Tanzanit Taşı

Tanzanit taşı (Tanzanite), dengeleyici taş olarak bilinir. Yarı değerli taşlar sınıfında yer alır. Nadir bulunan bir taş olup, son derece kıymetlidir.

Adı Tanzanya eyaletinden gelen bu doğal taşı dünyaya NewYorklu mücevher şirketi TiffanyCo tanıtmıştır. ‘Mavi zoisit’ olarak da isimlendirilen bu taş, fiziksel ve ruhsal faydalarıyla gündemdedir.

Tanzanit Taşı

Tanzanit Taşı Ürünleri


Tanzanit Taşı Nedir?

Tanzanit taşı, prizmatik kütleler hâlinde oluşan bir taştır ve Epidot ailesine mensuptur. Afrika’daki Tanzanya ülkesinde çıkarıldığı için, o bölgeye ithafen böyle isimlendirilmiştir.

1960’lerde keşfedilmiştir. Renkleri; gri, kahverengi, sarı ve mavi-mor tonlarında dedğişir. Renksiz olanları da mevcuttur.

Taşın mavi rengini nasıl aldığına dair yaygın inanış, bir yıldırım fırtınası neticesinde bu hâle geldiği şeklindedir. Rivâyete göre bu fırtına öyle şiddetli gerçekleşmiştir ki taş, aldığı darbeler nedeniyle yanmaya başlamıştır. Yüksek ısıya maruziyet sonucunda rengi değişikliğe uprayıp mavi olmuştur.

Bulunan en büyük Tanzanit parçasının 123 karat ağırlığında olduğu bilinmektedir. Oysa tipik olarak mücevherlerin ağırlığı genellikle en fazla 5 karattır.

Tiffay and Co. Pazara girdikten sonra piyasadaki sahte Tanzanit miktarının da arttığını söylemek mümkündür. Halbuki bunların çoğu sentetik Spinel taşı veya ısıtılmış korin ile yapılmış taşlardır.

Tanzanit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak Tanzanit taşının özellikleri şu şekildedir:

 1. Yüksek frekanslı bir enerji çıkışı sağladığından söz edilir.
 2. Derin ve uzun meditasyon seanslarında kullanımı yaygındır.
 3. Zümrüt, safir, yakut ve elmastan sonraki en değerli taş olarak kabul edilmektedir.
 4. Ortorombik kristal sistemde yer alır.
 5. Mineral sınıfı olarak ise ‘Silikatlar’ grubundadır.
 6. Kalsiyum aliminyum silikat birleşimiyle oluşmuştur.
 7. Sertlik derecesi –MHOS ölçeğine göre- 6.5 – 7 şeklindedir.
 8. Yavaşlama, uyum, soğukkanlılık taşı olarak da bilinmektedir.
 9. Tanzanit taşlarının en kalitelisi safir renginde olandır. Yapay ışığa maruz kaldığında mor yakut rengine bürünür. 400-500 °C ısıya uğradığı zaman ise kahverengi ve sarı renkleri ortadan kaybolur, mavi rengi belirgin hâle gelir. Bu rengi çevreleyen pembe ışık ise, yalnız Tanzanit taşı parladığında kendini gösterir. 10 karat ve üzeri Tanzanit taşlarındaki bu pembe renk son derece bariz gözlemlenir.

Tanzanit Taşı Nerede Bulunur?

Tanzanit taşı, Kilimanjaro Dağı’nda oluşmuştur. Söz konusu dağ, Afrika’nın zirvesi olarak bilinmektedir. 600 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen bu nâdide taş, Afrika’da çıkarılmaktadır.

Masai kabîlesine mensup bir çoban tarafından Klimanjaro’nun yamaçlarında keşfedilen bu taş, günden güne popüleritesini artırarak değerli taşlar arasındaki yerini almıştır.

Tanzanit Taşı Hangi Çakra ile Uyumlu?

