Krizopras Taşı

Krizopras Taşı

Krizopras taşı (Chrysoprase), kalsedon grubunda yer alan bir taştır. Sarımsı yeşil, soluk yeşil gibi kendine özgü renklerle karşımıza çıkar. Yeşil rengini, içerisindeki nikel elementinden alır. Bu mineralin miktarı arttıkça, yeşil rengin yoğunluğu da artış gösterir. Gerçek Krizopras taşı arayanların ilk durağı olan Taş Sandığı, üstün kaliteyi ayrıcalıklı fiyatlarla buluşturur. Her kullanımda size şanslı olduğunuzu hissettirecek doğal Krizopras taşı ve farklı değerli taşlar, yalnızca bir tık uzağınızdadır.

Krizopras Taşı Nedir?

Krizopras; mutluluk, neşe ve iyimserlik sembolü olarak görülen bir taştır. Şifalı taşlar dünyasının antidepresanı olarak nitelendirilen bu doğal taş; stres, kaygı, depresyon gibi rahatsızlıklar için birebir kabul edilir.

Kişiye olumlu bir bakış açısı kazandırdığı iddia edilen Krizopras taşının, evrensel sevgiyi kucaklamaya yardımcı olduğu savunulur. Sakinleştirici ve rahatlatıcı titreşimler yaydığı söylenen bu taşın, yoğun duyguları soğutup yatıştırdığı rivâyet edilmiştir.

Krizopras Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Altıgen şekle sahiptir.
 2. Galibiyet, başarı, zafer sembolü olarak görülür. Spiritüel yani mânevî, ruhsal korunmanın bir temsilcisi olarak görülmüş, bu nedenle meditasyon taşı diye de nitelendirilmiştir.
 3. Kalsedon mineral sınıfında bulunur.
 4. Kırılma İndisi, 1540- 1553’tür.
 5. Mumlu ve yağlı bir yapısı vardır.
 6. Dağılım ve bölünme yoktur.
 7. Şeffaf ile opak arası bir görünümü mevcuttur.
 8. Mhos ölçeğine göre sertlik derecesi 6’dır.

Krizopras Taşı Anlamı Nedir?

Bu taş, ismini ‘Kriz’ sözcüğünden alır. ‘Kriz’ kelimesi Yunancada ‘sarı’ veya ‘altın’ mânâsına gelir. Yeşil renge atıfta bulunur.

Tarihte sarımsı yeşil veya altın renkli Krizopras taşları yaygın görülmüş olabilir. Fakat bugün, elma yeşili renge sahip olanları daha yaygındır.

Krizopras ayrıca, ‘Venüs Taşı’ diye de adlandırılır. Kalsedon ailesindeki en değerli ve nadir taşlardan biri olan Krizopras’ın zümrüt ile karıştırıldığı bilinir.

Oysa rengi zümrüt taşının aksine, parlak bahar yeşili nikelin bir sonucu olarak meydana gelir. Canlı renginden dolayı Mısır, Roma ve Antik Yunan dönemlerinde süs amaçlı kullanılmıştır.

Bir başka söylenti ise taşın; ismini, ‘“Chrusos’ sözcüğünden almış olmasıdır. Hükümdarların da sıklıkla kullandığı ifade edilen bu taş, tarih boyu önemini hiç yitirmemiştir. Örneğin, Büyük İskender’e ait kuşakta her zaman parlak bir Krizopras taşı bulunduğu rivâyet edilmiştir. Söylendiğine göre İskender bir gün bu değerli taşını kaybetmiş, o günden sonra kazandığı hiçbir savaş olmamıştır.

Krizopras Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

 1. Boğaz Çakrası ve 3.Kalp Çakrası bu taş ile ilişkilendirilir. Krizopras taşı söz konusu çakraların iyileştirilmesinde, aktifleştirilmesinde, daha sağlıklı ve dengeli çalışmasında etkin rol oynayabilir.

Krizopras Taşı Hangi Burcun?

