Zümrüt Taşı

Zümrüt taşı, efsanelerde ve mitolojilerde geniş yer bulur. Elmas, Yakut ve Safir ile birlikte dünyadaki en değerli 4 taştan biridir. Yeşil rengiyle dikkat çeken Zümrüt’ün, yağmur taşı olarak kabul edildiği bilinmektedir. Asırlardan bu yana mücevher olarak kullanılan bu taşın geçmişi, M.Ö. 1650 yılına, Mısır’da bulunan zümrüt madenlerine kadar dayanır.

Doğal taşlar konusundaki tüm taleplere; aynı ince işçilik, yüksek özen, üstün kalite ile cevap veren mağazamız, beklentilerinizi kusursuz şekilde karşılar.

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı Ürünleri


Zümrüt Taşı Nedir?

Zümrüt, beril mineralinin alt türlerinden biridir. Saydam bir yapıya sahip olan bu değerli taş, Kraliyet Mücevherlerinde yaygın olarak kullanılır.

Zümrüt taşı, ‘Emerald’ diye de isimlendirilir. Aşk, duyarlılık ve sadakat taşı olduğu kabul edilen Zümrüt, ilişkilerde uyumun sembolü olarak görülür.

‘Sezgi Taşı’ diye de adlandırılan Zümrüt, mitolojik inançlara göre aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün taşıdır.

Zümrüt Taşı Özellikleri:

 1. Işığı kırma ve yansıtma gücü düşüktür.
 2. Cam parlaklığında saydam Zümrüt son derece sert bir madendir. Sertlik değerinin 8 olduğu belirlenmiştir.
 3. Mısırlılar gebe kadınların düşük yapmaması için Zümrüt taşını kullanmışlardır. Perulular de yararlı gücünden dolayı Zümrüt’ü ulusal taş kabul etmektedir.
 4. Yeşil rengin değişik tonlarını içerebilir. En kıymetli tonu Çimen Yeşil’idir. Bu renk, ‘Zümrüt yeşili’ olarak bilinmektedir.
 5. Üzerinde lekeler, çatlaklar bulunan Zümrütler kusursuz olanlara nazaran daha düşük değere sahiptir.
 6. Ölümsüzlük, Bilgelik, sevgi sembolüdür. Ayrıca aşkı ve bereketi temsil eder.
 7. Bazı kültürlerde bu taş, 55. Evlilik yıldönümü için verilebilecek geleneksel hediyelerden biri kabul edilmiştir.
 8. Zümrütte tıpkı elmas gibi farklı kesim tarzlarına sahiptir. Fakat en fazla tercih edileni kendi ismini almış kesim tarzı olan 'Emerald' kesimdir.
 9. Kendisiyle yakın değerde olan farklı taşlara göre daha az parlar.
 10. En kıymetli Zümrüt taşları Kolombiya bölgesinden çıkarılır. Buradaki zümrütler, damarlar içerisinde pirit ve kalsit ile birlikte oluşur.
 11. Saf Zümrüt taşı nadir olarak gözlemlenir. Zümrüt kristalleri genelde küçük lekeler ve başka mineraller yani kapanımlar barındırır. Zümrüt taşlarının sentetik olanları da üretilir. Bunlar gerçek zümrüte göre daha düşük refraktif indeksine ve özgül ağırlığa sahiptir.
 12. Özgül ağırlığı (yani yoğunluk oranı) 2,68 – 2,73 şeklindedir.
 13. Kimyasal formülü Be3 Al2 SiO6, kimyasal grubu ise Oxides olarak belirtilebilir.

Zümrüt Taşı Nerede Bulunur?

Bu taşın yaygın olarak çıkarıldığı bölgeler şu şekildedir:

 1. Afrika,
 2. Pakistan,
 3. Brezilya,
 4. Avustralya,
 5. Zambiya,
 6. Kolombiya,
 7. ABD,
 8. Mısır,
 9. Hindistan,
 10.  

Zümrüt Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın 4.Kalp Çakrası üzerinde etkili olduğu düşünülür. Bu çakra, iki göğüs kafesinin tam ortasında bulunur. Ruhumuzun ve sevginin merkezi olduğuna inanılır.

Zümrüt Taşı Hangi Burcun?

Koç, İkizler ve Boğa Zümrüt taşının uyumlu burçları olarak ifade edilebilir. Tabii ki bu, diğer burçların Zümrüt taşını kullanmasında sakınca bulunduğu anlamına gelmez. Herkes bu değerli taştan dilediği gibi yararlanabilir.

Ne var ki, burcunuzla uyumlu bir taş kullanmak istediğiniz faydalara daha kısa sürede kavuşmanızı kolaylaştırabilir.

Zümrüt Taşı Ne İşe Yarar?

