Yengeç Burcu Taşı

Yengeç Burcu Taşı

Yengeç burcu taşı olarak neleri tercih edebilirsiniz? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, bu burcun enerji frekansıyla uyumlu birbirinden özel taşları içeriğimizde bulabilirsiniz. Yengeç, 23 Haziran ile 22 Temmuz arasında doğanların burcudur. Zodyak’ta 4. Sıradadır. Bu burcu birkaç kelimeyle özetlememiz gerekirse, şu kavramlar yeterli olacaktır: Şefkatli, romantik, sadık, üretken…

'Zodyak’ın Annesi' diye de nitelendirilen Yengeç’lerin, hep sevdiklerine öncelik verme eğiliminde olduğu bilinir. Öte yandan bu burca mensup kişilerin, diğer burçta olanlara kıyasla daha karamsar bir yapısı vardır.

İşte Yengeç’lere; bu ve bunun gibi olumsuz özelliklerinin etkilerinden korunmak, iyi taraflarını ön plana çıkarmak için doğal taşlardan yararlanmaları önerilir.

Yengeç Burcunun Özellikleri Nelerdir?

Özverili bir doğası olduğu söylenen Yengeç burcu hassas ve evcil bir burçtur. Diğer taraftan, dürtüsel ve sezgisel bir kişiliği mevcuttur. Yengeç burcundan çok sayıda müzisyen, yazar ve sanatçının çıktığı belirtilir.

Bu burcun öne çıkan diğer yönleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. Hızlı karar verir.
 2. Sevdiği insanları mutlu etmekten büyük zevk duyar. Ailesine karşı korumacıdır.
 3. Sanatsal yönü kuvvetlidir.
 4. Sır tutar.
 5. Değişimden pek hoşlanmaz.
 6. Dişil enerjide, negatif ve kadınsı burçlar grubundandır. Kadınlarda göğüsleri yönetirken, erkeklerde midenin yönetiminden sorumlu olduğu ifade edilir.
 7. ‘Ay’ tarafından yönetilir.
 8. Sert bir görünümü olmasına rağmen bunun altında; sıcakkanlı, merhametli, zengin duygu dünyasına sahip biri vardır.
 9. Mizah yeteneği gelişmiştir.
 10. Şeffaflıktan hoşlanır. Herkesin kendisine karşı net olmasını ister. Kendisi de insanlara daima açık sözlü davranır.

Yengeç Burcu ile Uyumlu Doğal Taşlar Nelerdir?

Saydığımız özellikleri ve çok daha fazlasını destekleyebilmek için, Yengeç burcu ile uyumlu taşlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Onlardan bazıları şöyledir:

1. Yakut:

Tutku taşı olarak kabul edilen Yakut’un enerji verici olduğuna inanılmıştır. Çok değerli bir Yengeç burcu uyumlu taşı olan Yakut, özellikle Yengeç burcu kadınlara tavsiye edilir. Kişinin daha sağlam adımlar atmasına yardım ettiği, başarıya ulaşmayı kolaylaştırdığı söylenmiştir.

2. Opal:

Dönüşümün sembolü olarak görülen Opal; Boğaz, Taç ve Kalp çakraları ile ilişkilendirilir. Bu doğal taş hakkındaki rivayetlerden bir kısmı şöyledir:

‘’Opal, Yengeç enerjisiyle rezonansa girerek çalışır. Yanardöner parlaklığa ve yüksek su içeriğine sahiptir.

Yengeç’lerin duygusal dengesini destekler. Derin duyguların keşfedilmesine yardımcı olur. Daha kolay bir şekilde geçmişin üstesinden gelmeyi mümkün kılar. Gergin, stresli Yengeç’leri yatıştırır.’’

3. Pembe Kuvars:

Sevgiyi temsil ettiği düşünülen bu taşın, Boğaz ve Kalp çakrasıyla uyumlandığından bahsedilir. Yengeç burcu taşı arayanlara cevap veren Pembe Kuvars’ın, enerji blokajları üzerinde etkili olduğu söylenir.

Kişiye iyimser ve sevgi dolu bir bakış açısı kazandırdığı iddia edilen bu taşın, ifade etme yeteneğini güçlendirdiği rivâyet edilmiştir.

4. Aventurin:

Kuvars grubunda bulunan bu taş; canlılık, zindelik ve yaşamın simgesidir. Kişinin hedefleri uğrunda yılmadan çalışmasına destek olduğu ifade edilmiştir. Yengeç burcu doğum taşı olarak tercihini bu taştan yana kullananların büyük refaha kavuşacağı umulur.

5. Ay Taşı:

Yeni başlangıçları sembolize ettiği düşünülen Ay taşı, Taç çakrayla bağdaştırılır. Yukarıda söylediğimiz gibi, Yengeç burcunun yönetici gezegeni Ay’dır. O nedenle bu, en iyi Yengeç burcu doğal taşı olarak gösterilebilir.

Ay bağlantısı ve dişil enerjisi ile bu taşın, gündelik hayatı düzene soktuğu rivayet olunur. Ay taşıyla ilgili olarak, bazı yaygın söylentiler şunlardır:

‘’Yaşamın ritmini yakalamaya imkân tanır. Ruh hâlinde sık aralıklarla dalgalanma yaşayan Yengeç’ler için ideal bir taştır. Öz sevgiyi, nezaketi, sezgiyi ve ilhamı artırır.’’

