Akuamarin Taşı

Akuamarin Taşı

Akuamarin taşı, doğal taşlar arasında zamanda rahatlama taşı olarak bilinir. Yabancı dilde 'Aquamarine' diye geçen bu taşın diğer isimleri; ‘Cesaret taşı’, ‘Sakin taş’, 'Kâhin taşı' ve 'Gök Zümrüt’ şeklindedir. Akuamarin taşı, kristalize bir yapısı vardır. Mavi rengiyle denizleri, akarsuları, okyanusları akla getirir.

Akuamarin taşı nedir? Akuamarin taşı ne işe yarar? Akuamarin taşının faydaları nelerdir? Akuamarin taşı özellikleri neler? Öğrenmek için doğru yere geldiniz.

Eski çağlardan bu yana revaçta olan Akuamarin taşı, 400 derecelik özel fırınlarda ısıtılarak mavi renge kavuşturulur. Bu rengin bazen yeşile çaldığı da olur.

Akuamarin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Süs ve dekoratif aksesuar olarak kullanılan bu taşın, fiziksel ve ruhsal problemlere şifalı olduğu kabul edilir. Psikoloji alanındaki uygulamalarda ve alternatif tıpta yaygın kullanılan bir taştır.

Eskiden kâhinlerin bu taşı geleceği göstermesi için kullandığı bilinir. Yatıştırıcı etkisi olduğundan söz edilen bu taşın öfkeyi dindirdiğine, stresi azalttığına inanılır.

Bunlara ek olarak, Akuamarin taşının özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Yuvarlak ve küçük bir formu vardır.
 • Camsı bir parlaklığa sahiptir.
 • Oxides grubunda bulunur.
 • Sertlik skalasında 7,5 derecesindedir. Kolay kolay kırılmaz.
 • Titreşim: 1 numara olarak belirtilmiştir.

Akuamarin Taşı Anlamı Nedir?

Akuamarin kelimesi, 'deniz suyu' mânâsınaanlamına gelen ve 'soluk mavi' sözcüğüne atıfta bulunan 'aqua marinus' kelimesinden gelir. Bu sözcük Latincedir.

Bu taş, denizcilerin kendilerine şans getirmesi ve denize açıldıkları sırada cesur olabilmeleri için kullanılmıştır.

Aynı zamanda Akuamarin, genç bir ruhun ve mutluluğun simgesidir. Ayrıca bu taş, kış mevsiminden ilkbahar mevsimine dönüş ile de ilişkilendirilmiştir.

Akuamarin Taşı Nasıl Oluşur?

Bu taş, Beril taşının silikat formudur. Oluşması asırlar sürer. Akuamarin taşında; Demir, Berilyum, Sodyum ve benzeri birçok element vardır.

Bunların yanma tepkimesi meydana getirmeleri (oksijen ile reaksiyona girmeleri) neticesinde Akuamarin taşı ortaya çıkar. Mavi renge kavuşması demir elementinin sayesindedir.

Bu taş madenlerden büyük kristaller hâlinde çıkarılır. Sert bir yapısı vardır. Bu nedenle parçalanması zordur.

Akuamarin Taşı Nerede Bulunur?

En fazla Akuamarin taşı çıkarılan yerler şu şekildedir:

 1. Rusya,
 2. Nijerya,
 3. Brezilya,
 4. Pakistan,
 5.  
 6. Ülkemizde ise Manisa, Akuamarin taşına ulaşılabilen bölgelerden biridir.

Akuamarin Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın 4. Boğaz Çakrası ile 5. Kalp Çakrası’nı aktif ettiği bilinir. Söz konusu çakraların açılmasında, işlevini tam olarak yerine getirmesinde Akuamarin taşından yararlanılabilir.

Çakra taşı olarak Akuamarin kullandığınızda kendinizi daha rahat hissetme ve daha iyi ifade etme ihtimâliniz yüksektir. Sürekli kalabalık önünde konuşmayı gerektirecek bir mesleğiniz varsa (örneğin öğretmenseniz) bu taştan daha fazla yararlanmanız tavsiye edilir.

Akuamarin Taşı Hangi Burç ile Uyumlu?

Her doğal taş bazı burçlarla ilişkilendirilir. Akuamarin ise Terazi ve Koç burçları ile özdeşleştirilen bir taştır. Bu, Koç’ların ve Terazi’lerin Akuamarin’den daha iyi faydalanma ihtimâlinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Akuamarin Taşı Ne İşe Yarar?

Rahatlatıcı, sakinleştirici olduğu belirtilen bu taşın, ortamdaki ve kişiler üzerindeki negatif enerjiyi temizlediği düşünülür. Pozitif enerji seviyesini artırdığı söylenen bu taşın psikolojik rahatsızlıklara karşı koruma sağladığından söz edilir.

Fiziksel ve ruhsal açıdan Akuamarin taşı faydaları şöyle sıralanabilir:

Akuamarin Taşının Fiziksel Faydaları

 1. Ağız ve çene rahatsızlıkları üzerinde etki gösterdiğine yönelik bir söylenti vardır.
 2. Bazıları bu taşın sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelebileceği görüşündedir.
 3. Kimilerine göre Akuamarin, solunum sistemi sorunlarına şifalıdır.
 4. Sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmaya yardım ettiği şeklinde bir görüş mevcuttur.
 5. Vücudu toksinlerden arındırdığı iddia edilir.
 6. Organların ve kanın temizlenmesine, bağışıklığın güçlenmesine, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkıda bulunduğu rivâyet olunur.
 7. Vitamin eksikliğine bağlı hafıza problemlerinin giderilmesinde etkili olduğu bir başka rivâyet olarak karşımıza çıkar. Unutkanlığı azalttığı söylenen bu taşın; daha iyi düşünme, daha çabuk hatırlama ve karar verme üzerinde büyük rol oynadığı ifade edilir. Ezber yapmayı kolaylaştırdığı da söylentiler arasındadır.

