Yay Burcu Taşı

Yay Burcu Taşı

Yay burcu taşı nedir? Diye merak ediyorsanız, tercih edebileceğiniz onlarca alternatif olduğunu bilmelisiniz. Burcunuzun sahip olduğu nitelikleri geliştirmek istiyorsanız bu doğal taşlara şans verebilirsiniz. Malum olduğu üzere değerli ve yarı değerli taşlar belli frekanslara, titreşimlere, enerji düzeylerine göre çeşitli faydalar barındırır. Bunların yüzde yüz bilimsel değeri olmasa dahi, popülaritesi hayli yaygındır.

Burçlara göre taş seçiminin ise güçlü yönleri geliştirmeye, eksik yönlerin telâfisine yardım edeceği söylenir. Örneğin; Yay burcunun istenmeyen özelliklerinden bazıları, etrafında olup bitenlere duyarsız davranması ve sabırsızlıktır. Bu tür olumsuz yönler hayatınızı etkilemeye başladıysa, Yay burcu taşlarının enerjisine başvurma vaktiniz gelmiş demektir.

Yay Burcu Özellikleri Nelerdir?

22 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında doğan kişilerin burcu Yay’dır. Bu, bir ateş burcudur. Öne çıkan özellikleriyse şunlardır:

 1. Keşfetme duygusu güçlüdür.
 2. Meraklı ve sezgisel bir kişiliği vardır.
 3. Jüpiter tarafından yönetilir.
 4. Kendine güvenir.
 5. Doğuştan lider kabul edilen Yay burcu, son derece sosyal bir karaktere sahiptir.
 6. Bir konuya bağlı kalmaktan hoşlanmaz. Birden fazla konu ile aynı anda ilgilenir.
 7. Gezmeyi ve araştırmayı sever.
 8. Detaylardan ve durağanlıktan çok sıkılır.
 9. İyimserliği ve iletişim kabiliyeti sayesinde girdiği her ortama kolayca adapte olur.
 10. Değişken nitelikli, eril enerjinin baskın olduğu burçlardan biridir.
 11. Vücutta bel ve kalça bölgesini temsil eder.
 12. Solar pleksus ve Sakral çakrası ile uyumludur.
 13. Dışa dönük, samimi, spiritüel, hevesli, neşeli, açık fikirli, gururlu ve kaprisli bir burçtur.

Yay Burcu ile Uyumlu Doğal Taşlar Hangileri?

Bir Yay burcusunuz ve enerjinize uygun taşlar mı arıyorsunuz? İşte, hayatınıza iyi gelebileceği iddia edilen Yay burcu taşları:

1. Yakut:

Bu taşın, Yay burcu için özgürlükçü ruhu desteklediğine inanılır. Kişinin pozitif enerji yaymasına yardım ettiği söylenen bu taş, Akik ile beraber kullanılmalıdır. Böyle yapılırsa Yakut’un ruhsal dengeleyici özelliği açığa çıkar denilmiş, Akik ile Yakut kombinasyonunun kişiye özgüven ve cesaret verdiği kabul edilmiştir.

2. Azurit:

Denildi ki, Azurit taşı sezgileri açar. Yay burcu, başladığı her ilişkide ‘yalnız kalma’ fobisine sahiptir. İşte bu taşın, Yay’ları o korkudan kurtardığı ileri sürülmüştür.

Bağlanmaktan korkan tarafı serbest bıraktığı ifade edilen Azurit taşının, güvensizlik ve kaygıya birebir olduğu belirtilmiştir. Sezgileri geliştirdiği rivayet olunan bu taşın, duyguları güçlendirdiği iddia edilir.

3. Topaz:

Yay burcu doğal taşı olarak tercihinizi Topaz’dan yana kullanırsanız neler kazanabilirsiniz? Bu konudaki bazı söylentiler şu şekildedir:

‘’Yüksek frekansıyla, gerçeği teşvik eder. Bir Yay için, kimi zaman duygularını ifade etmek zor olabilir. Bu durumda Topaz ona yardım ederek, fikirlerini ve hislerini daha kolay bir biçimde dile getirmesine imkân tanır.

