Yeşim Taşı

Yeşim Taşı

Yeşim taşı, yabancı dilde ‘Jade – Nefrit’ olarak bilinir. İsmini yeşil renginden almakta olan bu taş; kırmızı, beyaz, kahverengi, benekli ve sarı renklerde bulunabilir. Mutluluk taşı olduğuna inanılan Yeşim, opak veya yarı saydam halde karşımıza çıkar.

Doğal taşlar hususundaki zengin ürün yelpazesiyle beklentilerin çözüm noktası olan mağazamız, gerçek Yeşim taşı ihtiyacına da cevap verir. Orijinal ürünleri sayesinde %100 müşteri memnuniyeti elde eden Taş Sandığı, değerli ve yarı değerli taşlara bünyesinde yer açar. Size yalnızca kendiniz ve sevdikleriniz için beğendiğiniz ürünleri kolayca sipariş vermek düşer.

Yeşim Taşı Nedir?

Yeşim, eşsiz görünümüyle ilgi çeken ve iyileştirici olduğu söylenen bir doğal taştır. Yeşim kelimesi, İspanyolca dilinde ‘kolik taşı’ anlamını taşıyan ‘piedra de la ijada’ ifadesinden gelir.

Aztek ve Maya imparatorluklarında bu taşın bel ağrılarını geçirdiğine inanılmıştır. Bilhassa Çin kültüründe Yeşim taşına çok değer verilmiş, Çinliler tarafından ‘Yu’ (Kraliyet Mücevheri) olarak isimlendirilmiştir.

Yeşim Taşı Özellikleri:

 1. Sertlik değerinin 6,5 – 7 arasında olduğu bilinmektedir.
 2. Yeşim taşlarının hepsi aynı kaliteye sahip değildir. En iyi Yeşim taşı; canlı rengiyle göz kamaştırır, yarım saydamdır ve dokununca pürüzsüzlük hissi verir.
 3. Kalın, orta ve ince kristal boyutunda gözlemlenen Yeşim taşlarının en kaliteli dokuya sahip olanı ince taneli Yeşimlerdir. Bu taşların parlaklığı yüksek, dokusu pürüzsüzlük bakımından kusursuzdur.
 4. Özgül ağırlığı 3.2 – 3.3 aralığındadır.

Yeşim Taşı Nerede Bulunur?

Bu taşın yaygın olarak çıkarıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

 1. Kolombiya,
 2. Kanada,
 3. Çin,
 4. ABD

Yeşim Taşı Hangi Çakra ile Uyumludur?

4. Kalp Çakrası ve 1. Kök Çakrası Yeşim taşının etkili olduğu çakralardır. Bunlar vücuttaki 7 çakra noktasından ikisi olup, Yeşim taşının bu çakraları açmak ve iyileştirip geliştirmek için kullanılabileceği düşünülür.

Yeşim Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Boğa, Balık ve İkizler Yeşim taşının enerjisiyle uyumlu burçlardır.

Diğer burçlara mensup kimseler de Yeşim taşını kullanabilir.

Fakat bu taşın yaydığı frekanslar ve titreşimler, sahip olduğu enerji özellikle yukarıdaki 3 burca daha yakın olduğu söylenmektedir.

Yeşim Taşı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğal taşların kendilerine özgü frekansları vardır. Hepsi farklı güç ve boyutlarda titreşim yayar ve her birinin enerji seviyesi de başkadır.

Tüm bunlara dayanılarak taşların belirli faydalar sağlayabileceği iddia edilir. Söz konusu yararların bilimsel ve tıbbî manada kesinliğinden bahsedilemez.

Yeşim taşı faydaları ise şunlardır:

Fiziksel Olarak Yeşim Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Detoks etkisi gösterdiğinden söz edilmiş, vücudu toksinlerden temizlediği rivayet olunmuştur.
 2. Kimileri bu taşın dalak, mesane ve böbrek sağlığına iyi geldiğini savunur.
 3. Sıvı dengesinin sağlanmasında etkili olduğu düşünülür. Vücutta su kaybı oluşmasının önüne geçtiği, dehidrasyonu engellediği söylenmiştir.
 4. Enfeksiyon tedavisini desteklediğine inanılmaktadır.
 5. Serinletici bir dokuya sahip olduğu, bu nedenle yüksek ateşi düşürdüğü yönünde bir görüş vardır.
 6. Genel sağlık durumunu iyileştirici etki gösterdiğinden söz edilir.
 7. Cinsel isteksizlik, duyarsızlık, orgazm olamama gibi sorunlar yaşayan kişilere yardımcı olduğu, libidoyu yükselttiği kabul edilir.
 8. Tüm bunlara ek olarak, bazıları tarafından Yeşim taşı faydaları arasında şunlar zikredilir: Diş hastalıklarına şifalıdır. Diş ağrılarını azaltır. Yüzde bulunan siyah noktalara düzenli bir şekilde uygulanırsa bunları ortadan kaldırır. Gözlere iyi gelir. Cilt alerjisi olanlar bu taşı yüz bölgesine masaj eşliğinde sürmelidir. Aynı zamanda Yeşim; kalbi rahatlatır, güçlendirir ve kan dolaşımını düzenler.