Eğer burcunuz Terazi veya Boğa ise, sizin burç taşlarınızdan biri Krizopras demektir. Bu ise, söz konusu taşın etkilerinden daha kolay bir şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Krizopras Taşı Ne İşe Yarar?

Tıbbî olarak kesinlik ifade etmemesine rağmen, Krizopras taşı faydaları oldukça meşhurdur. Söz konusu faydalardan bir kısmı ise şöyledir:

Krizopras Taşı Fiziksel Faydaları

 1. Vücuda enerji vererek yorgunluğu giderdiği iddia edilir.
 2. Cilt rahatsızlıklarında faydalı olduğu söylenmektedir.
 3. Gut hastalığının iyileşme sürecini hızlandırdığı dile getirilir.
 4. Göz hastalıklarına iyi geldiği bildirilmiştir.
 5. C vitamini emilimini artırdığı belirtilmiştir.
 6. Prostat sağlığını desteklediği ifade edilmiştir.
 7. Krizopras taşı faydaları hakkındaki bir başka söylenti de şudur: Cinsel sorunların giderilmesinde yararlıdır. (Bilhassa psikoloji kaynaklı problemlerin ortadan kaldırılmasına destek sağlar.)
 8. Mide asidini dengeleyici olduğu da iddialar arasındadır.

Krizopras Taşı Ruhsal ve Zihinsel Faydaları

 1. Yastık altına konulursa uykusuzluğa iyi geleceği, kâbus görmeyi engelleyeceği kabul edilir.
 2. Kişinin hayata daha umutlu bakmasına, yaşamı sevmesine yardımcı olduğu söylenmiştir.
 3. Kimileri bu taş hakkında demiştir ki: ‘’Kullanan kişilere hoşgörü ve iyimserlik kazandırır. Yetenekleri tetikler, gizli potansiyelleri ortaya çıkarır. Kalbe mânen enerji verir. İkili ilişkilerde ve iş ilişkilerinde sadakati teşvik eder.’
 4. Sakinleştirici, yatıştırıcı etkilerinden bahsedilmektedir.
 5. Bencillikten uzaklaştırdığına yönelik bir görüş vardır.
 6. Zihinsel becerileri kuvvetlendirmesi de Krizopras taşı yararları arasına dâhil edilmektedir.
 7. Daha akıcı konuşmaya yardım ettiği ileri sürülmüştür.
 8. Klostrofobiyi (kapalı alan korkusunu) azalttığı görüşü yaygındır.

Krizopras Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Siz fark etmeseniz de, doğal taşlar zaman içinde negatif enerjiyle dolar. Bu ise taşı işlevsiz hâle getirir.

Krizopras taşını arındırmak için kullanılabilecek yöntemler birçok doğal taş ile aynı olup, şu şekilde açıklanabilir:

 1. Sertlik derecesi daha yüksek bir taşı Krizopras taşının yanına koyup bir süre beklemeye bırakın. İki taş birbiriyle etkileşime geçecek ve Krizopras, böylece kötü enerjilerinden arınmış olacaktır.
 2. Tütsü dumanı, taşın yapısında biriken olumsuz enerjileri kolayca uzaklaştırabilir.
 3. Toprağa basmanın vücuttaki elektrik yükünü dengelediği ve pozitif enerji verdiği söylenir. Bu durum taşlar için de geçerlidir. Krizopras taşını toprağa gömerek bir gece bekletmeniz hâlinde negatif enerjisi yok olacak ve taş, nötr duruma gelecektir.
 4. Akan su altında, hiçbir kimyasal madde kullanmadan yıkamak dahi taşı temizlemeniz için yeterlidir.

Krizopras Taşı Fiyatları

Taşın şekli, büyüklüğü, sertlik değeri ve rengi fiyatlarının değişmesine yol açar. Avantajlı Krizopras taşı fiyat seçenekleri ile müşterilerinin yüzünü güldüren mağazamız, bütçenizi yormadan kaliteye ulaşma imkânı tanır.

Siz de onlarca Krizopras taşı fiyatı ve özellikleri arasında karşılaştırma yapmak için hemen ürün yelpazemize göz atabilirsiniz.


Ürünler