 • Göz Çakrası,
 • Taç Çakrası ,
 • Boğaz Çakrası; bu taşın aktif edebildiği ve iyileştirebildiği çakralar olarak sıralanır. Tanzanit taşı bahsi geçen çakraların etkili olduğu alanlarda üstün performans göstererek, çakraların açılmasını sağlar ve sorunların çözümüne yardımcı olur.

Tanzanit Taşı Hangi Burcun?

Yay ve Balık, bu taş ile özdeşleştirilen burçlardır. Tanzanit taşının, burcu Balık / Yay olan kişilerde daha hızlı ve güçlü etki göstereceğine inanılır.

Tanzanit Taşı Faydaları:

Bilimsel kesinliği olmamakla beraber, Tanzanit taşı faydalarını fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayırabiliriz.

Fiziksel Faydaları:

  1. Yüksek tansiyona iyi geldiği iddia edilir.
  2. Boğaz ile ilgili fiziksel problemlerin giderilmesine yardım ettiği dile getirilir.
  3. İşitme duyusunu güçlendirdiği şeklinde bir inanış vardır.
  4. Komaya giren hastaları geri getirmeye yardımcı olduğu söylenmiştir.
  5. Migren kaynaklı baş ağrısını hafiflettiğinden bahsedilir.
  6. Kimileri bu taşın, aşırı terleme problemini ortadan kaldırdığı görüşündedir.
  7. –Diğer tedaviler ile beraber destekleyici olarak uygulandığı takdirde- kronik alkolizm için yararlı olabileceği rivâyet edilmiştir.

Ruhsal Faydaları:

  1. Zihin ve kalp enerjisini artırdığından söz edilir.
  2. İletişim yeteneğini güçlendirdiği belirtilir.
  3. Endişe ,gerginlik ve benzrei duygulardan kurtardığı bildirilmektedir.
  4. Depresyona şifalı olduğu söylentiler arasındadır.
  5. Stresi yok ettiği savunulur.
  6. Önsezi yetisini kuvvetlendirdiği rivâyet edilmiştir.
  7. Kalp gözünü açtığına inanılır.
  8. İlham verdiği; şefkat, sevgi ve bunaa benzer duyguları teşvik ettiği de Tanzanit taşı yararları içerisinde zikredilir.

Tanzanit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Tanzanit taşı negatif enerjisinden arındırıp nötrlemek ve eskisi gibi tam pozitif enerjiyle dolu bir şekilde kullanmak istiyorsanız şu uygulayabilirsiniz:

 1. Farklı bir doğal taşın yanında bekletmek,
 2. Akan su altında yıkamak,
 3. Tütsü yakmak,
 4. Toprağa gömmek.

Tanzanit Taşı Fiyatları

Fiyat, doğal taş seçiminde başlı başına bir kriter olmamalıdır. Çünkü bir taşın pahalı olması kesinlikle orijinal ve kaliteli olduğunu göstermediği gibi, uygun fiyatlı oluşu da kalitesizliğine delâlet etmez. Ne var ki, gerçek doğal taşların piyasa fiyatından çok düşük bir ücret ile satılmadığı da bir gerçektir. Tanzanit taşı fiyatları ile ilgili bilgi edinmek de doğru taşı seçmeniz noktasında size yardımcı olabilir. Bu hususta belli başlı seçenekler olmayıp, her ürünün fiyatı çeşitli özelliklerine göre değişir. Örneğin;

 1. Yaygınlığı,
 2. Hangi bölgeden çıkarılmış olduğu,
 3. Kalınlığı,
 4. Saydamlığı,
 5. Tâbî tutulduğu işlemler,
 6. Şekli,
 7. Parlaklığı,
 8. Büyüklüğü,
 9. Işık geçirgenliği ve parlaklığı,
 10. Kimyasal-fiziksel nitelikleri,
 11. Desenleri, renkleri ve pürüzleri (Çatlak gibi bir kusur, çizik vb. deformite olup olmayışı.)

Siz de Tanzanit taşı fiyat seçeneklerini rahatça karşılaştırarak kendinize en uygun ürünü bulabilmek amacıyla koleksiyonumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Tanzanit Taşı Ürünlerine Göz At