Zirkon Taşı

Zirkon taşı, aksesuar ve takı olarak yaygın kullanılan ürünlerin başında gelir. Parlak, pürüzsüz bir yapıya sahip olan bu doğal taş; maviden sarıya, kırmızıdan yeşile kadar birçok farklı renkte gözlemlenir. Doğal taşlar sektöründe seçkin bir yere sahip olan mağazamız, kaliteyi tüm ürünleriyle ulaşılabilir kılarak yaşamınızı renklendirir. Tarzına ve hayatına değer katmak isteyenlerin adresi Taş Sandığı, orijinal taşlar ve takı tasarımları için doğru tercihtir.

Zirkon Taşı

Zirkon Taşı Nedir?

Zirkon, ‘Topraklama taşı’ diye de isimlendirilir. Bunun sebebi, topraklama etkisi bulunduğuna inanılması ve negatif enerjileri uzaklaştırıyor olduğunun düşünülmesidir. Taşın ismi, Arapça bir sözcük olan ‘Zarkun’dan gelir. Bu kelimenin anlamı ‘kırmızı’ demektir. Farsça dilinde ise ‘Zar’, ‘altın’ ve ‘renk’ manasını taşır.

Zirkon taş nedir? Zirkon taş ne işe yarar? Zirkon taş özellikleri nelerdir? Zirkon taş nasıl kullanılır?

İçeriğimizde bu ve benzeri tüm sorularınıza cevap bulacaksınız. Takı ve aksesuar olarak beğeniyle kullanabileceğiniz bu doğal taş ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntılara vâkıf olmak için doğru yerdesiniz. Pürüzsüzlüğüyle ve parlaklığıyla meşhur olan zirkon taş, mücevher sektöründe vazgeçilmez bir yere sahiptir. Kırmızı, yeşil, mavi, sarı, kırmızıya çalan kahverengi ve buna benzer farklı tonlarda karşımıza çıkar. ‘Topraklama taşı’ olarak adlandırılır. Çünkü negatif enerjileri uzklaştırıp topraklama etkisi meydana getirir. Uzun süreli kullanımı pozitif enerjiyi yükseltir.

Arapçada ‘Zarkun’ sözcüğü, kırmızı mânâsına gelir. Farsçada ise ‘Zar’ kelimesi, ‘altın’ ve ‘renk’ anlamlarını taşır. Zirkon taşı, birçok renk alternatifiyle doğal olarak bulunabilen değerli taşlardan biridir. Koyu kırmızı, yeşil, mor, kahverengi, turuncu, renksiz (şeffaf) şekilde gözlemlenen bu taş, yüksek dayanıklılık oranına sahiptir.

Zirkon taş nedir? Sorusuna cevap olan bu çeşitler arasında en değerlisi renksiz zirkonlardır. Bunlar, ışığı hemen hemen elmas gibi kırabilme yeteneğine sahiptir. Ancak zirkon, elmastan daha uygun fiyatlı ve yumuşak yapılıdır. Sarımsı, şeffaf renkli zirkon taşlarına 'jargon' denir. Mavi ve yeşil renklerine sahip zirkon taşlarına gelince; bunlar, 'starlight' adını alır.

Zirkon Taşı Özellikleri:

 1. Dayanıklılığı yüksektir. Sert bir yapısı vardır.
 2. En değerli Zirkon türü renksiz olandır. Bu, ışığı neredeyse bir elmas gibi kırabilir.
 3. Venüs gezegeni tarafından yönetildiği söylenir.
 4. Zirkon taşının fiyatı elmasa göre daha uygundur. Üstelik bu taş, elmastan daha yumuşak bir yapıya sahiptir.
 5. Şeffaf renkli, sarımsı bir görünümü bulunan Zirkon taşları ise 'jargon' adını alır. Yeşil ve mavi renkli çeşitleri de 'starlight' olarak bilinir.
 6. Kırılma indeksi 1.18- 2.02 arasıdır.
 7. Kimyasal formülü şudur: Zirkonyum, silisyum, oksijen.
 8. Özgül ağırlığı yani taşın yoğunluğu 4,6-4,7 aralığındadır.
 9. Sertliği 6-7,5 arasındadır.
 10. Rezervlerinin büyük bir bölümü Avustralya’dan çıkarılmakta olup, zirkon taşlarının %40’lık bir kısmı bu bölgeden elde edilir.
 11. Bilgelik sembolü kabul edilmiştir.
 12. Kimyasal Formülü: Zirkonyum, silisyum, oksijen.
 13. Özgül Ağırlık: 4,6-4,7 arasındadır.
 14. Eski çağlarda bilgelik simgesi olarak kabul edilmiştir.