Psikolojik ve Zihinsel Açıdan Yeşim Taşının Faydaları Nelerdir?

 1. Denildi ki; Yeşim taşı koruyucu bir tılsımdır.

Kâinattaki iyi şeylerin enerjisi bu taşa akar. Şans getirmesi için muska olarak kullanılabilir.

 • Benlik saygısını, cesareti ve özgüveni artırdığına inanılmaktadır.
 • Olumsuz düşüncelerden kurtardığı ileri sürülmüştür.
 • Kişiyi -temizlik, paklık anlamında- saf hâle getirdiği, güzel duyguları ve huyları teşvik ettiği belirtilir.
 • Negatif enerjilerin dışarı atılmasına yardım ettiği düşünülmektedir.
 • Şefkati ve sezgileri artırdığı rivayet edilmiştir.
 • Öte yandan, bu taş hakkında şöyle denilmiştir: 'Kişinin kendisiyle barışık olmasına yardımcıdır. Yaşadıklarıyla başa çıkmasını kolaylaştırır. Öz-sevgi durumuyla bağlantı kurmaya, aile bağlarının güçlenmesine, arkadaşlıkların ilerleyip dostluğa dönüşmesine, dostlukların uzun süre devam etmesine yardımcı olur.'
 • Stresten arındırdığına, büyüden ve sihirden koruduğuna inanılır.
 • Yeşim taşı yararları arasında, 'kendi kendine yeterliliği artırır.' şeklinde bir söylenti vardır.
 • Ayrıca; 'güzel rüyalar görmeyi sağlar.' şeklinde tarzı iddialara rastlanmaktadır.
 • Mantık ve akıl gücünü geliştirici olduğu ileri sürülmektedir.
 • Yeşim taşının faydaları içerisine şunlar da dâhil edilmektedir: Aşırı duyguları yenmeye yardımcıdır. Duyguların esaretinden kurtulmayı mümkün kılar. Endişeleri, korkuları yok eder. Huzur verir. Konsantrasyonu artırıcıdır. Ruhu şifalandıran, zihni arındıran, spiritüel yön ile ilişkimizi güçlendiren bir taştır. Fırsatları görmeye ve değerlendirmeye, yeni başlangıçlar yapmaya yardımcı olabilir. Kişinin kendini daha iyi ifade etmesine imkân tanır. Kalabalık önünde konuşması gerekenlerin kullanması önerilen bir taştır.

Yeşim Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşların kullanımı, üzerinde negatif enerji birikmesine yol açar. Hatta kullanılmıyor olsalar bile, insanların bulunduğu yerde durdukça kötü enerji ile dolmaları kaçınılmazdır. Birinin doğal taşa dokunması dahi, taşın bünyesinde kötü enerji birikimi için yeterli gelebilir. Çünkü doğal taşlar, bulundurulduğu ortamın ve kendisine temas eden insanların enerjilerini kendine doğru çektiği söylenir

Yeşim taşını enerjisel anlamda temizlemek için uygulanabilecek en güvenli ve pratik yöntemler şunlardır:

 1. Akan suya tutup 1-2 dk yıkamak,
 2. Tütsü yakıp taşı onun yanında bekletmek,
 3. Toprağa gömmek ve bir gece toprak altında kalmasını sağlamak,
 4. Diğer taşlardan biriyle (Himalaya Tuz Lambası gibi temizleyici bir taş ile) beklemeye bırakmak.

Yeşim Taşı Fiyatları

Bu taşın fiyatlandırmasında etkili olan faktörler şöyle sıralanabilir:

 1. Berraklık ve saydamlık,
 2. Taş formu / şekli,
 3. Renk,
 4. Parlaklık,
 5. Yapısında kusur, pürüz olup olmadığı, varsa bunların türü ve derecesi,
 6. Taş sertliği ve büyüklüğü.

Siz de Yeşim taşı fiyat seçeneklerimizi ve ürün özelliklerini karşılaştırmak için kategorimize göz atabilir, aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.


Yeşim Taşı Ürünleri