Azurit Taşı

Azurit taşı, adını camgöbeğinin mavi tonlarındaki azure renginden alan bir doğal taştır. Azurit taşı, söz konusu rengin ismi Farsça bir sözcükten gelir. Mitolojide; zekâ, ilham, sanat, bilgelik ve barış Tanrıçası kabul edilen Athena ile ilişkilendirilir. Bu yüzden ‘Mutluluk Taşı’ diye de adlandırılır.

Azurit Taşı

Azurit Taşı Ürünleri

Azurit Taşı Kolye ₺127,07
Azurit Taşı Gümüş Kolye ₺312,20
Azurit Taşı Bileklik - 10 mm ₺992,07
Ham Azurit Taşı Kütle ₺397,02
Azurit Taşı Dizi - 8 mm ₺2.778,19

Azurit Taşı Nedir?

Azurit taşı, genellikle mücevherlerde ve dekoratif parçalarda kullanılan canlı mavi bir mineraldir. Çarpıcı rengi ve benzersiz desenleriyle bilinir, bu da onu değerli taş pazarında oldukça aranır hale getirir. Azurit, bakır cevheri yataklarının oksitlenmiş bölgesinde oluşan bir bakır karbonat mineralidir. Tipik olarak malakit gibi diğer minerallerle birlikte bulunur ve maviler ile yeşillerin güzel bir karışımını oluşturur. Azurit yüzyıllardır güzelliği ve ruhani özellikleri için kullanılmıştır. Sezgiyi, yaratıcılığı ve ruhsal farkındalığı geliştirdiğine inanılır. Ayrıca, bedende ve zihinde iyileşmeyi ve dengeyi teşvik ettiği söylenir. Genel olarak, azurit taşı hem estetik çekicilik hem de metafizik faydalar sunan büyüleyici bir değerli taştır.

Azurit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Maddeler hâlinde Azurit taşı özellikleri şunlardır:

 1. Bakır temelli bir taş olup; yapısında karbonat, hidrojen, oksijen gibi elementler taşır.
 2. Minerallerin ve çeşitli elementlerin reaksiyona uğraması neticesinde meydana gelmiştir.

Koyu mavi rengi, işte bu reaksiyondan kaynaklanır.

 • Islak ortamlara karşı dayanıksızdır. Sudan kolay etkilenir. Bundan dolayı akvaryum ve benzeri alanlarda kullanıma uygun değildir.
 • Kristal yapısı gözeneklidir. Malakit ile bir araya gelen kristaller yeşil beneklere sahiptir.
 • Isıya karşı dirençli değildir. Eğer uzun süreli olarak ısıya maruz kalırsa renginde farklılaşma olabilir.
 • Azurit taşının özellikleri arasında sertlik derecesinden bahsetmek gerekirse, 3,5-4 arasında bir sertliği olduğunu söyleyebiliriz.
 • Estetik duruşu ve canlı rengi sayesinde mücevher yapımı için en fazla kullanılan taşlardan biridir. Ayrıca çanta yapımı için sıklıkla tercih edilir. Dikkat çekici, parlak bir süsleme oluşturmaya imkân veren bu taş, kullanıldığı her ürüne ve kombine çok yakışır.

Azurit Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Üçüncü Göz yani 6. Alın Çakrası üzerinde etkilidir. Bu çakrayı aktif ederek kişinin çizgilerini geliştirmesinde, mânen güçlenmesinde, rûhânî âlemlere yelken açmasında büyük rol oynadığı düşünülmektedir.

Altıncı hissi fiziksel duyuların ötesine geçirmek isteyenler Azurit taşından yardım alır.

Azurit Taşı Hangi Burç ile Uyumludur?

Yay ve Akrep, bu taş ile özdeşleştirilen burçlardır. Eğer bu burçlara mensup kişiler Azurit taşı yüzük, bileklik gibi ürünleri kullanırsa kendileri için çok yararlı olabilir.

Çalışıyorsanız ve Azurit’in zihni uyarıcı etkisinden yararlanabilmek istiyorsanız, ofisinizde de bu taşı bulundurmayı unutmayın.

Azurit Taşı Nerede Bulunur?

Bu taş bakımından zengin olan bölgeler şu şekildedir:

 • Ural Dağları,
 • Amerika,
 • Mısır,
 • Fransa,
 • Avusturya,
 • Rusya.

Bazı Azurit taşlarında dairesel bir yapıya rastlanır.

