Kyanit Taşı

Kyanit taşı (Kiyanit); genelde beyaz-mavi karışımı, yarı şeffaf halde gözlemlenen bir doğal taştır. Bazen, mavi üzerine kahverengi veya siyah damarlı şekilde de olabilir.

‘Rüya Taşı’ olarak da isimlendirilir. Huzur taşı kabul edilen Kyanit, korunma amacıyla da kullanılır. Süs eşyalarında ve takılarda kendine yer bulan Kyanit taşının gerginlikten ve stresten kurtulmaya yardım ettiği söylenir. Diğer taraftan bu taşın, Antik Çağ’da yön tayini için kullanıldığı ve pusula görevi üstlendiği bilinir.

Kyanit Taşı

Kyanit Taşı Ürünleri


Kyanit Taşı Nedir?

Kyanit doğal taş, uyumlama ve meditasyon için kullanılan, şifalı olduğuna inanılan bir taştır. Üzerinde negatif titreşimleri ve enerjileri asla biriktirmediği söylenen bu taş, çakraların hizalanmasında da tercih edilir.

Doğal taş uzmanlarının; Yin ve Yang’ı, yaşam enerjisini dengeleme adına kullanılmasını önerdiğı Kyanit, tıkanıklıkların giderilmesine de yardımcı olabilir.

Kyanit Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Farklı açılardan bakıldığı zaman bu taşı değişik renklerde görmek mümkündür. Gerçi Kyanit taşında renk değişikliği olmaz. Fakat, yanar-döner özelliğiyle bir illüzyon etkisi meydana getirir.
 2. Sakinlik ve huzur taşı olarak bilinir.
 3. Mhos cetveline göre sertlik ölçüm sonucu 4,5 – 6,5 arasıdır. Çok sert veya fazla kırılgan veya yumuşak değildir.
 4. Brezilya, İsviçre, Avustralya, Kenya, ABD, Kamboçya, Rusya bölgelerinde yaygındır.
 5. Abraham Werner tarafından 1789 yılında keşfedilmiştir. Kyanit taşı ismini, Yunanca bir sözcük olan ‘kyanos’kelimesinden alır. Bu ise, ‘mavi’ anlamını taşır.

Kyanit Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

Bu taşın, bütün çakraları dengelediği ve uyumlu bir biçimde çalıştırdığı söylenir. Doğal taşların birçoğu yalnızca bir veya birkaç çakra ile uyum sağlarken, Kyanit tüm çakraları destekler.

Kyanit Taşı Hangi Burcun?

Koç, İkizler, Boğa ve Balık; Kyanit taşının uyumlu burçlarıdır.

Tüm doğal taşlar gibi, Kyanit taşı da herkesin kullanımına elverişlidir. Fakat sayılan burçlarda olanların bu taşa ithaf edilen faydalardan daha kolay yararlanacağı düşünülür.

Kyanit Taşı Ne İşe Yarar?

Tıbbî anlamda kesinlik arz ettiği söylenemese bile, Kyanit taşı faydaları ile ünlüdür.

Çeşitli mitolojik inançlarda kabul gören bu faydalar, alternatif tıp ile meşgul olan kişilerin de ilgi odağındadır.

Söz konusu faydalardan bazıları ise şöyle sıralanabilir:

Fiziksel Olarak Kyanit Taşı Faydaları Nelerdir?

 1. Demişlerdir ki; bu taş kas ağrılarına ve çeşitli kas problemlerine şifalıdır.
 2. Boğaz ile ilgili rahatsızlıkların tedavisine yardımcı bir taş olduğundan bahsedilmektedir.
 3. Rivâyete göre, bağ ve tendon sorunlarının giderilmesine de katkısı vardır.
 4. Kronik yorgunluğu ortadan kaldırdığına, daha enerjik hissettirdiğine inananlar mevcuttur.

Ruhsal ve Zihinsel Bakımdan Kyanit Taşı Yararları Nelerdir?

 1. Stres, kafa karışıklığı, zihin bulanıklığı, hayal kırıklığı ve öfke gibi durumlardan uzaklaştırdığı rivâyet edilmektedir. Böylece öfke kontrol problemi olanlara iyi geleceği savunulmaktadır.
 2. Kişinin daha mantıklı düşünmesine katkıda bulunduğu, yanılma ve hata yapma payını azalttığı, isabetli karar vermeyi kolaylaştırdığı söylenmektedir.
 3. Mutluluk verdiği, pozitif düşünmeye teşvik ettiği görüşünü benimseyenler bulunmaktadır.
 4. Şans getirdiği kabul edilmiştir.
 5. Nazardan, kötülüklerden, uğursuzluktan muhafaza ettiği görüşü hâkimdir.
 6. Kimileri bu taş hakkında şunları söylemişlerdir: Sükûnet verir, kişinin iç dünyasını dinginliğe kavuşturur. Kötü enerjileri pozitife döndürür. Görülen rüyaların hatırlanmasına yardımcı olur. Duygusal ve zihinsel gelişimi destekler.
 7. Uyku sorunlarına şifalı olduğu, deliksiz uyuyup daha zinde uyanmayı sağladığı yönünde bir görüş mevcuttur. Bunun için Kyanit taşının yastık altına konulması tavsiye edilir.
 8. Kâbus görmeyi önlediği iddia edilir.
 9. Denildi ki; bu taş meditasyon seanslarına katkı sağlar. Kişinin odaklanmasını kolaylaştırarak meditasyondan daha iyi istifade etmesini mümkün kılar.
 10. Unutulan anıların hatırlanmasına yardım ettiğinden bahsedilmiştir.
 11. Kyanit taşı yararları konusunda ortaya atılan iddialardan bazıları da şunlardır: Kalabalık önünde doğaçlama konuşmayı kolay hâle getirir. Kişinin kendini daha iyi ifade etmesinde büyük rol oynar. Diksiyonu güzelleştirir, hitabet yeteneğini güçlendirir ve insanlarla daha akıcı konuşmayı sağlar. Bu nedenle iletişim problemleri olan insanlar, özellikle okulda arkadaşları ve öğretmenleri ile konuşmakta zorlanan çocuklar için yararlıdır.

Kyanit Taşı Nasıl Temizlenir?

Değerli taşlar kullanıldıkça temizlenmeye ihtiyaç duyar. Bu temizliği düzenli olarak gerçekleştirmek, taşın görünümünü ve sahip olduğuna inanılan mânevî işlevlerini kaybetmemesi için önemlidir.

Kyanit taşı temizliği için kullanılabilecek yöntemler ise şunlardır:

 1. Tütsü yakmak,
 2. Akan suyun altında –sabun kullanmadan- yıkamak,
 3. Farklı bir doğal taşın yanına koyarak bekletmek,
 4. Toprağa gömüp bir gece orada bırakmak.

Bu yöntemlerden herhangi biriyle Kyanit taşını eski fonksiyonelliğine kavuşturabilir, sorunsuz bir şekilde kullanmayı sürdürebilirsiniz.

Kyanit Taşı Fiyatları

Taşın boyutuna, kalınlık derecesine, sertlik değerine ve şekline göre farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Dizi taş olarak mı, yoksa kristal kütle hâlindemi sunulduğu da Kyanit taşı fiyatı üzerinde belirleyici bir faktördür. 

Saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler Kyanit taşı bileklik, Kyanit taşı kolye, Kyanit taşı yüzük gibi Kyanit taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Bu alandaki tüm ürünleri görüp karşılaştırmak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kyanit Taşı Ürünlerine Göz At