Güneş Taşı

Güneş taşı, İngilizcede ‘Sunstone’ olarak bilinir. Kuvars grubunda yer alan Güneş taşının tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Viking dönemi antik kalıntılarında Güneş taşları bulunmuştur. Kahverengi-turuncu ateş gibi bir görünüme sahip Güneş taşı genelde opak formuyla karşımıza çıkar. Yaşama sevincini temsil ettiğine inanılan bu taşın, kullanan kişiyi özgüvenli, azimli ve enerjik hâle getirdiği söylenir.

Galen Taşı

Güneş Taşı Ürünleri


Güneş Taşı Nedir?

Güneş taşı, yapısında Güneş’ten aldığı güçlü enerjiyi taşıdığına inanılan değerli bir taştır.

Mutluluk duygusunu harekete geçirmekten, sindirim ve metabolizma sorunlarının iyileşmesine kadar birçok alanda etkili olduğu düşünülmektedir.

Bu taş, dağınık halde kıvılcım kapanımları içerir. Bir başka ifade ile, ışıltılı ve parlak turuncu alanları vardır. ‘Güneş Taşı’ diye adlandırılması da bu yüzdendir.

Güneş Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Çoğunlukla şu renklerde gözlemlenir: Portakal rengi, ateş rengi, turuncu, kırmızı, yeşil, kahverengi, sarı, gri.
 2. Pegmatitik ve magmatik kayaçlarda bulunur.
 3. Yarı saydam veya tamamen saydam olabilir. Öte yandan Güneş taşlarının bazıları metalik ışıltılar barındırır. Bu; ihtiva ettiği bakır, goetit ve hematitten gelir.
 4. Triklinik kristal sistemine sahip bu taş, feldspat mineralini andıran görüntüsüyle dikkat çeker. Ancak yapı itibariyle bu mineralden oldukça farklıdır.
 5. Nerji, motivasyon, sağlık ve özgürlük taşı olarak kabul edilir.
 6. Ay taşı ile beraber kullanıldığı takdirde etkisinin artacağı ve her iki taşta bulunan enerjilerin dengeleneceği düşünülür.
 7. Antik Çağ’da insanlar Güneş taşının özellikleri konusunda şu tarz inançlara sahip olmuşlardır: İyiliği çağırır. Güzel enerji verir. Şans getirir.
 8. Sertlik değeri 6-7 arasındadır.
 9. Hindistan, Kanada, Çin, Norveç, ABD, Rusya gibi ülkelerde yaygındır.
 10. Özgül ağırlığı ise 2,64-2,66 aralığındadır.

Güneş Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Doğal taşların birçoğu birkaç çakra ile ilişkilendirilir. Oysa Güneş taşının vücuttaki 7 çakra ile de uyum sağladığı bilinmektedir.

Bütün çakraların dengelenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanılabilecek bu taş, her türlü fiziksel ve ruhsal sorunun çözümüne dolaylı yoldan katkı sunabilir.

Güneş Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Terazi, Koç, İkizler ve Aslan; Güneş taşından en üst düzeyde yararlanabileceği düşünülen burçlardır.

Bunun anlamı, Güneş taşı ile söz konusu burçlara ait karakteristik özelliklerin birbirine uyuyor olmasıdır.

Onun için; bahsi geçen bu 4 burcun insanları, Güneş taşının ileri sürülen etkilerinden daha kolay, daha güçlü bir biçimde faydalanabilir.

Güneş Taşı Faydaları Nelerdir?

Sezgileri güçlendirdiği söylenen bu taşın yaşama sevinci verdiği iddia edilir. Diğer taraftan bu taşın kişiyi ruhsal mânâda beslediğine ve kuvvetlendirdiğine yönelik rivâyetler mevcuttur.

İyi huyları teşvik ettiği belirtilen Güneş taşı, çakraları iyileştirme etkisiyle de bilinir. Yedi çakrayı temizlediğinden söz edilen Güneş taşının, bu yönüyle mânevî kanal tıkanıklıklarını açtığı, ruh hâlini dengede tuttuğu düşünülmektedir.

