Amazonit Taşı

Amazonit Taşı

Amazonit taşı, ‘Uyum Taşı’ diye de bilinmekte olup, doğal taşlar arasında büyük kütleler veya ufak boyutlu prizmatik kristaller hâlinde oluşur. Rengi; turkuaz, mavi - yeşil ve koyu mavi arasında farklılık gösterir.

Amazonit taşı nedir? Amazonit taşı ne işe yarar? Amazonit taşının faydaları nelerdir? Amazonit taşı özellikleri nelerdir?

Bu soruların cevabını öğrendikten sonra hayatınıza ve tarzınıza renk katmak için yeni bir fırsata kavuşmuş olacaksınız.

Adı ise Brezilya’da bulunan Amazon Nehri’nden gelir. 1800’li yıllarda popüler olmaya başlayan bu taşın geçmişi 4.000 yıl önceye dayanır.

Amazonit Taşı Nedir?

Doğal taşlar arasında Amazonit taşı, huzur ve barış sembolü olarak kabul edilen yarı değerli doğal taştır. Dış etkilere duyarlıdır. Öyle ki, bu taşa fazla temas edildiği takdirde parlaklığını yitireceği belirtilir.

Kırılgan bir yapısı vardır, sıcaktan kolay etkilenir. Fiziksel ve ruhsal yararları olduğuna inanılan Amazonit taşı kolyelerden bilekliklere, yüzüklerden küpelere kadar birçok takıda kendine yer bulur. Ayrıca çantada taşımak, arabada bulundurmak veya evde aksesuar olarak kullanmak için de tercih edilir.

Amazonit Taşı Tarihi

Bu taş; Hindistan, Mısır, Mezopotamya gibi uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Eski Mısır krallarından Tutankamon’un kabrinde Amazonit yüzüğe rastlanmıştır.

Pek çok medeniyetin muska olarak kullandığı bu taştan aynı zamanda tılsım ve zırh olarak faydalanılmıştır.

Amazonit Taşı Anlamı Nedir?

Gerçekliği, uyumu, iletişimi temsil ettiği düşünülen bir taştır. Sinirleri yatıştırıcı, kalbi sakinleştirici etkilerinden söz edilir.

Amazonitin mavi renkli, titreşimlerle dolu ışınlar yaydığını bildirenler, bu özelliğiyle ortamdaki havayı tazelediğini söyler. Onlara göre Amazonit taşı iç mekânın ambiyansını değiştirecek güçtedir, ortama pozitif enerji dağıtır.

Amazonit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Bunları maddeler hâlinde şöyle sıralayabiliriz:

 • Renk: Yeşil, mavi, mor, kahverengi.
 • Kristal Yapısı: Prizmatik, kristal kafes.
 • Şeffaflığı: Yarım saydam- opak.
 • Sertliği: 6- 6.5 (Mohs sertlik ölçeğinde.)
 • Parlaklığı: Camsı.

Gerçek Amazonit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Eğer, Amazonit taşının orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılır? Diye merak ediyorsanız, öncelikle renginden anlamanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Bu taş, parlak bir görünüme sahiptir ve Yeşim taşını andırır.

Şeffaf görünümünde çok sayıda mikro desenleri mevcuttur. Cam gibi oldukça dikkat çekici bir ışıltısı vardır. Ayrıca gayet berraktır. Bulanık olan, görüntüsü netlik taşımayan ürünler doğal Amazonit taşı olamaz.

Amazonit Taşı Ne İşe Yarar?