Zirkon Taş Hangi Takılarda Kullanılır?

Bunlardan bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 1. Yüzük,
 2. Küpe,
 3. Kolye,
 4. Bileklik,
 5. Ayrıca takı setleri de zirkon taş kullanım alanları içerisindedir. Şıklık yarışında bir adım öne geçmek istiyorsanız kombinlerinizi bu ürünlerle taçlandırarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Zirkon Taş Nerede Bulunur?

Avustralya’nın yanı sıra Zirkon taş yataklarının yoğun olduğu bazı ülkeler şunlardır:

 1. Norveç,
 2. Sri Lanka,
 3. Amerika,
 4. Kanada,
 5. Brezilya,
 6. Tayland,
 7. Kamboçya.

Zirkon Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taş, tüm çakralarla uyum sergilemesi bakımından büyük avantaja sahiptir. Vücuttaki yedi çakranın her birine eşit mesafede olan Zirkon taşı, çakra tıkanıklıklarının (blokajlarının) giderilmesi için kullanılabilir.

Her çakranın ilgili olduğu alanlar farklıdır. Örneğin; Boğaz Çakrası, tiroit bezi ve hormonlar ile bağlantılıdır. İşte Zirkon taşıyla, çakraların etkili olduğu alanlarda iyileşme ve dengelenme sağlanabileceği, çeşitli rahatsızlıkların ortadan kaldırılabileceği umulur.

Zirkon Taşı Hangi Burcun?

Başak, Yay ve Aslan, Zirkon taşının uyumlu burçları olarak ifade edilir. Burcunuz bu üçünden biri ise, değerli taş seçiminizi Zirkon’dan yana kullanmak size çok fayda sağlayabilir.

Zirkon Taşı Ne İşe Yarar?

Doğal taşlar hakkında ileri sürülmekte olan faydalar, taşların yaydığı titreşimlerden ve taşıdığı enerjilerden kaynaklıdır. Ne var ki bunlar, tıbben ve bilimsel anlamda kesinlik ifade etmez. Zirkon taşı faydaları ise şöyledir:

Fiziksel Açıdan Zirkon Taşının Faydaları:

 1. Yüksek ateşi düşürdüğü kabul edilir.
 2. Epilepsi hastaları için faydalı olduğuna inanılır.
 3. Migren ataklarını engellediği ileri sürülmüştür.
 4. Solunum problemlerinin tedavisine yardımcı olduğu, akciğer sağlığını koruduğu rivâyet edilmiştir.
 5. Vücudu yabancı maddelerden temizlediği ileri sürülmektedir.
 6. Sigara ve kafein bağımlılıklarından kurtulmayı kolaylaştırdığına inananlar vardır.
 7. Zirkon taşı faydaları arasında ayrıca şu tarz söylentilere rastlanmaktadır: Doğumu kolaylaştırır. Krampları çözer, ağrıları dindirir. Karaciğeri uyarır. Âdet sancılarını azaltır. Hormon düzensizliğine şifalıdır. Kemikleri ve kasları güçlendirir. Siyatik, baş dönmesi ve uykusuzluk şikâyetlerinden kurtarır. Böbrek üstü bezlerinin daha iyi çalışmasına, buradan salgılanan hormonların dengelenmesine yardım eder.'
 8. Kalbi güçlendirdiği ve kaliteli bir uykuyu teşvik ettiği düşünülmektedir.
 9. Bazılarına göre bu taş bulaşıcı hastalıkları kişiden uzak tutar.
 10. 'Bu taşı düzenli bir şekilde, tam bir inanç ve bağlılıkla kullanan zengin olur.' şeklinde bir görüş vardır.
 11. Hastalıklardan kurtulmaya yardım edebilir.
 12. Hafızayı güçlendirebilir, zihni açabilir. Daha hızlı karar vermeye yardımcı olduğu rivayet edilir.
 13. Medyumların sıklıkla yararlandığı bir taştır. Çünkü psişik yetenekleri güçlendirdiğinden söz edilir.
 14. Zirkon taş kullananlar, bunun bağımlılıktan kurtulmaya da katkısı olduğunu söylerler.
 15. Kalp hastalığı ve epilepsi rahatsızlığı yaşayanlar için önerilir.
 16. Aurayı canlandırdığı ve kapalı çakraları açtığı düşünülür.
 17. Sindirim sistemine, özellikle de ülsere iyi geldiği yönünde bir inanış vardır.
 18. Pozitif enerji yaydığına inanılır.
 19. Kâbus görmeyi engelleyebilir ve kolay uyumaya yardımcı olabilir.
 20. Duygu dalgalanmalarını kontrol altına alma yönünde bir etkisinin olduğu söylenir. Bu yönüyle aşırı duygusal tepkilerin önüne geçerek kişilerin daha huzurlu ve sakin bir hayat sürmesinde etkin rol üstlenebilir.
 21. Vücuda zindelik verdiği belirtilir.
 22. İştahı açtığı ve kilo alımını desteklediği ifade edilir.
 23. Üst solunum sistemine iyi geldiği söylenir.
 24. Cildin daha parlak ve güzel olmasına katkıda bulunması, yine zirkon taş nedir? Diye merak edenlere hitap eden bir başka avantaj olarak karşımıza çıkar.

