Licansing N.V adına faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle ABD’de çok ünlü bir marka olup, şöhretini her geçen gün artırdığı söylenebilir.

Zultanit Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Sertlik derecesi Mohs ölçeğine göre 6,5 – 7 arasındadır.
 2. İşlem görebilecek hâle gelmesi için keski yardımıyla çıkarılır.
 3. Rengi ışığa göre değişir. Kahverengi, yeşil ve pembe ağırlıklı olmak üzere pek çok rengini görmek mümkündür.
 4. Takılarda ve süs eşyalarında sıklıkla kullanılır.
 5. ‘Diaspara – Diaspor’ oluşan bir taştır fakat Diaspor değildir. Zultanite ile bu mineral birbirinden farklıdır. Diaspor, Rusya’daki Ural Dağları’ndan çıkarılır. Tek Zultanite yatağı ise yalnız Türkiye’de yer alır.
 6. Güneş ışığı altında; kahverengi, mor ve pembe renklerdedir. Florasan ve benzeri yapay beyaz ışık kaynaklarına maruz kaldığı takdirde yeşil renk alır.
 7. Adaçayı yeşili, haki yeşili gibi farklı yeşil tonlarında da renk değişikliğine uğrayan Zultanite taşı, şu renklerde de gözlemlenir: Uçuk şeftali sarı, şampanya pembesi, kızıl.
 8. Öte yandan Zultanite taşı özellikleri içerisinde, kedi gözü görünümünden söz etmek mümkündür. Bunun anlamı şudur: Taşın üzerinde tek bir parlak ışık bandı ortaya çıkar ve yüzey boyu devam eder. Bu illüzyon benzeri etki, paralel ışık yansımalarının sonucunda meydana gelir.
 9. Fiyatı oldukça pahalıdır.

Gerçek Zultanite Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bu taş; GIA  yani Gemological Institute of America (Değerli taşlar enstitüsü) tarafından 2. Tür saydam taş olarak kabul görmüştür. Yakından çıplak gözle bakılması hâlinde herhangi bir partiküle rastlanmaz. İçerisinde partiküller vardır, ancak bunların görülmesi için 10 defa büyütebilen bir büyüteç ile bakılması lâzımdır.

Söz konusu partiküller, yer altında kristallerin oluşum süreci dâhilinde ortaya çıkar. Bu taşın sahteleri veya laboratuvarda üretilmiş versiyonları da bulunur. Asıl madeninden çıkarılmış orijinal Zultanite taşı, eşsiz görünümü ve üstün kalitesiyle Taş Sandığı bünyesindedir.

Zultanit Taşı Nerede Bulunur?

Orijinal Sultan taşı madeninin yalnızca Muğla-Milas’ta yer aldığı bilinir. Öte yandan, Rusya sınırındaki Ural Dağları da Zultanit taşına benzer bir doğal taş bakımından zengindir.

Zultanit, ülkemize özeldir ve nadir bulunduğu için değerli bir madendir. Ticari kıymeti ile dünya çapında ün kazanan bu taş, aksesuar ve mücevherlerde de kendine yer bulur.

Zultanit Taşı Renkleri Nelerdir?

Mücevher tasarımı ve madencilik sektörü gelişmeye devam ettikçe bulunan madenlerin değeri günden güne artmaktadır. Zultanite taşı ise popülaritesini giderek yükselten bu değerli taşların başında gelir.

Işığın kristaller içerisinde yolculuğuyla başlayan süreç, çeşitli renklerde Zultanite taşları oluşumuna yol açar. En sık gözlemlenen Zultanit taşı renkleri şöyle sıralanabilir:

 1. Kırmızı,
 2. Yeşil,
 3. Sarı,
 4. Açık pembe.

Zultanit Taşı Nasıl Kullanılır?

Bu taşı kombinlerinize zenginlik katmak ve şıklığınızı taçlandırmak için tercih edebilirsiniz. Öte yandan, Zultanit taşı takıların yanı sıra bu taşı barındıran aksesuar ve dekoratif eşyaları da değerlendirebilirsiniz.

Işıltılı görünümüyle ilgi çeken bu taş, kullanıldığı her kombine çok yakışmayı başarır. İçerdiği ufak tanecikli kristaller sayesinde parıltılı bir görüntüye kavuşan bu taş ile genellikle bileklik, kolye ve küpelerde karşılaşmak mümkündür.

Hediye olarak da ideal bir tercih durumundaki Zultanite taşı, zarafetin sembolü kabul eder. Canlı renklerden hoşlananlar ise seçimini kırmızı Zultanite taşından yana yapar. Öte yandan tüm Zultanit taşı ürünleri takı seti formunda da temin edebilirsiniz.