Bu durum genellikle Avusturya’da çıkarılan taşlar üzerinde görülür ve ‘Azurit Güneşi’ diye isimlendirilir.

Azurit Taşı Faydaları Nelerdir?

Kesinliği olmamakla birlikte, Azurit taşı faydaları şöyle sıralanır:

 1. Sezgiyi güçlendirdiğine inanılır.
 2. Entelektüel düşünmeye yardımcı olduğu belirtilir.
 3. Hafızayı güçlendirdiğinden bahsedilir.
 4. Üretkenliği artırdığı yönünde bir inanış vardır.
 5. Endişeyi ve stresi azalttığı, genel ruh hâlini iyileştirdiği söylenir.
 6. Bazıları demişlerdir ki; Azurit taşı yararları sayesinde duyguların gelişip büyümesine, insanın hislerini daha coşkulu yaşamasına yardım eder.
 7. Kaygı, güvensizlik gibi problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu iddia edilir.
 8. Mistik deneyimlerin kapılarını araladığı görüşünde olanlar mevcuttur.
 9. Meditasyon için yararlı olduğu inancı hâkimdir.
 10. Cesaret, özgüven, zindelik ve ilham verdiği rivâyet edilir.

Azurit Taşı Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, bu taşın ayrıca bedensel olarak faydalı olduğu kabul edilir. Azurit taşı ne için kullanılır? Diye düşünenlere hitap eden bu faydalar şöyledir:

 1. Diş ve cilt sağlığını desteklediğinden söz edilir.
 2. Âdet sancılarının hafiflemesini sağladığına yönelik söylentiler bulunmaktadır.
 3. Bazılarına göre, kemiklerle ilgili bozuklukların tedavisinde etkili olması mümkündür.
 4. Öte yandan, Azurit taşı kullananlar arasında bazı kişiler, bu taşı üzerinde taşıdığı müddetçe baş ağrısı çekmediğini bildirmişlerdir.
 5. Uzmanlardan bazıları, bu taşın vertigo, migren ve benzeri rahatsızlıklarda yatıştırıcı olarak kullanabileceğini savunur.

Azurit Taşı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sertlik değeri 3,5- 4 aralığında olduğu için bakımında ekstra hassasiyet gerekir.

Isıya duyarlıdır ve bu nedenle, doğal rengini muhafaza etmesi için özenli bir şekilde saklanmalıdır. Karanlık, serin bir ortamda korunması, taşın mavi rengini ve doğal formunu kaybetmesinin önüne geçecektir. Bundan dolayı kendi özel kesesinde saklamaya dikkat etmelisiniz.

Azurit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bunu takı formunda kullanıyorsanız sadece nemli bir bezle silmenizin yeterli olacağını bilmelisiniz. Tamir görmesi gerekiyorsa ısıdan uzak tutulması lâzımdır.

Yoksa, barındırdığı hidroksit mineralinin ısı duyarlılığı sebebiyle taşın rengi yeşile döner veya kararır.

Azurit taşını satın aldığınızda, kullanmadan önce temizleyerek enerjisini nötr hâle getirin. Bunun için tütsü yöntemininden yararlanabilirsiniz. Adaçayı yakıp dumanında tütsüleyerek enerjisini dengelemeniz mümkündür.

Bir başka yöntem olarak, toprağa gömmeyi tercih edebilirsiniz. Bahçenizdeki veya saksının dibindeki toprağa gömüp bir gece öyle bırakın. Üzerinde toplanmış olumsuz enerjiden kurtulacaktır.

Ayrıca farklı bir doğal taş yanına koyarak da negatif enerjisinden kolayca arındırabilirsiniz. Bu iki taşı aynı ortamda bir süre bekletin. Azurit taşının üstünde biriken kötü enerji yok olacak ve kullanıma hazır duruma gelecektir.

Azurit Taşı Fiyatları

Hiçbir doğal taşın sabit bir fiyatı yoktur. Bu durum Azurit taşı fiyatları için de geçerlidir. Çünkü değerli ve yarı değerli taşlar fiyatlandırılırken pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Onlardan bir kısmını şöyle bildirmek isteriz:

Saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler Azurit taşı bileklik, Azurit Taşı kolye, Azurit Taşı yüzük gibi Azurit Taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Siz de Azurit taşı fiyat seçeneklerini mukayese ederek kendiniz için en uygun olanına kategorimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Azurit Taşı Ürünlerine Göz At