Lal Taşı

Lal taşı, ismini Latincedeki ‘granatum’ sözcüğünden alır. Bu kelime, ‘nar’ demektir. Taşın rengi ve görüntüsü nar tanelerine benzediği için böyle adlandırılmıştır. Öte yandan, ‘granet taşı’ veya ‘garnet taşı’ diye de bilinir. Canlandıran, güçlü bir enerjiye sahip olduğu kabul edilmiştir. Gerçek lal taşı arayanların beklentilerini karşılayan mağazamız, yüksek kalitesini her ürününde konuşturur. Ekonomik fiyatlandırma ile doğal taşları ulaşılabilir kılan Taş Sandığı, zengin ürün koleksiyonuyla yaşama değer katar.

Lal Taşı

Lal Taşı Ürünleri


Lal Taşı Nedir?

Lal taşı, güçlü bir doğal taş olup taze nar taneciklerini andıran kırmızı görüntüsüyle dikkat çeker.

Yarı şeffaf, opak veya tam şeffaf halde bulunabilir. Bu taşın diğer isimleri; ‘Süleyman Taşı’, ‘Merhamet Taşı’, ‘Hayal Kuran Taşı’ şeklindedir.

Tutkuları sembolize ettiğine inanılan bu taşın kalp şeklinde olanları aşkın simgesi kabul eder. İnsanların kötü enerjilerini alarak pozitife dönüştürdüğü söylenir.

Etkisini artırmak için Kristal Kuvars taşıyla beraber kullanılması tavsiye edilir. Tesbih yapımında kullanılan bu taş; küpe, yüzük, bilezik ve kolye üretiminde de tercih edilir.

Takıların ve süs eşyalarının yanı sıra, bileyi taşı ve zımpara kağıdı yapımında da yine Lal taşından faydalanılır.

Lal Taşı Özellikleri Nelerdir?

 1. Oval biçimli ve dairesel formları mevcuttur.
 2. Lal taşının dişi türü açık kırmızı, erkek türü ise koyu kırmızı renktedir.

Mor, yeşil, pembe, sarı, kahverengi ve turuncu tonlarda da gözlemlenir.

 • Şefkati ve sevgiyi temsil eder.
 • Sertlik değeri –Mhos ölçeğine göre- 6,5 – 7,5 arasıdır.
 • Yoğunluğu yani özgül ağırlığı ise 3,5 – 4,3 aralığında değişir.
 • Silikat grubunda yer alır.
 • İlk defa Sümerler ve Mısır medeniyeti tarafından kullanılan bu taşın geçmişi 5000 yıl öncesine dayanır. Antik Mısır döneminde Firavun mezarlarına bu taşın yerleştirildiği bilinir.
 • Diğer taraftan Lal taşı, kutsal metinlerde de kendine yer bulmuştur. Örneğin; Nuh tufanı esnasında gemidekilerin ışık kaynağı olarak lal taşından faydalandığı rivâyet edilmiştir.
 • Koruyucu etkileri olduğuna inanıldığı için büyü ve tılsım amaçlı da kullanılmış olup, savaşlarda düşmanlardan muhafaza ettiği düşünülmüştür.
 • Yunan mitolojisinde bu taş, ölümsüz aşkın sembolü sayılmıştır. 12 İbrânî Kabîlesinden birini sembolize eden Aaron’un göğüs plakasındaki değerli taşlardan biri Lal taşıdır.

Lal Taşı Nerede Bulunur?

Bu taşın maden yatakları bakımından zengin ülkeler şunlardır:

 1. Hindistan,
 2. Avustralya,
 3. ABD,
 4. Alaska,
 5. Madagaskar,
 6. Kanada,
 7. Brezilya,
 8. Afrika,
 9. Karolina
 10. Sri Lanka,
 11. Zaire,
 12. Çekoslavakya.

Lal Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

Bu taş, 1.Kök Çakra ile uyum sağlayan taşlardan biridir. Buradaki enerji blokajlarını arındırarak tıkanmaları giderir. Bu çakra ile ilgili problemlerin çözüme kavuşturulmasında etkili olur.

Lal Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Başak, Aslan, Koç ve Akrep, Lal taşıyla uyumlu burçlardır.

Kişinin kendi burcuna uygun taşlardan birini kullanması, doğal taşların gücünden ve enerjisinden daha iyi yararlanacağı anlamına gelir.

Bu nedenle siz de saydığımız burçlardan birine mensup iseniz seçiminizi Lal taşından yana yapmanızı öneririz.

Lal Taşı Ne İşe Yarar?

Öncelikle, Lal taşı faydaları ile ilgili söylenenlerin bilimsel kesinliğe sahip olmadığını bilmek gerekir.

Bunlar; çeşitli mitolojik inançların, kulaktan kulağa dolaşan efsanelerin, kullanan kişilere ait deneyimlerin etkisiyle yaygınlaşmıştır.

