Himalaya Tuz Taşı

Himalaya Tuz taşı, kendini temizleme özelliğiyle bilinen bir taştır. Bundan dolayı, birçok doğal taşı negatif enerjisinden arındırmak için Himalaya Tuz lambası kullanılır. Doğal taş alanında orijinal, dayanıklı ve nitelikli ürünleriyle tercih sebebi olan mağazamız, beklentileri en üst düzeyde yanıtlar. Kendinize ve sevdiklerinize değerli taşların güçlü, pozitif enerjisini armağan etmek istiyorsanız Taş Sandığı sizin için doğru adrestir.

Himalaya Tuz Taşı

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya tuzu, bildiğimiz sofra tuzuna göre daha düşük oranda sodyum barındıran tuz çeşididir. Bolca mineral içeren Himalaya Tuzu daha büyük parçalar hâlinde çıkarılır.

Bu nedenle gerek yemeklerde gerekse dekoratif amaçlı süs eşyası olarak kullanıma uygundur.

Beyaz, kırmızı ve açık pembe renklerde gözlemlenen bu tuz türü, yüksek basınç altında kristalleşir.

Kayaçların yanında meydana gelen Himalaya Tuzu, bu özelliği nedeniyle doğal taş olarak tercih edilebilir. Hem bir gıda maddesi olduğundan dolayı yemeklere lezzet katan Himalaya tuzu, hem bulundurulduğu ortamı renklendirir. İç mekân dekorasyonuna şıklık kazandıran Himalaya Tuz lambası, negatif enerjiyi toplayarak pozitife çevirme yeteneğine sahiptir.

Himalaya Tuz Lambası Nasıl Oluşur?

Birçok doğal taş, volkanik olaylar neticesinde ortaya çıkar. Ateşin su ile girdiği tepkimeler sonucu zamanla doğal taşlar oluşur.

Fakat Himalaya Tuz taşı oluşumu böyle değildir. O, denizlerin kuruması sonucunda meydana gelir. Geçmişini 250 milyon yıl evvel kurumuş Eski Deniz’e borçlu olan Himalaya tuzu, dünyadaki en faydalı ve temiz tuzdur.

Milyonlarca yıl boyu basınç altında kalan Himalaya Tuzu, kristal yapısını bu şekilde kazanmıştır. Maruz kaldığı basınç sayesinde tuz kusursuz bir görünüme sahip olmuş ve enerji dönüşümü yapabilme yeteneği elde etmiştir.

Oluşum safhasında pek çok reaksiyon geçirdiği için, Himalaya tuz taşının hem büyük hem küçük boyutlu olanlarına rastlamak mümkündür. En düzenli şekle sahip ve en beyaz olanlar daha fazla basınç altında kalmış Himalaya tuzlarıdır.

Himalaya Tuzu Özellikleri Nelerdir?

 1. Katıksız ve doğal bir tuzdur.
 2. Böbrek ve tansiyon hastaları için önerilmez. Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin de sofra tuzu yerine Himalaya tuzu kullanmadan önce doktora danışması tavsiye edilir.
 3. Diğer tuzlara kıyasla mat bir görünümü vardır. Sofra tuzuna göre daha pembemsi ve koyudur.
 4. Çoğu Himalaya tuz lambası el yapımıdır. Çünkü doğal Himalaya kristalleri çok hassas bir yapıya sahiptir ve kolayca zarar görür. Onun için kullanıma elverişli değildir. İşlenmiş tuz bloklarının ortasında ısı ve ışık yayan bir ampul bulunur. Eğer ampul olmazsa kendiliğinden ışık yaymaz. Etkisini gösterebilmesi için ışık belli bir süre yanmalı ve tuz biraz ısınmalıdır.
 5. Ayrıca Himalaya tuz taşı şeffaflık ve temizlik sembolüdür.
 6. Işığı tam olarak yansıtmaz. Bu sebeple küçük parçalar yarım opak, büyük parçalar ise tam opaktır.
 7. Vücudun kendi kendine üretemediği 84 farklı minerali bünyesinde barındırır.
 8. ‘Tedavi Taşı’ ve ‘Halit Taşı’ diye de bilinir.
 9. Havadaki plazmaları ve tozları toplama özelliği mevcuttur.
 10. Sertlik değeri 3,5 olarak belirtilir.
 11. Şampuan, duş jeli, sabun, krem, makyaj temizleme malzemeleri ve cilt bakım ürünleri içerisinde Himalaya tuzuna yer verilebilir.