Zihinsel kapasiteyi artıran bu taş, ruh ve zihin arasındaki uyumu yakalamaya yardımcıdır. Problem çözme yeteneğini ateşleyen bu doğal taş, sorunların üstesinden gelmeye katkıda bulunur. Kalıcı ilişkiler kurmaya yardımcıdır. Aile yaşamına sakinlik getirir.’’

4. Lapis Lazuli:

İhtişamlı bir Yay burcu taşı olup, üçüncü göz çakrayı aktifleştirdiği söylenmiştir. Bu taş hakkındaki birtakım rivayetler şöyledir:

‘’Yay’lara gerçeği ve bilgeliği getirir. Maneviyatın derinliklerini keşfetmeye sevk eder. Ruhsal bilgi dağarcığını genişletir, kişiler arası güvene dayalı iletişimi teşvik eder.

Yay burcuna, benliği ile ilgili güçlü bir anlayış ve yüksek bir bilinç kazandırır. Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter zaten Lapis taşıyla bağlantılıdır. Her ikisinin enerjilerini birleştirmesiyle, Yay’lar için mükemmel bir enerji ve bağımsızlık alanı doğar.’’

5. Sedef:

Eşsiz görünümlü bir Yay burcu doğal taşı olan Sedef, deniz canlılarının kabuklarında bulunur. Bereket, şans, mutluluk ve para getireceğine inanılmıştır. Yay burcuna mensup kişilerin analiz yeteneğini kuvvetlendirdiğinden söz edilmiş, muhakeme kabiliyetini desteklediği bildirilmiştir.

Zihin açıklığı verdiği, konsantrasyon artırıcı etki gösterdiği yönünde görüşler vardır. Kişiye kendisini daha dinç, enerjik, zinde hissettirdiğine ilişkin söylentiler mevcuttur.

6. Obsidyen:

En güçlü Yay burcu doğal taşları içerisinde gösterilen bu şifa kristali, soğuyan lavlardan meydana gelir. Su, toprak ve ateş unsurlarını bünyesinde bir araya getirir. Ondan dolayı etkili bir topraklama taşıdır.

Yay burcuna mensup biriyseniz, karakterinizin istenmeyen özelliklerini törpülemek için bu taştan yararlanmanız önerilmiştir. Bu taşın önce olumsuz yönleri yüzeye çıkardığı, sonra onların etkilerini azalttığı söylenir.

Farklı renkleri, Yay burcu doğasının farklı taraflarıyla rezonansa girer.

Örnek vermemiz gerekirse; mavi obsidyen, astral seyahatleri teşvik eden Üçüncü Göz taşı olarak bilinir. Geniş bir enerjiye sahip olduğu, sezgileri güçlendirip üretkenliği artırdığı rivayet edilmiştir.

Altın rengi obsidyen ise solar Pleksus çakranın aktif olmasını sağlayan bir taş şeklinde değerlendirilir. Üçüncü Göz ve Taç çakralar ile hizalanmasına da yardım ettiği dile getirilen bu taşın, bilgilik ve ilham verdiği savunulur.

Siyah obsidyene gelince; bu, Oğlak burcu enerjisiyle dünya enerjisinin rezonansa girmesine yardımcı bir taş olarak görülür. Enerjinin fazla kısmını Kök çakra ile toprakladığından bahsedilen bu taşın aurayı temizlediği ileri sürülür. Olumsuz enerjilerden arındırdığına inanılan bu kristalin, kişiye pozitif enerji yüklediği düşünülür.

7. Turkuaz:

Yay burcu taşları arasında ön plana çıkan Turkuaz, liderlik etmeyi seven kişiler için tavsiye edilir. Bu taşın Yay burcu üzerindeki etkilerine dair bazı rivayetler şu şekildedir:

‘’Kararlılık, bağımsız düşünce ve hızlı düşünme Yay’lar için önemlidir. Bu taş, sayılan özelliklerin gelişmesine yardım eder. Çakra uyumsuzluğunu ortadan kaldırır. Yay burcunda olanların bencil ve kibirli görünmesine, bunun da ilişkilerine zarar vermesine engel olur.