Kıyafet kombinlerinizde takılarınızla fark meydana getirmek istiyorsanız bej veya soft kahve giysilerde kırmızı zultanit madeninden üretilmiş takı çeşitlerine yer vermeniz önerilir. Böylelikle tarzınızı ortaya koyup tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Dilerseniz nude renk kıyafet modellerinden birini tercih ederek takılarınızın parlaklığını ve rengini daha kolay bir şekilde ön plana çıkarmanız da mümkündür.

Zultanite Taşı Takılar ve Özellikleri:

Gündelik aksesuarlarda kendine yer edinen bu taş, iddialı takı tasarımlarında da göz kamaştırır. Özel günler için göz alıcı bir parça arayanlar Zultanite taşından yapılmış takılarla arayışına çözüm bulabilir.

Diğer taraftan bu taş, çeşitli tesbih modellerinde ve çocuklar için üretilen aksesuarlarda da karşımıza çıkar.

Siz de etkileyici ve cazip fiyatlı Zultanit taşı takılar için geniş ürün koleksiyonumuza göz atabilir, ihtiyacınız olan her şeyi kolayca bularak satın alabilirsiniz.

Zultanite Taşı Ne İşe Yarar?

Tıbbî çalışmalarla doğruluğu ispatlanmamış olmasına rağmen, Zultanit taşı kullananlar çeşitli etkilerini deneyimlediğinden bahseder. Bunlardan bazıları şunlardır:

Zultanit Taşı Fiziksel Faydaları

 1. Kas gerginliğini azalttığı söylenir.
 2. Ağrıları hafiflettiğine inanılmaktadır.
 3. Kramplara faydalı olduğu kabul edilmektedir.
 4. Topraklanma etkisi olduğu ve bu özelliğiyle vücudu elektriksel yükünden kurtardığı dile getirilir.
 5. Kalp ve boğaz rahatsızlıkları için şifalı olabileceğini söyleyenler bulunmaktadır.

Zultanit Taşı Zihinsel ve Ruhsal Faydaları

 1. Zihin açıklığına yardımcı olduğu, zihni berraklaştırdığı ve zekâyı keskinleştirdiği iddia edilir.
 2. Çakraları açtığı belirtilir.
 3. Kaygı, endişe ve benzeri duygulardan kurtardığı bildirilmiştir.
 4. Üzerinde taşıyan kişiye cesaret verdiği şeklinde bir inanış mevcuttur.
 5. Dikkat dağınıklığına iyi geldiği savunulmaktadır.
 6. Negatif enerjiyi emerek ortamı temizlediğinden ve daha huzurlu bir atmosfer meydana getirdiğinden söz edilmiştir.
 7. Güveni, sadakati artırdığı yönünde bir söylenti vardır.
 8. Kişinin etrafıyla daha uyumlu olmasına katkıda bulunduğu söylenmiştir.

Zultanit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu taşın bakımında ve temizliğinde son derece özenli ve nazik davranılmalıdır. Suyun altında yıkanarak veya toprağa gömülerek temizlemek mümkündür. Ayrıca farklı doğal taşlardan birinin yanına yerleştirip bekletmek de Zultanit’i negatif enerjisinden arındırabilir.

Zultanit Taşı Fiyatları

Doğal taşların orijinal olup olmadığını anlamak için kolay yollardan biri de fiyat karşılaştırması yapmaktır. Zira gerçek doğal taşlar piyasasına göre çok düşük bir fiyata satılmaz. Bununla beraber tüm ürünlerde olduğu gibi, doğal taşlarda da fiyat tek değerlendirme kriteri değildir.

Taşın yapısında ne gibi kusurlar bulundurduğu (pürüz, çizik, baloncuk oluşumu, çatlak vb.), sertlik derecesi de tercihleri etkiler. Bütün bunlar Zultanit taşı fiyatı hususunda da belirleyici unsurlardan bazıları olarak karşımıza çıkar.

Diğer taraftan; taşın büyüklüğü, kalınlığı –başka bir ifadeyle sertlik değeri- ve diğer özellikleri de fiyatına etki eder. Taşın saydamlığı, ışık geçirgenliği, parlaklığı, şekli fiyat alternatiflerinin farklılaşmasına yol açar.

Takı formda sunulan Zultanite taşı fiyatları ise işlenme biçimi, malzeme kalitesi ve çeşidi gibi faktörlere bağlıdır. Siz de en uygun fiyat karşılığı en iyi kaliteye sahip olmak için Taş Sandığı’nı seçebilir, farkımızı yaşam alanlarınıza yansıtabilirsiniz.

Zultanit Taşı Ürünlerine Göz At