Fiziksel Açıdan Lal Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Yorgunluğu hafiflettiğinden söz edilmiştir.
 2. Vücudu toksinlerden arındırdığına inanılmaktadır.
 3. Cinsel dengesizliği önlediği, cinsel gücü ve duyarlılığı artırdığı söylenmektedir.
 4. Denildi ki; bu taş akciğer rahatsızlıklarına şifalıdır. Kişiyi bedensel zayıflıklara karşı muhafaza eder. Regl döngüsünü düzene sokar ve âdet sancılarını azaltır. Hamile kalma ihtimâlini artırır. Menopoz şikâyetlerini giderir. Metabolizmayı hızlandırır. Bel fıtığının geçmesine yardımcı olur. Vitamin ve minerallerin emelim sürecine hız kazandırır.
 5. Bulaşıcı hastalıkların tedavisine ve önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 6. Bel ağrılarının hafifletilmesinde etkili olduğu söylenmiştir. Hassas kişilerin Lal taşını bel altında kullanmaları önerilir. Aksi takdirde baş ağrısı, sinirlilik, baş dönmesi gibi şikâyetler yaşanabilir.
 7. Ateş düşürücü etkisinin bulunduğundan söz edilir.
 8. İltihapları giderdiğine inanılır.
 9. Kalp sağlığı için yararlı olduğu kabul edilir.
 10. Hormonları dengede tuttuğu rivâyet edilmiştir.
 11. Lal taşı faydaları hususunda fiziksel etki olarak şunlardan da söz edilmektedir: 'Vücuda direnç kazandırır. İlaç tedavisi görenlerin kullanması çok faydalıdır. Çünkü vücudu ilaç için hazırlayarak etkilerinden daha iyi yararlanmasına yardım eder. Kemikleri güçlendirir.'

Ruhsal ve Zihinsel Bakımdan Lal Taşının Yararları Nelerdir?

 1. Bazıları bu taşın strese, depresyona, anksiyeteye iyi geldiğini savunur.
 2. Ruhsal gelişimi desteklediği ve kişiyi bencillikten kurtardığı düşünülür.
 3. Sakin bir ruh hâline kavuşturduğu, huzur verdiği belirtilir.
 4. 'Kişinin kendine olan inancını, özgüvenini artırır.' şeklinde bir görüş vardır.
 5. Aşk ilişkilerinde güveni, şansı ve iletişimi artırdığı ileri sürülmüştür.
 6. 'Psişik yetenekleri güçlendirir. Sezgilerin artmasını sağlar. Yeni bir başlangıç yapmayı gerektiren tüm konularda bireyi destekleyerek korkusuzca atılım yapmasını, girişken olmasını teşvik eder.' Tarzında rivâyetler mevcuttur.
 7. Tahammül etme gücü verdiği, zorluklarla mücadele etmeyi kolaylaştırdığı ileri sürülmektedir.
 8. Bu taş hakkındaki bazı iddialar ise şu şekildedir: Kurnazlık ve anlayış verir. Unutkanlığa birebirdir. Hayal gücünü harekete geçirir, üretkenliği teşvik eder.
 9. Kişiyi yeni deneyimlere açık hâle getirdiğinden bahsedilmiştir.
 10. Kimileri ise Lal taşı yararları konusunda şunları söyler: İnsanın kendine daha çok değer vermesini sağlar. Beden ve ruh arasındaki enerjiyi dengeler. Kıskançlık, güvensizlik, öfke gibi duyguları ortadan kaldırır.'
 11. Bu taş hakkındaki diğer söylentiler de şunlardır: Yaşama sevinci verir. Kendiyle barışık, dışa dönük bir kişi olmaya imkân tanır. Geçmiş takıntısından kurtarır. Şans getirir. Kişinin kapasitesini artırır. Kötü alışkanlıklardan nefret ettirir. Boşluk ve heyecan gibi dıuygulara kapıldığında kendisini korumasına yardım eder. Dinginlik hissi vererek daha sâlim kafayla düşünmesini mümkün kılar. İşleri öncelik sırasına göre belirleyerek yavaşça, sırayla yapmayı kolaylaştırır.
 12. Kâbuslardan, karabasanlardan koruduğu kabul edilmiştir.

Lal Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu taştan yapılmış aksesuarlarınızı sabunlu bez ile nazikçe silip akan su altında yıkayabilirsiniz. Kimyasal ürün kullanmaktan sakınmalısınız. Yoksa taş, kendine özgü kimyasal formunu kaybedebilir.

Lal taşını satın aldıktan hemen sonra ve günlük ya da haftalık kullanım sıklığınıza göre temizlemelisiniz. Taşı negatif enerjisinden arındırmazsanız, kullanırken mide bulantısı ve baş ağrısı gibi reaksiyonlarla karşılaşabileceğiniz söylenmektedir

Taşlar kendisine temas edenlerin olumsuz enerjilerini topladığı için Lal taşınızı başkasının kullanmasına izin vermeyin. Temizlik şamasında da ona yalnızca siz dokunun.

Taşınızın enerji boyutundaki temizliği için şu yöntemlerden faydalanabilirsiniz:

 1. Toprağa gömün, bir gün beklesin. Bunun için özel bir saksı ayırın. Açık alana da gömebilirsiniz.
 2. Sandal ağacı veya adaçayı yakıp dumanı ile tütsülemeyi de tercih edebilirsiniz.
 3. Lal taşını farklı bir doğal taş veya tuz lambası ile yan yana koyup bekletmek yine kötü enerjilerden temizlenmesini sağlayacaktır.
 4. Yukarıda da bildirdiğimiz gibi akan su altında yıkayabilirsiniz. Bunu yaparken herhangi bir temizlik malzemesine ihtiyacınız yoktur.

Lal Taşı Fiyatları

Büyüklük, ağırlık ve sertlik değeri Lal taşı fiyatı konusunda etkili unsurlardır.

Öte yandan saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler Lal taşı bileklik, Lal taşı kolye, Lal taşı yüzük gibi Lal taşı ürünlerinin fiyatlarını etkiler.

Lal taşı fiyat ve özellikleri hususunda ayrıntılı karşılaştırma yapmak için ürün yelpazemize göz atabilirsiniz.

Lal Taşı Ürünlerine Göz At