Vanadinit Taşı

Vanadinit taşı, diğer ismiyle ‘Pers taşı’ diye bilinir. Genellikle kahverengimsi ve açık kırmızımsı renkte gözlemlenir. Bazen renksiz şeffaf olarak bulunduğu olur veya beyaz rengine rastlanır. İskandinav Yarımadası’ndan ve civarındaki bölgelerden çıkarılan bu taşın kristalimsi bir yapısı vardır. Vanadinit / Vanadinite Taşı, güç taşı olarak bilinmektedir.

Vanadinit Taşı

Vanadinit Taşı Nedir?

Vanadinit, ‘Güç Taşı’ adıyla da bilinen bir taş olup, diğerlerine kıyasla daha az popüler taşlardan biridir. Ruhsal bedenin fiziksel bedene merkezlenmesini sağladığı düşünülen bu taş, her gün uzun süre boyunca çalışmak durumunda olanlar için önerilir. Bunun nedeni ise üretkenliği geliştirdiğine ve enerji verdiğine yönelik inançtır. Öte yandan bu taşın, kullanıcılarında tutkuyu güçlendirdiği ve cinsel uyarılma sağladığı rivâyet edilir.

Vanadinit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Fas yataklarından çıkarılan Vanadinitler bir hayli popüler olup, takı sektöründe ve koleksiyoncular arasında yaygındır. İlk defa, İspanyol kimyager Andres Manuel del Rio tarafından 1801 tarihinde bulunmuştur.

Bu taş önceleri ‘Pancromium’ şeklinde isimlendirilmiş, adı sonradan ‘Eritronium’ olarak değiştirilmiştir. Bunun sebebi ise, taşın ısıtıldığı zaman kırmızıya dönmesidir. Rengine ithafen böyle adlandırılmıştır.

Bunların dışında Vanadinit taşı özellikleri şunlardır:

 1. Kristalizasyon sistemi altıgen biçimdedir.
 2. Mohs değerine göre sertliği 2.5- 3 aralığındadır.
 3. Menşei: Avustralya, Arjantin, Amerika, Namibya.
 4. Bölünme: Yok.
 5. Element: Ateş.

Vanadinit Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Bu taşın, üzerinde etkili olduğu çakralar şu şekildedir:

 1. Kök Çakrası,
 2. Karın Çakrası.

Vanadinit Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Doğal taşlar genellikle bir ya da birkaç burç ile özdeşleştirilir. Vanadinit ise tüm burçlara eşit yakınlıktadır ve hepsiyle uyum sağlar.

Vanadinit Taşı Faydaları Nelerdir?

Tüm doğal taşların yararları gibi, Vanadinit taşı faydaları da bilimsel bakımdan kanıtlanmış şeyler değildir.

Bu etkiler, çeşitli mitolojik inançlara ve doğal taşlarla ilgili kaynaklara dayanılarak bildirilmekte, kullanan kişilerin tecrübeleriyle popülerlik kazanmaktadır.

Fiziksel Olarak Vanadinit Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Hormon üretimini desteklediğinden söz edilir.
 2. Demir emilimine yardım ettiği belirtilir.
 3. Yaşlılığı geciktirdiği, kırışıklık ve benzeri semptomları azaltmak için titreşimsel olarak kullanılabileceği dile getirilir.
 4. Etraftaki radyasyondan koruduğuna inanılır.
 5. Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalı olduğu bildirilmiştir.
 6. Bilgisayar, cep telefonu ve benzeri cihazların, elektrikli ev âletlerinin yaydığı frekansların insanlara zarar vermesini önlediği iddia edilir.
 7. Akciğeri temizlediği, hava yollarındaki tıkanıklıkları açtığı ve astıma şifalı olduğu söylentiler arasındadır.
 8. Mesane problemlerinin tedavisine yardımcı olduğundan bahsedilir.
 9. Kronik yorgunluğu giderdiği rivâyet olunmuştur.
 10. Beden ile ruh arasında bir uyum sağladığına inanılan bu taşın, enerji kullanımı üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenmiştir.

Duygusal Açıdan Vanadinit Taşı Yararları Nelerdir ?

Duygu durumunu normalleştirdiği kabul edilen bu taşın duygusal boyuttaki özellikleri içerisinde şunlar zikredilir:

 1. ‘Kişinin deneyimlerinden ders çıkarmasını sağlar.’ Denilmiştir.
 2. Travmaları atlatmaya, zorlu anıların etkisinden çıkmaya yardımının olabileceği savunulmaktadır.
 3. Merak duygusunu teşvik ettiği ve üretkenliğe destek olduğu yönünde rivâyetler mevcuttur. Kişiye kendini coşkulu, maceracı, hareketli ve enerjik hissettirdiği belirtilmektedir.
 4. İnsanı cesaretlendirdiğine, fikirlerini daha iyi ifade etmesini kolaylaştırdığına yönelik bir inanış vardır.
 5. Denildi ki, Vanadinit taşının yararları sayesinde fikirlerin ve enerjinin serbest akışı gerçekleşir. Tüm bunlar sınırlardan soyutlanarak rahatça hareket etme imkânı bulur. Kişinin durgunluğu gider.
 6. Dar düşünce kalıplarından sıyrılmaya da yardım edebileceği söylenen bu taşın kişiye duygusal dayanıklılık ve güç verdiği iddia edilmiştir.
 7. Odaklanma üzerindeki olumlu etkilerinden bahseden kişiler olup, dikkat dağınıklığını ortadan kaldırdığına ilişkin söylentiler yaygındır.

Vanadinit Taşı Nasıl Temizlenir?

Bu taşı ilk aldığınızda ve her kullanımın ardından temizleyerek negatif enerjisini boşaltmanız önerilir. Bunun için toprağa gömmeyi, tütsü yakmayı veya diğer taşların yanına yerleştirip bekletmeyi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerin her biri, Vanadinit taşı temizliği noktasında oldukça etkilidir.

Vanadinit Taşı Ürünlerine Göz At