Zihinsel ve Psikolojik Bakımdan Zirkon Taşının Yararları:

 1. Akıl hastalarına iyi geldiğinden söz edilmiştir.
 2. Çoğu mitoloji bu taşın refah, huzur, şans ve mutluluk taşı olduğunu savunur.
 3. Zekâyı güçlendirdiği düşünülür.
 4. Kullanan kişiyi günahlara karşı daha dirençli kıldığına inanılmaktadır. Buna göre, üzerinde zirkon taşı bulunduranların nefsine daha kolay hâkim olacağı, şeytana karşı gelip kendini mâsiyetten (dînen suç kabul edilen şeylerden) uzak tutacağı, takvâ sahibi olacağı iddia edilir.
 5. Öz saygıyı ve özgüveni artırdığından söz edilir.
 6. Bazı kimseler Zirkon taşı yararları hakkında şunları demektedir: Kötü enerjilerden arındırır. Negatif duygu ve düşünceleri kovar. Bastırılmış, kayıp duyguların üstesinden gelmeyi mümkün kılar. Korku, üzüntü ve acı gibi hislerden uzaklaştırır. Rüyaları berraklaştırır. (Daha net hatırlamaya imkân verir.) Takıntıları yenmeye yardımcıdır.
 7. Kişinin kendisiyle barışık olmasına yardım ettiği görüşünü benimseyenler bulunmaktadır.
 8. Kutupları dengelediği, ruhsal ve fiziksel âlemler arasında uyum oluşturduğu söylenmiştir.
 9. Depresyon hastalarının bu taşı kullanması hâlinde daha çabuk iyileşeceği rivayet edilmektedir.

Zirkon Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşınızı enerji boyutunda temizleyerek etkilerinin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

 1. Akan su ile –sabunsuz- yıkamak,
 2. Bahçe ya da saksı toprağına gömmek,
 3. Diğer taşlardan yardım almak (Örneğin, Selenit taşının yanına koyarak, Himalaya Tuz lambasının yanında bekleterek),
 4. Tütsü dumanı.

Orijinal Zirkon Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bunun için kırma işlemini uygulayabilirsiniz. Öncelikle zirkon taşınızı çakmakla ısıtın. Eğer aldığınız ürün imitasyon ise, çakmak ile ısıtıldığı zaman kalitesiz olduğu meydana çıkacaktır. Üstündeki boya yanıyorsa ve taş farklı bir renge döndüyse, anlayın ki o sahtedir. Isıtırken bu uygulamayı uzun süre ve yüksek ısıda gerçekleştirmeyin. Taşın dış ve iç rengini karşılaştırarak gerçek zirkon taş nasıl anlaşılır? Sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Zirkon Taşı Fiyatları

Taş büyüklüğü ve rengi fiyatlandırmayı etkiler. Taşın şekli ve parlaklığı da fiyat seçeneklerinin değişmesine yol açar. Ayrıca saydamlık, sertlik değeri, berraklık gibi hususlar Zirkon taşı fiyatı konusunda belirleyici rol oynar. Siz de ürünlerimizin özelliklerini ve fiyatlarını mukayese etmek için kategorimize göz atmayı unutmayın!

Doğal Taşlar Ailesinden Zirkon Taş Hakkında Genel Değerlendirme

Zirkon taş nedir? Faydaları nelerdir? Artık biliyorsunuz. Öyleyse, bu göz kamaştırıcı taş ile şıklığınıza şıklık katma vakti!

Siz de gösterişli bir stile sahip olmak, tarzınızı en iyi şekilde yansıtmak istiyorsanız bu taşın gücünden yararlanmak için daha fazla beklemeyin!

Taş Sandığı bünyesinde bulabileceğiniz zirkon taşı ürünleri ile kombinlerinize muhteşem bir dokunuş yapın ve güzelliğinizi zirveye taşıyın!