Bu sorunun cevabını; fiziksel, zihinsel ve ruhsal faydalar olarak üç ayrı başlık altında inceleyebiliriz. Kesinliği bulunmamakla birlikte, Amazonit taşı faydaları şöyledir:

Fiziksel Olarak Amazonit Taşının Faydaları:

 1. Kalp, akciğer ve boğaz sorunlarına iyi gelebileceğinden bahsedenler mevcuttur.
 2. Birtakım insanlar ise bu taşın daha kolay uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, deliksiz uyumaya yardımcı olduğu görüşündedir.
 3. Kimilerine göre Amazonit, metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıda bulunur.
 4. Diş çürükleri, kemik erimesi ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklı diğer rahatsızlıkların engellenmesinde etkili olabileceği şeklinde bir iddiadan da söz edebiliriz.
 5. Tiroid hastalıklarına karşı iyileştirici etkisinden de söz edilmiştir.
 6. Doğumun kolay olması için Amazonit taşından istifade edilebileceği bir başka görüş olarak karşımıza çıkar.
 7. Bazı kimseler, bu taşın akne ve sivilce gibi sorunlar için fayda sağladığını dile getirirler.
 8. Hücre yenileyici, yaşlılık belirtilerini hafifletici, alkol bağımlılığının tedavisine destek veren bir taş olduğu da yaygın söylentiler içerisindedir.

Zihinsel Bakımdan Amazonit Taşı Faydaları:

 1. Odaklanma gücünü artırdığı iddia edilir.
 2. Zihni temizlediğinden bahsedenler vardır.
 3. Kimileri ise bu taşın üretkenliği geliştirdiğine vurgu yapar.
 4. Kavrama gücünün artmasını sağladığı da Amazonit taşı faydaları içinde zikredilir.
 5. Unutkanlığa iyi geldiği rivâyet olunmuştur.

Ruhsal Açıdan Amazonit Taşı Yararları:

Cesaret taşı olarak da bilinen ve gücü simgeleyen amazonit taşı ruhsal faydaları özgüveni arttırmasıyla bilinir. Ying yang için dengeleyici etkisinde sevdiklerinizle daha kaliteli bir iletişim güçlü duyguların beslenmesine imkan tanır. 

 1. ‘Doğru düşünceleri meydana çıkarır. Açık sözlü olmayı sağlar.’ Demişlerdir.
 2. ‘Amazon Nehri misâli, kişinin içine pozitif enerjiler akıtır ve negatif enerjilerinin dışarı akmasını sağlar.’ Diye bir inanış vardır.
 3. Sevgiyi, özgürlüğü, insanın maceracı yönünü, cesareti teşvik ettiğine inanılır.
 4. Sakinleştirici etkisinden söz edilir.
 5. Hırs, kıskançlık, değersizlik, öfke, kibir, kin ve benzeri duygulara kapılmayı önlediği düşünülmektedir.
 6. Niyetleri güçlendirdiği de rivâyetler arasındadır.
 7. Bazıları, Amazonit taşı ne için kullanılır? Diye merak edenlere arzularına kolay ulaşmak amacıyla bu taştan istifade etmesini öneriyor.
 8. 'yin ve yang' için, -başka bir ifade ile- kişinin eril ve dişi tarafları üzerinde dengeleyici etkiye sahip olduğundan söz edilir.
 9. Bazı uzmanlar ise Amazonit taşından bahsederken sanatsal duyguları desteklediğinin altını çizer.
 10. Bazı kaynaklar, söz konusu taşın dürtüsel kontrole yardım ettiğini savunur. Bu özelliğiyle aşırı para harcamayı önlediği, maddi bakımdan refaha kavuşmaya katkı sağladığı şeklinde bir inanış vardır.
 11. Depresyon hastaları için tavsiye edilir.
 12. Nazardan muhafaza ettiği yönünde bir inanç hâkimdir.
 13. Bazı kişiler ise şöyle bir yorumda bulunmaktadır: ‘Amazonit, üzerinizde taşıdığınız zaman şansı, başarıyı, bolluğu ve bereketi mıknatıs gibi çeker.’

Amazonit Taşı Bedensel Faydaları 

Amazonit taşının ruhsal faydaları kadar bedensel faydaları da bulunmaktadır. Uyku kalitesinde metabolizma hızlandırmasına kadar bedensel faydaları bulunmaktadır. 