Himalaya Tuz Taşı Nerede Bulunur?

Bu mineral genellikle Pakistan’da çıkarılır. Ana kaynağı, Himalaya Dağları’nın yakınındaki bir tuz madenidir. Madenin rezervleri büyüktür, o nedenle ulaşımı zor değildir. Kolay bulunabilirliği ve yaygın olması sayesinde Himalaya Tuz taşı kullanımı popülerdir.

Ülkemizde çıkarılmayan bu tuz, dışarıdan saf şekilde ithal edilir. Daha sonra birtakım işlemlerden geçirilip dağıtıma çıkarılır. Böylelikle kişiye özgü tercihler doğrultusunda şekillendirilerek öğütülebilir.

Himalaya Tuz Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Tüm çakralar, Himalaya tuz lambası ile sorunsuz uyum sergiler. Vücudumuzda var olduğu iddia edilen bu yedi çakra şunlardır:

 • Kök Çakra,
 • Alt Karın Çakrası (Sakral),
 • Solar Pleksus (Mide Çakrası),
 • Kalp Çakrası
 • Boğaz Çakrası
 • Üçüncü Göz (Alın Çakrası),
 • Taç Çakra.

Himalaya Tuz Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Balık ve Yengeç, Himalaya Tuzu taşı ile özdeşleştirilen burçlardır.

Diğer 10 burca mensup kişiler de bu ürünü rahatlıkla kullanabilir.

Fakat Yengeç’lerin ve Balık’ların enerjisi bu taşın enerjisine daha yakındır. O nedenle bu burçlarda olanlar Himalaya tuzundan çok iyi istifade etme şansına sahiptir.

Himalaya Tuz Taşı Ne İşe Yarar?

Bu taşın faydalarını görebilmek için, vücuda yakın tutarak kullanılması önerilir. Bağışıklık sisteminden ruh sağlığına kadar birçok alanda Himalaya Tuz taşı faydaları ile karşılaşılır.

Himalaya Tuz Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Yaraların daha hızlı geçmesini sağladığına, onarıcı özelliği bulunduğuna inanılmaktadır.
 2. Çocuklarda büyüme ve gelişimi desteklediğinden söz edilir. Düzenli olarak Himalaya tuzu tüketen çocukların daha erken boy atacağı söylenmiştir.
 3. Uykuyu düzenlediği kabul edilir. Bu etkisinden yararlanmak isteyenlerin, Himalaya tuzu içerisine ampül yerleştirip gece lambası olarak kullanmaları önerilmiştir. Böyle yapıldığı takdirde uyku kalitesini artıracağı ve kâbuslardan uzak tutacağı söylenmektedir. Ayrıca loş bir ışık yayacağı için çalışma masalarında da kullanılması faydalı olabilir.
 4. Kişisel bakım ürünlerinin içine katılırsa cildi, saçları ve tırnakları besleyeceği, güçlendireceği düşünülmektedir.
 5. Cildi parlak, pürüzsüz bir görünüme kavuşturduğuna, kırışıklıkları hafiflettiğine inanılır.
 6. Suda eritilerek kullanılırsa -okyanus tuzlarından meydana geldiği için- sinüzite iyi geleceği ileri sürülmüştür. Bu suyu burnunuza çekerseniz tıkanıklıkları giderecektir. Bilhassa, küçük çocukların soğuk algınlığına yakalanması durumunda doğal bir burun açıcı olarak Himalaya tuzundan yardım alınabilir. Herhangi bir probleminiz olmasa bile, burnunuzu temizleyip daha rahat nefes alabilmek amacıyla bu tuzdan faydalanabilirsiniz.
 7. Kistik fibroz, bronşit, KOAH ve astım hastalarına şifalı olduğu rivayet edilmiştir.
 8. Doğal iyonlaştırıcı özelliği vardır. Negatif iyonlar üretmek suretiyle, havanın kalitesini artırır. Bu iyonlar, bir bakıma hava vitamini olarak tanımlanabilir.
 9. Baz istasyonları, kablosuz cihazlar, bilgisayarlar, telefonlar tarafından yayılan radyasyon artı yüklü iyonlar içerir. Himalaya Tuz lambaları ise havada bulunan artı iyonlarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Sigaranın ve zararlı gazların yaydığı artı iyonlar da yine bu tuz lambaları sayesinde etkisiz hâle gelir.
 10. Migrene iyi geldiği, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ileri sürülmektedir.
 11. Konsantrasyon kaybını önlediği düşünülmektedir.
 12. Bulunulan ortamda; sigara dumanı, polen ve tozlar tarafından oluşturulan bakterileri yok ettiği iddia edilmiştir.
 13. Öte yandan Himalaya tuz lambası faydaları hakkında şunlar söylenmektedir: Kronik yorgunluğa birebirdir. Bünyeyi hastalıklardan muhafaza eder. Nezleyi geçirir. Ağrıları dindirir. Bedene zindelik ve canlılık kazandırır.

