Spektrolit Taşı

Spektrolit taşı, aynı zamanda ‘Labradorit’ olarak bilinir. Bir çeşit feldspat minerali olan bu taş, yer kabuğunda yaygın olarak bulunur. Ruhsal gelişime yönelik çalışmalar yapan kişilere önerilen Sipektrolit taşının, enerji verip deşarj ettiği söylenir. Vücutta akan enerjiyi dengelediğine inanılan bu taşın Kalp çakrası üzerinde etkili olduğu belirtilir. Erken yaşlanmanın önüne geçtiği rivayet edilen Spektrolit taşının, antioksidan etkisiyle vücudu zararlı maddelerden arındırdığı, kanı temizlediği söylenmiştir.

Spektrolit Taşı

Spektrolit Taşı Ürünleri

Spektrolit Taşı Tesbih (8 mm) ₺170,61

Üstün kalitesini makul fiyatlar ile sunan Taş Sandığı, doğal taşlar alanındaki bütün taleplere yanıt verir. Dekoratif taşlar, ham taşlar, kütle ve dizi taşlar, doğal taş takılar geniş ürün koleksiyonumuzda kendine yer bulur.

Spektrolit Taşı Nedir?

Spektrolit; kahverengi, mavi, yeşil yanar-döner renklerde gözlemlenen bir doğal taştır. Işığa maruz kaldığı zaman renk değişikliği yaşar. Bünyesindeki bu renk ve ışık oyunlarıyla göz kamaştırıcı bir görünüm sergilemeyi başarır.

Bu taşın ‘Labradorit’ olarak isimlendirilmesi de Kanada’da yer alan Labrador sahillerinden geliyor olmasıdır. Magmatik kayaçlarda ortaya çıkan Spektrolit taşının keşfedilmesi 1770 senesinde gerçekleşmiştir.

Çek misyoner Pater ADOLF tarafından, Labrador isimli adada bulunmuştur. 1970 yılı itibariyle Türkiye’de ilk kez bu taşa Trakya bölgesinde rastlanmıştır.

Spektrolit Taşı Özellikleri:

 1. Kalsiyum, sodyum ve alüminyum Silikatlerinden bir tanesidir.
 2. Triklinik sistemde kristalleşerek son hâlini alan bu taş, bazik pegmatitlerin cevherleşmesi neticesi, primer minerallerin fenokristalleşmesi sonucunda meydana gelmiştir.
 3. Sahip olduğu özgül ağırlık 2,70 – 2,74 şeklindedir.
 4. Mhos skalasına göre- sertlik derecesi 6 – 6,5 aralığındadır.
 5. Eski çağlarda
 6. Şamanlar tarafından sihir taşı olarak kullanılmıştır.
 7. Bu taş ile gerçekleştirilen ritüellerin Üçüncü Göz’ü etkinleştirip kuvvetlendirdiği savunulur.
 8. Yüksek yaşam enerjisi ihtiva ettiğine, mutluluk verici olduğuna inanılır.
 9. Taş, hareket ettirildiğinde farklı renkleri ve dilimli görünümü ortaya çıkar. Bunun nedeni ise, Spektrolit taşının, manyetit parçalar ihtiva etmesi ve yansıyan ışığı bu parçalar vasıtasıyla kırmasıdır. Bu kırılmalara bağlı olarak turuncu, kırmızı, yeşil, siyah gibi birçok tonda çeşitli renkler ortaya çıkar. Bu renk oyunlarını taşı güneşe tutmanız hâlinde daha net gözlemleyebilirsiniz.
 10. ‘Siyah Ay taşı’ diye de adlandırılmıştır.

Spektrolit Taşı Nerede Bulunur?

Bu taşın çıkarıldığı maden yatakları genel olarak şu bölgelerde yaygındır:

 1. Kanada,
 2. Madagaskar,
 3. Finlandiya,
 4. Rusya,
 5. Norveç,
 6. Hindistan,
 7. Orta Amerika.

Spektrolit Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

7.Taç Çakrası ile 3.Göz Çakrası Spektrolit ile ilişkilendirilir. Bu çakralarla bağlantılı alanlarda başarı sağlanması, çakraların blokajlardan arındırılması (tıkanıklıkların giderilmesi), genel dengelenme ve iyileşme için Spektrolit taşından yararlanılır.

Spektrolit Taşı Hangi Burç?

Yay, Aslan ve Akrep burçları Sepktrolit ile uyumludur. Siz de bu burçlardan birine mensup iseniz, seçiminizi Spektrolit taşından yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle size daha kısa zamanda, daha iyi gelecek bir doğal taş edinmiş olursunuz.