Akuamarin Taşının Ruhsal ve Zihinsel Yararları

 1. Meditasyonun etkisini artırdığından bahsedilir.
 2. Özgüven eksikliği yaşayanları cesaretlendirdiğine inanılmaktadır.
 3. Kişinin kendini zorlanmadan ifade etmesinde etkili olduğu rivâyet edilir. Bu nedenle toplum önünde daha rahat konuşmak için Akuamarin taşının etkisine başvuranlar bulunmaktadır.
 4. Akuamarin taşı yararları konusunda; zekâyı keskinleştirdiği, algıyı netleştirdiği, kafa karışıklığından kurtardığı tarzında ifadelere de rastlanmaktadır.
 5. Bazı insanlar ise bu taş için şöyle demişlerdir: Akuamarin; hassasiyeti artırır, basîreti açar, çizgiyi kesinleştirir. Korkuları yatıştırır. Çakraları hizalar. Aurayı korur.
 6. Hayat standartlarını yükselttiği kabul edilen bu taşın, olumsuz durumların üstesinden gelmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 7. İnsanlar arasındaki ilişkileri güçlendirdiğine dair bir inanış hâkimdir.
 8. Denizde boğulma korkusunun üstesinden gelmeyi sağladığı söylenmiştir.
 9. Bazıları da ruhun derinliklerini keşfetmeye yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Onlara göre Akuamarin, özbenlik konusundaki farkındalığı artırır ve kişinin potansiyelini, yeteneklerini algılayıp geliştirmesine destek olur.

Akuamarin Taşı Nasıl Kullanılır?

Etkilerinden fazlasıyla istifade edebilmeniz için Akuamarin taşı kullanımı için önerilen yöntemler şunlardır:

 1. Boğaz Çakra ile uyumundan dolayı boğaza yakın kullanılabilir. Örneğin, kolye olarak tercih edebilirsiniz.
 2. Uyumakta zorlananlar yattığı odada Akuamarin taşı bulundurabilir.
 3. Hızlı bir canlanmaya ihtiyaç duyulan, enerji seviyesi düşük günlerinizde Akuamarin taşını gözlerinizin üzerine yerleştirip meditasyon yapmanız mümkündür.
 4. Ofisinizde bu taşa dekoratif öğe olarak yer verebilir, böylelikle enerjisini iş hayatınıza yansıtabilirsiniz.

Orijinal Akuamarin Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bu taşın dışı da tıpkı içi gibi yeşile çalan veya mavi bir tona sahiptir. Yarım saydam özellikte olduğu için, arkasındaki eşyanın bir bölümünü göstermesi lâzımdır. Bu özellikleri taşımıyorsa sahte Akuamarin olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer taraftan, gerçek Akuamarin taşı nasıl anlaşılır? Sorusunun bir diğer cevabı ise ateşle yakmaktır. Bu taşın ateşe karşı dayanıklılığı yüksektir. O yüzden ateşe tuttuğunuzda; erime, büzülme, deforme olma ve yanma gibi reaksiyonlar gözlemlemezsiniz. Renk değiştirmez. Ateş ile beraber değişim yaşanıyorsa elinizdeki taş doğal bir Akuamarin değil demektir.

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

Akan suyun altında yıkayarak Akuamarin taşı temizliği kolayca gerçekleştirilebilir. Ayrıca; tütsü yakılması veya toprağa gömülmesi de, bu taşı üzerinde biriken negatif enerjiden kurtarır.

Bir başka yöntem ise Akuamarin temizliği için diğer taşları kullanmaktır. Şöyle ki, daha büyük bir doğal taş alarak Akuamarin taşını onun yanına yerleştirebilirsiniz. Bir gece bu şekilde bekletilmesi önerilir. Böylece büyük taş, onun üstünde toplanmış kötü enerjiyi emerek nötr hâle gelmesini sağlayabilir.

Akuamarin Taşı Bakımı Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Çok sıcak su kullanmayın. Aksi takdirde Akuamarin taşı termal şoka girebilir.
 2. Akan su dışında yağmur suyunu ve deniz suyunu da kullanabilirsiniz. Böylelikle taşınızı tabiat ananın dokunuşlarıyla temizlemiş olursunuz ve yaydığı titreşimlerin daha güçlü olmasını sağlarsınız.
 3. Taşı ilk aldığınızda temizlemeniz önem taşır. Zira, kimse kullanmamış olsa dahi doğal taşlar içerisinde bulundukları mekânın enerjisini çeker. Bundan dolayı temizlenmediği takdirde yeterli etkiyi görmek mümkün olmayabilir.
 4. Öte yandan kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca düzenli olarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde Akuamarin taşından maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

Siz de okyanus ile bağlantılı bu muhteşem doğal taş ile kalbinizi beslemek, yaşamınıza değer ve tarzınıza şıklık katmak için Taş Sandığı’nı tercih edebilirsiniz.


Ürünler

Akuamarin Taşı Kütle ₺45,17
Akuamarin Taşı Kolye ₺52,69
Akuamarin Taşı Gümüş Kolye ₺131,73
Ham Akuamarin Taşı Kolye ₺94,10
Akuamarin Taşı Tesbih ( 10 mm ) ₺376,38
Akuamarin Taşı Gümüş Küpe ₺94,10
Akuamarin Taşı Küpe ₺26,35
Akuamarin Taşı Gümüş Kolye ₺319,92
Akuamarin Taşı Tesbih ( 8 mm ) ₺271,00
Akuamarin Taşı Bileklik ₺244,65