Güneş taşı faydaları üzerine ifade edilen bu tür bilgilerin bilimsel açıdan kanıtlanmadığını unutmamak gerekir.

Yukarıda bildirdiklerimizin yanı sıra, Güneş taşının diğer faydaları şu şekildedir:

Fiziksel Bakımdan Güneş Taşı Yararları Nelerdir?

 1. Kimileri bu taşın aşırı kilo almayı önlediğine inanır.
 2. Boğaz problemlerinin iyileşmesine katkıda bulunduğu rivâyet olunmaktadır.
 3. Cinsel duyarlılığı ve gücü artırdığı iddia edilmektedir.
 4. Mide ağrısını hafifletmesi, ülsere iyi gelmesi, diğer sindirim rahatsızlıklarına şifalı olması da bu taş ile ilgili rivâyetler arasındadır.
 5. Güneş taşı faydaları hakkındaki bir başka söylenti de şudur: Omurga sorunlarının tedavisine yardımcı olur.

Kas-iskelet sistemini destekler.

Ruhsal ve Zihinsel Olarak Güneş Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. 'İletişim kurmakta zorlanan insanlara iyi gelir. Kişinin daha kolay hayır diyebilmesini, kendini daha rahat ve net ifade edebilmesini sağlar. Onu başkaları için gereksiz fedâkârlık yapmaktan kurtarır.' şeklinde görüşler mevcuttur.
 2. Liderlik duygusunu ön plana çıkardığından bahsedilir.
 3. Demişlerdir ki; Güneş taşı faydaları sayesinde motivasyonu yükseltir. Kişinin hayata olumlu perspektiften bakmasına, sahip olduğu güzelliklerin farkına varmasına imkân tanır. Nîmetlere şükretmeyi öğretir. Sürekli hâlinde şikâyet edenlerin küçük şeylerden mutlu olma, az ile yetinmeyi bilme, farkındalık ve duyarlılık gibi hasletlere kavuşmasını mümkün kılar.
 4. Bireyin daha canlı ve bağımsız bir kişiliğe sahip olmasına yardım ettiği söylenmiştir.
 5. Özgüveni kuvvetlendirdiği iddia edilir.
 6. Rivâyete göre, Güneş taşı başarısızlık korkusunu yenmeye yardımcıdır. Takıntıların üstesinden gelmeye destek olur.
 7. Kötümserliği yok ettiğine ve kalbi iyi düşüncelerle doldurduğuna inananlar mevcuttur.
 8. Uykusuzluğa iyi geldiğinden, kâbus görmeyi engellediğinden bahsedilmektedir.

Güneş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşınızı yapısında birikmiş zararlı enerjiden arındırabilmek için düzenli olarak temizlemeniz önerilir. Bu noktada ise şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

 1. Farklı bir doğal taş ile yan yana getirip bir süre bekletin. Güneş taşının üzerine veya yanına yerleştirdiğiniz diğer taş, onu negatif enerjisinden arındıracaktır.
 2. Tütsü yakabilirsiniz. Onun dumanı, Güneş taşının içerisinde toplanan olumsuz enerjiyi uzaklaştırdığı söylenir.
 3. Toprağa gömün. İster evinizde yetiştirdiğiniz bir bitkinin saksısına, ister bahçenizdeki toprağa gömmeyi tercih edebilirsiniz. Toprak, taştaki negatif ve pozitif yükleri dengeleyip kötü enerjiden kurtulmasını sağlayacak, ona eski gücünü ve işlevlerini geri kazandıracağına inanılır
 4. Suyun altında yıkayın. Bunu yaparken sabun veya farklı bir temizlik malzemesi kullanmanıza gerek yoktur.

Güneş Taşı Fiyatları

Taşın boyutlarına, ağırlığına ve sertlik derecesine bağlı olarak fiyatları değişir. Saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler Güneş taşı bileklik, Güneş taşı kolye, Güneş taşı yüzük gibi Güneş taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Güneş taşı fiyatları ve özellikleri hususunda kapsamlı bilgiye ihtiyacınız varsa geniş ürün yelpazemizi hemen şimdi incelemeye başlayabilirsiniz.

Güneş Taşı Ürünlerine Göz At