Psikolojik ve Zihinsel Olarak Himalaya Tuz Taşının Yararları Nelerdir?

 1. Stresi azalttığından, ruhsal yorgunluğu aldığından söz edilmiştir.
 2. Negatif enerjileri çektiği, mekânların ve kişilerin enerjisel boyutta arınmasına yardımcı olduğu düşünülür.
 3. Doğal taşlarla yapılan ritüellerin etkisini artıracağı belirtilir. Para, enerji, sağlık, stres, ikili ilişkiler ve aşk ile ilgili ritüellerde çok başarılı olduğu söylenmiştir.
 4. Yoga ve meditasyon için kullanılabileceği rivayet edilmektedir.

Diğer taraftan, Himalaya tuz lambası yararları konusunda şu tarz rivayetler mevcuttur:

 • Tamamlanmışlık ve ferahlık hissi oluşturur.
 • Sezgileri güçlendirir.
 • Seçim yapmayı gerektiren durumlarda doğru seçeneğe yönelmeyi sağlar.
 • Hayatı kolaylaştırır.
 • Kötü zamanlarda bireyin dirayetini kaybetmesine engel olur.
 • İyi kişilerle tanışmasına imkân verir.
 • Tüm çakra bölgelerinin iyileştirilmesinde etkilidir. Her gün farklı bir çakra merkezi üzerinde bekletilmesi önerilir. Çalışmadığı veya eksik çalıştığı düşünülen çakralara daha çok ağırlık verilmelidir.

Himalaya Tuz Taşı Nasıl Temizlenir?

Pek çok doğal taş, üzerinde biriken negatif enerjiyi kendi kendine atamaz. Bunun için dışarıdan bir müdahaleye ihtiyaçları vardır. Bu amaçla; akan suda yıkamak, toprağa gömmek, tütsülemek gibi yöntemlerden yararlanılır.

Ne var ki, Himalaya tuz taşının temizliği kendi bünyesinde gerçekleşir. O yüzden, taşı arındırmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu taş hem kendisini temizleyebilir hem çevresine konulan diğer taşların enerjilerini nötralize eder. Örneğin, Akik taşını temizlemek için Himalaya Tuz lambası yanına koyarak bir süre beklemeye bırakabilirsiniz. Bunu yapmak, taşınızın tuz lambası sayesinde kötü enerjilerden kurtulmasını sağlayacaktır.

Himalaya Tuz Taşı Fiyatları

Tüm doğal taşların fiyatları;

Bir doğal taşın pek çok çeşidi vardır. Dolayısıyla fiyatlar hep değişiklik gösterir. Bu noktada; taşın rengi, sertliği, taşıdığı kusurlar, berraklığı ve saydamlık, şekil, parlaklık gibi özellikleri devreye girer.

Himalaya tuz taşı fiyat seçeneklerini görmek ve ürünlerimizi detaylı incelemek için şimdi kategorimizi incelemeye başlayabilirsiniz.