Doğal taşlar, belirli frekanslara sahiptir ve farklı oranlarda titreşimler yayar. Bu nedenle her doğal taşın birtakım bedensel ve mental faydaları olduğu kabul edilmektedir.

Mutluluk ve huzur verdiği düşünülen Zümrüt taşının bereket, bolluk getirdiği iddia edilir. Bunun dışında Zümrüt taşı faydaları şunlardır:

Fiziksel Olarak Zümrüt Taşının Yararları:

 1. Ciğerleri, böbrekleri, kalbi, sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmiştir.
 2. Kalp rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğu ileri sürülmüştür.
 3. 'İç organların sağlığını destekler.' şeklinde bir söylenti vardır.
 4. Vücudu hastalıklara karşı daha dirençli kıldığı rivayet edilmiştir.
 5. Kimileri fiziki bakımdan Zümrüt taşı faydaları içerisinde yılan ısırıklarını iyileştirdiğinden söz etmiştir.
 6. Göz hastalıklarından muhafaza ettiği, görme gücünü artırdığı ileri sürülmektedir.

Zihinsel ve Ruhsal Açıdan Zümrüt Taşının Faydaları:

 1. Evlilik, akrabalık ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirdiğinden bahsedenler vardır. Bu doğrultuda Zümrüt taşının zayıflayan, hatta kopma noktasına gelmiş ilişkileri kurtardığı, yapıcı ve destekleyici bir rol üstlendiği söylenmektedir.
 2. Sadakati artırdığı iddia edilmiştir.
 3. Negatif enerjileri nötralize ettiğine inanılır.
 4. Kişinin kendi duygularını, ihtiyaçlarını net şekilde anlamasına yardım ettiğinden söz edilir.
 5. Sefaleti ve kötü şansı engellediği kabul edilir.
 6. Doyum ve başarı duygularının artmasına yardımcı olduğu düşünülür.
 7. Yetersizlik ve değersizlik duygusundan kurtardığına, yaşama sevinci ve hayata karşı minnet duygusu verdiğine inanılmaktadır.
 8. Yaydığı yeşil ışık sayesinde beyni dinlendirdiğine, psikolojik açıdan rahatlama sağladığına ilişkin bir görüş vardır.
 9. Zümrüt taşı yararları içinde ayrıca, bozulan Kalp çakrasını tekrar dengeleyip enerji tıkanmalarını giderdiğinden söz edilmiştir.
 10. Bunlara ek olarak, Zümrüt taşının faydaları hususundaki diğer rivayetler şöyledir: Hitabet gücünü artırır. Kişinin içindeki saflığı korur. İş hayatında başarılı olmayı kolaylaştırır. Edebiyat ve sanat için ilham verir. Büyülerden korur. Duygusal travmaların etkilerini, zihin bulanıklığını, karışık düşünceleri ortadan kaldırır. Algılama ve anlayış gücünü artırır. Kişinin başkalarını ve kendini koşulsuz sevmesine imkân tanır. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Dinginlik ve sabır verir. Beden, zihin ve ruh için âdeta bir tonik vazifesi gören bu taş, kişiyi arındırır. Güçlü bir duygusal dengeleyicidir.

Zümrüt Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Zümrütlerin, üzerinde birikmiş zararlı enerjilerden arındırılması taşı sorunsuz kullanmanız için çok önemlidir. Bunu yapmadığınız takdirde Zümrüt’ü kullanırken mide bulantısı, baş dönmesi yahut baş ağrısı gibi şikâyetler yaşayabilirsiniz.

Taşınızı enerji boyutunda temizleyebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 1. Akan su altında yıkayabilir,
 2. Toprağa gömüp bir gece bekletebilir,
 3. Tütsü yakabilir,
 4. Ya da diğer taşlardan biriyle (tercihen Himalaya Tuz Lambası ile) temizleyebilirsiniz.

Bu arada Zümrüt taşı bakımı için yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra, belli aralıklarla yağlamak da önem taşır. Bu işlem, taşa pürüzsüz yüzeyini geri kazandırır ve rengini korumasına yardım eder.

Zümrüt Taşı Fiyatları

Saydamlık, renk, parlaklık ve berraklık gibi unsurlar Zümrüt taşı fiyatı konusunda belirleyicidir. Taşın sahip olduğu ağırlık, boyut ve sertlik derecesi de Zümrüt taşı fiyat seçeneklerine yön verir.

Bu alandaki bütün ürünleri mukayese ederek kendiniz veya sevdikleriniz için en uygun olanına kolayca ulaşmak istiyorsanız, hemen ürün yelpazemizi inceleyin!

Ardından dakikalar içinde siparişinizi verin, Zümrüt’ün eşsiz görünümünü ve ileri sürülen muhteşem faydalarını deneyimleyin!

Zümrüt Taşı Ürünlerine Göz At