 • Vücudun kalsiyum ihtiyacını direk olarak karşılayan amazonit taş ağız ve diş sağlığında düş çürümelerinin önüne geçmektedir.
 • Gebelikte doğumu kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. 
 • Boğaz çakrasına iyi geldiği bilinen taş tiroid rahatsızlıklarına da iyi gelir. 
 • Hücre yenileyici etkisinde yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olurken sivilce ve akne gibi cilt problemlerine de fayda sağlamaktadır. 
 • Alkol tedavilerinde iyi sonuçlar alınmaktadır. 

Amazonit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Amazonit taşı yeşim taşına benzeyen görüntüsünde parlak bir görünüme sahiptir. Yeşil ve mavi tonlarına sıkça rastlayabileceğiniz taşın gri ve mor renk tonları da bulunmaktadır. Şeffaf görünümünde mikro desenleri bulunan taşın cam kadar dikkat çekici bir ışıltısı bulunmaktadır. Berraklığı ile de anlayabileceğiniz amazonit taşı net olmayan ve bulanık bir görüntüye sahipse büyük ölçüde sahte olarak nitelendirilmektedir. 

Yarı değerli taş statüsünde fiyatından da taşın gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Fiyat bakımından sahtelerine göre maliyeti biraz fazla olan doğal taşı düşük fiyatlarda bulmanız mümkün değildir. 

Amazonit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?


Amazonit taşı temizliği sanıldığı kadar zor değildir. İlk aldığınızda taşın enerjisini temizleyerek nötrleyebilir ve kişiye özel hala getirebilirsiniz. Sık sık temizleyerek negatif enerjiden arındıracağınız taş özellikleri itibariyle fayda sağlamaya devam edecektir. 

Belli aralıklarda akarsuyun altında yıkayacağınız amazonit taşı güneş ışığında kurutulmaktadır. Fazla ve aşırı sıcağı sevmeyen doğal taşı uzun süre güneşe maruz bırakamamak gerekir. 

Doğal taşın temizliğinde diğer bir yöntem olarak yanına yeşil veya kuru nane konulmasıdır. Özellikle taze nane enerjinin yenilenmesine ve pozitif enerjinin yayılmasına yardımcı olur. Ayrıca adaçayı dumanı ile de tütsüleyerek taşın ortamdan topladığı negatif enerjiyi arındırabilirsiniz. 

Amazonit taşı satın almak için geniş ürün yelpazemize göz atabilir, yapısında bu taşı barındıran özel takılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Amazonit Taşı Fiyatları

Taşın sertlik değeri, ne kadar büyüklüğe ve kalınlığa sahip olduğu Amazonit taşı fiyatları üzerinde etkilidir. Saydamlık, içerdiği pürüzler, parlaklık durumu, kullanım amacı, çıkarıldığı bölgeler de fiyatların belirlenmesinde etkili olur.

Öte yandan taşın nadir mi bulunduğu mu yoksa yaygın olarak mı görüldüğü de Amazonit taşı fiyat seçeneklerinin değişmesine yol açar. Nadir rastlanan doğal taşların fiyatları hâliyle daha pahalı olurken, yaygın gözlemlenen taşların fiyatı makul aralıklarda seyreder.

Ham kütle veya dizi taş hâlinde bulabileceğiniz doğal taşların yanı sıra takı formunda temin edebileceğiniz pek çok değerli ve yarı değerli taş çeşidi mevcuttur. Takı olarak sunulan taşların işlenme biçimi, kullanılan malzemelerin türleri ve kalitesi, ürünün tasarımı da fiyatlar üzerinde belirleyici rol oynar.

Amazonit taşı fiyatı ve özellikleri konusunda kapsamlı bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız ürün koleksiyonumuza göz atabilirsiniz.


Ürünler