Arındırıcı nitelikleriyle kendinden söz ettiren bu Yay burcu taşı, enerji alanlarını çakralarla yeniden dengeleyip hizalar. Böylelikle fiziksel ve zihinsel problemlerin üstesinden daha kolay gelmeye katkıda bulunur.’’

8. Ay Taşı:

Bu ise, Ay bağlantısı ve dişi enerjisiyle en etkili taşlardan biri olarak kabul görür. Yay burcuna nasıl etki ettiğini öğrenmek isterseniz, bu konudaki iddialardan bir kısmını şöyle aktarabiliriz:

‘’Hayatın akışına uymaya yardımcıdır. Yay’ların ritmini düzenler. Daha çabuk ve isabetli kararlar vermeyi kolaylaştırır.

Farkındalık meydana getirir, kişinin bilinçaltıyla olan ilişkisini kuvvetlendirir. Yay, kendini keşfetmeye meraklı bir burçtur. Ay taşı ise onun potansiyelini ortaya çıkarır, kabiliyetlerini fark edip kullanmasına destek olur.

Yeni başlangıçların taşı olan Ay taşının hayal gücünü canlandırma etkisi vardır. Ruhu besleyen ve duyguları düzene sokan bu taş, özveri ve içsel uyum için harikadır.’’

9. Riyolit:

İlerleme ve değişim sembolü olarak görülen Riyolit, Yay burcuyla uyumlu taşlar listesinde üst sıralardadır. Bu taşın Yay’ların hayatına sağladığı faydalar ile alâkalı pek çok söylenti mevcut olup, bazıları şunlardır:

‘’Bedene ve zihne güç verir. İlhamı artırır. Geçmişin üstesinden gelmeye yardımcı olan bu taş, travmaların etkisinden kurtulmayı ve eski duygusal yaralarla başa çıkmayı kolay kılar. Benlik saygısını da artıran Riyolit, üretkenliği teşvik ederek başarıyı çeker.

Yay burcuna mensup kimselerin kişisel hedeflerine ve güçlü yönlerine daha iyi odaklanmasına imkân tanır. Ayrıca azim ve cesaret simgesidir.’’

10. Spinel:

Yay burcuyla uyumlu doğal taşlar arayanların beklentilerini karşılayan Spinel, ölümsüzlüğü ve umudu sembolize eder. Enerji yenileyici olduğuna inanılan bu taşın, aura temizleyici etkisinden de bahsedilir.

Topraklayıcı etki gösterdiği öne sürülen bu taşın olumlu özellikleri geliştirdiği yönünde bir rivayet söz konusudur. Yay burcunu ise hem zihinsel ve ruhsal, hem fiziksel yönden desteklediği düşünülmektedir. Her rengi değişik bir çakra ile bağlantıya geçtiği için, ihtiyacınız doğrultusunda uygun bir renk tercihi yapmanız gerekir.

Diğer Yay Burcu Taşları Nelerdir?

Bunlara ek olarak, şunlar da Yay burcu ile uyumlu taşlar içerisindedir:

 1. Ametist,
 2. Çeroit,
 3. İyolit,
 4. Kalsit,
 5. Kalsedon,
 6. Labradorit,
 7. Kehribar,
 8. Tanzanit,
 9. Sodalit,
 10. Turkuaz,
 11. Varisit.

Sonuç olarak, Yay burcu taşı ile bu burcun etkilerini yeniden düzenleyebileceğimiz rivayet edilir. Burcun olumsuz etkilerini de azalttığı söylenen bu taşlar, ayrıca eşsiz görünümleriyle şıklığınıza şıklık katar.

Siz de Yay burcu doğal taşları arasından seçiminizi yapmak için hemen ürün koleksiyonumuza göz atın! Dilerseniz kendinize, isterseniz de sevdiklerinize en güzel Yay burcu taşları ile yaşam enerjisi armağan edin!


Yay Burcu Taşı Ürünleri

Lapis Lazuli Taşı Kütle ₺72,40
Ham Lapis Lazuli Taşı Kütle ₺50,19
Turkuaz Taşı Kütle ₺64,17
Kalsedon Taşı Kütle ₺52,93
On Adet Doğal Taş Bileklik ₺245,45
Ham Sodalit Taşı Kütle ₺55,67
Labradorit Taşı Kütle ₺64,17