Shungite Taşı

Shungite taşı, ‘Şungit Taşı’ olarak telâfuz edilir. Büyük ölçüde karbondan meydana gelen bir taş olup, içeriğindeki karbon oranı %98 seviyesine ulaşabilir.  %2 sidiğer mineralin ( silikat mineralleri ) birleşmesi ile oluşan shungite taşı, radyosyonu azalttığı bilinmektedir. Öte yandan az miktarda olmak üzere; kükürt, oksijen, azot ve hidrojen barındırır. Çeşitli fiziksel ve ruhsal etkileri bulunduğuna inanılan bir taştır. Bütün doğal taşlar gibi, Shungite taşının etkileri de bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Ancak eski inanışlar ve bu taşı kullananların tecrübeleri, enerji ve titreşim yoluyla taşın çeşitli etkileri olduğunu göstermektedir.

Shungite Taşı

Shungite Taşı Ürünleri


Gerçek doğal taşlar için doğru adres olan mağazamızda aradığınız ürünü kolayca bulabilir, dilerseniz doğal taş takılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Shungite Taşı Nedir?

Shungite taşı; ağırlıklı olarak karbondan oluşan güçlü bir taştır. Yapısında bolca fulleren barındırır. Bunlar, spesifik karbon moleküler oluşumları diye bilinir.

Shungite, kristalimsi bir görünüme sahiptir ancak kristal değildir. Parlak ve siyahtır. Mineraloid grubunda yer alır. Yani minerale benzer, kristallik özelliği göstermez. Değişken kimyasal bileşimler ihtiva eder. Sabit kimyasal bilişimi yoktur. Fullerenlere gelince; onlar, değişik sayıda atomun meydana getirdiği yapılardır. En yaygın fulleren yapısı ise C60 olup, bu molekül türü karbon atomlarının birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.

Shungite Taşı Özellikleri Nelerdir?

Maddeler hâlinde Shungite taşı özellikleri şu şekildedir:

 1. İşlenmemiş hâliyle kömürü andırır.
 2. Sertlik değeri 3,5 – 4 olarak bildirilir.
 3. Özgül ağırlığının ise 2,2 – 2,4 olduğu dile getirilir.
 4. Mat, yarı mat veya parlak olabilir.
 5. İsmini, Rusya’daki Karelya kentinde bulunan Shunga köyü civarındaki bir birikintiden alır.
 6. Şifalandırıcı ve koruyucu taş olarak 18. Yüzyıldan beri kullanıldığı bilinir. O zamanlar, ‘Yaşam taşı’ diye isimlendirildiği söylenir. 1996 itibariyle Fullerenler keşfedilmiştir ve Nobel Kimya Ödülü almaya lâyık görülmüştür. Böylelikle Shungite taşının şifası dolaylı olarak tescillenmiş ve bu dönemin ardından popüleritesi giderek artmıştır.
 7. Şungit taşı, iyi bir elektromanyetik temizleyici olarak kabul edilir. 21. Asrın mucize taşı şeklinde de nitelendirilen bu taş, rivâyete göre EMF yani elektromanyetik alanın korunması özelliğine sahiptir. Bu yönüyle, vücudun arındarılmasında da etki göstererek detoks görevi üstlenir.
 8. Ruhsal ve genel şifa taşı olarak görülen Shungite taşı, aksesuar ve takı yapımında da geniş kullanım alanı bulur.

Shungite Taşı Ne İşe Yarar?

Taş alanında uzmanlaşmış kişilerin görüşlerine, bu konudaki tarihi kaynaklara ve mitolojik inançlara göre Shungite taşı faydaları şunlardır:

 1. Denilmiştir ki; bilgisayar, mikrodalga fırın, tablet, telefon, modem, TV gibi elektronik cihazların olduğu yerde Shungite taşı bulundurulmalıdır. Shungite hangi ortama yerleştirilirse, oradaki elektromanyetik dengeyi düzenler.
 2. Radyasyonu emerek içinde hapsedip, insan sağlığını olumsuz etkilemesini önler. Bu etkisinden yararlanabilmek için; elektrikli eşyaların etrafına yerleştirmek, mikrodalga fırının içine veya bilgisayarın tabanına koymak gerekir. Akıllı telefonunuzun üzerine de yapıştırabilirsiniz. Böyle yapılması taşın işlevini yerine getirmesine mânî olmaz.
 3. Koruyucu ve topraklama enerjisinin olduğundan söz edilir. Bu enerjisiyle; beden, zihin ve ruha zarar verecek negatif enerjiyi etkisiz kıldığı söylenmektedir.
 4. Antioksidan özelliği ve karbon içeriğiyle detokslayıcı vazifesi gördüğüne inanılmaktadır. Toksik enerjinin aatılmasında büyük rol üstlendiği iddia edilir. Vücuttaki statik elektriği attığı belirtilir.
 5. Meditasyon amacıyla kullanılabileceği söylenmiştir.
 6. ‘Yüksek bilinç düzeyine ulaştırır, metafizik yetenekleri geliştirir.’ Demişlerdir.
 7. Bazıları bu taşın, anti-inflamatuar özellikte olduğuna inanır.
 8. Kimilerine göre Shungite yararları arasında, ağrıları azaltmasından söz edilebilir.
 9. Hücre metabolizmasını iyileştirdiği, düzenlediği, bozulan metabolizmayı normal hâle getirdiği şeklinde bir rivâyet vardır.
 10. Kimileri bu taşın antibakteriyel olduğu ve su arıtımında kullanılabileceği görüşündedir.

Shungite Taşı Ürünlerine Göz At