Spektrolit Taşı Ne İşe Yarar?

Doğal taşların yaydıkları titreşimlere, frekans düzeylerine, enerji seviyelerine göre çeşitli faydalarından bahsedilir. Bunların tıbbî olarak kesinliği mevcut değildir, bilimsel açıdan kanıtlanmamıştır.

Spektrolit taşı faydaları da bu bakış açısıyla değerlendirilmeli, etkilerin kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır.

Fiziksel Açıdan Spektrolit Taşının Faydaları:

 1. Bazıları bu taşın tansiyon hastası olanlara şifalı geldiğini, yüksek kan basıncını düzene soktuğunu savunur.
 2. Gece görüşünü güçlendirdiği belirtilir. Göz sağlığına faydalı olduğundan söz edilmiştir.
 3. Bazıları ise bu taşın; eklem rahatsızlığı, romatizma, ağrı ve siğil gibi şikâyetlerin tedavisinde kullanılabileceğini belirtir.
 4. Adrenal bezini, safra kesesini ve karaciğeri iyileştirdiği söylenmektedir.
 5. Kimileri Spektrolit taşı faydaları hakkında şunları söylemişlerdir: Gut hastalığının etkilerini azaltır. Saman nezlesi ve benzeri mevsimsel rahatsızlıkları geçirir. Metabolizmayı düzenler. Hücreleri yeniler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Regl ağrılarını hafifletir. Vücudu toksinlerden arındırır.
 6. Sedef rahatsızlığının iyileşmesinde de etkili olabileceği kabul edilmiştir.
 7. Hormonları dengelediği rivayet edilmektedir.
 8. Mevsime bağlı alerji, aşırı üşüme, omurga rahatsızlıkları, kalsiyum eksikliği vb. durumlarda fayda sağladığı düşünülür.

Psikolojik ve Zihinsel Yönden Spektrolit Taşının Yararları:

 1. Su enerjisini ihtiva ettiği, bu enerji aracılığıyla yaşam döngüsünü yenilediği ileri sürülmüştür. Söz konusu inanışa göre Spektrolit, manevi gelişim, ruhsal boyutta aydınlanma süreçlerinin gerçekleşmesinde etkin bir rol oynar.
 2. Rahat bir uyku uyumaya yardımcı olduğu, görülen rüyaların daha net hatırlanmasını sağladığı düşünülmektedir.
 3. Spektrolit Zihni gelecek kaygısı, belirsizlik gibi düşüncelerden arındırdığına ilişkin rivayetler söz konusudur.
 4. İkili ilişkilerde partnerler arasındaki iletişimi canlandırdığı ileri sürülmektedir.
 5. 'Motivasyon artırıcıdır ve bereket-bolluk vesilesidir.' şeklinde söylentilere rastlanmaktadır.
 6. Zekâyı keskinleştirdiği, algılama yeteneğini geliştirdiği rivayet edilmiştir.
 7. Spektrolit taşı yararları içerisinde şu tür söylentiler mevcuttur: 'Güçlü ve özgüvenli hissettirir. Korku, endişe ve buna benzer olumsuz duyguları ortadan kaldırır. Cesaret verir. Aurayı temizler. Anksiyeteye iyi gelir. Depresyon için birebirdir.'
 8. Ruhsal gelişime katkıda bulunduğundan söz edilir.

Spektrolit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşınızı, üzerinde birikmiş negatif enerjiden arındırmak sorunsuz bir kullanım deneyimi yaşamanız için önemlidir. Bunu yapmazsanız etkileri zayıflar, gerektiği gibi istifade edemezsiniz, güzel görünümü de bozulur.

Spektrolit taşının enerjisel boyutta temizlenmesi için şu yöntemlerden biri tercih edilebilir:

 1. Toprağa gömülmesi,
 2. Akan su altında sabun veya başka kimyevî bir madde kullanılmadan yıkanması,
 3. Tütsü yakılması ve dumanına maruz bırakılması,
 4. Selenit taşı yahut Himalaya Tuz taşı gibi kendi kendini temizleme kabiliyetine sahip doğal taşlardan birinin yanında beklemeye bırakılması.

Spektrolit Taşı Fiyatları

Kesim tarzına, şekline ve rengine göre Spektrolit taşı fiyatı farklılaşır. Parlaklık, sertlik derecesi, boyut, berraklık ve saydamlık gibi faktörler de Spektrolit taşı fiyatı konusunda belirleyicidir.

Ürünlerimizi karşılaştırmak, özellikler ve fiyatlandırma ile ilgili kapsamlı bilgi edinmek için koleksiyonumuzu inceleyebilirsiniz.