6. Karnelyan:

‘Kırmızı Akik’ diye de bilinen bu Yengeç burcu taşı, cesaret duygusuyla ilişkilendirilir. Bu taşın Yengeç’ler üzerindeki etkilerine dair bazı rivayetler şu şekildedir:

‘’Üretkenliği geliştirir. Yengeç’lerin potansiyelini, gizli yeteneklerini ortaya çıkarır. İlhamı ateşler, hayal gücünü teşvik eder. Kişinin başarılı olduğu sanatta veya meslekte ustalaşmasını sağlar.

Canlılık duygusu sunan bu taş, enerji seviyesini yükseltir. Doğada nadir bulunması onu en değerli Yengeç burcu doğal taşları arasına dâhil etmektedir.’’

7. Sitrin:

Bir Kuvars türü olup, şeffaf değildir ve amber rengindedir. Yengeç burcuna mensup kişilerin özgüvenini teşvik ettiği rivayet olunmuştur. Yine denildi ki, Sitrin taşı Yengeç’in hayatına istikrar getirir. Düşüncelerinde ve eylemlerinde tutarlı olmasına imkân tanır.

Bu da, ilhamı ve üretkenliği destekleyici bir taş olarak bilinir. Kendini kötü hisseden bir Yengeç, o ruh hâlinden kurtulmak için Sitrin’e şans verebilir.

8. Zümrüt:

Saydam yapısı ve yeşil rengiyle dikkat çeken Zümrüt, Yengeç burcuyla uyumlu taşlar listesinin zirvesindedir. Umut ve güven aşıladığı söylenen bu taşın duygusal açıdan denge sağladığına inanılır.

Huzur verdiği kabul edilen Zümrüt’ün psikolojik rahatsızlıklara, -özellikle depresyona- iyi geldiği öne sürülmüştür.

9. Jasper:

Bu taşın, ‘leopar derisi’ ismiyle bilinen türü Yengeç burçları için sıklıkla önerilir. Jasper özelliklerinin bu burç ile ilişkisine gelince, konumuzla alâkalı bazı iddialar şunlardır:

‘’Yengeç’i kötü düşüncelerden uzak tutar. Yenilmiş hissetmelerini engeller. Bütün alternatifleri geniş bir perspektiften değerlendirmeye olanak tanıyan bu taş, tünelin ucundaki ışığı görmeye yardımcıdır.’’

10. Rodonit:

Gül-kırmızı rengi sayesinde ilgi gören bu taşın bağımlılıklardan kurtulmaya katkıda bulunduğu ileri sürülmektedir. Yengeç burcundan olan kimselerin daha sağlıklı ilişkiler kurmasına yardım ettiği de söylentiler arasındadır.

11. Selenit:

Kendi kendini temizlemesiyle meşhur olan bu Yengeç burcu taşı, psişik yeteneklerle bağdaştırılır. Yengeç burcunun hassas yapısını nötralize ettiği belirtilen bu taş, negatif enerjiyi azaltıcı olarak görülmektedir.

Güven duygusunu artırdığından söz edilmiş olup, kötü duygu ve anıları serbest bırakmayı kolaylaştırdığı söylenmiştir. Hayatı akışına bırakmakta zorlanan bir Yengeç iseniz, günlük rutininizde bu taşa yer vermenizi tavsiye ederiz.

12. Kırmızı Jasper:

Bu da biraz evvel kendisinden, ‘Leopar Derisi’ olarak bahsettiğimiz taş ile benzerlik gösterir. Onu Yengeç burcuyla uyumlu doğal taşlar arasında zikretmemizin nedeni ise şu rivayetlerdir:

‘’Yengeç’lere istedikleri kararlılığı sunar. Azimli ve çalışkan bir bireye dönüşmelerine destek olur. Hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırır. Duyguları yatıştıran bu taş, kişinin hayatından daha çok zevk almasını mümkün kılar.’’

13. Kalsit:

Yönetici gezegeni Ay olan Yengeç’ler için ideal bir taştır. (Gerçi, Venüs ile Merkür de Yengeç’in yönetici gezegenleri içerisinde bulunur. Ondan dolayı Yengeç burcu doğal taşı tercihiniz, ayın hangi gününde doğduğunuza bağlı olarak değişecektir.)

Kalsit, sahip olduğu mumsu parlaklığıyla beğeni toplar. Enerji temizleyici etkisinin son derece güçlü olduğu düşünülür. Bunun anlamı, durgun enerjiyi yok ederek yerine pozitif enerjileri getirmesidir.

Söylentiye göre bu taşın her bir rengi, Yengeç’lerde değişik karakter özellikleriyle rezonansa girer. Meditasyon esnasında kullanılacaksa, çakraya göre bir seçim yapılması daha doğrudur. Böylelikle çakrayı arındırmak ve etkinleştirmek kolay olacaktır.

14. Ametist:

Zihni dinlendirmek ve mental yorgunluğu ortadan kaldırmak için, Yengeç burcu taşı olarak bu da seçilebilir. Daima zinde kalmak ve sıkıntılara göğüs germek istiyorsanız, üzerinizde bir Ametist taşımak işe yarayabilir.

Zira bu taşın, etrafa yaydığı pozitif enerji ile insanı sakinleştirdiği söylenir. Yoğun bir tempoda yaşayan Yengeçler, bu durumun meydana getirdiği stresten kurtulmak için Ametist ile meditatif uygulamalar yapmayı denediklerinde bize hak vereceklerdir.

6. Diğer Yengeç Burcu Taşları Nelerdir?

Bunların yanı sıra, isabetli bir seçim olarak Yengeç burcu taşı arayışınıza şunlarla da nokta koyabilirsiniz:

 1. Akik,
 2. Himalaya Tuzu,
 3. Anyolit,
 4. Ametist,
 5. Ay Taşı,
 6. Aventurin,
 7. Kantaşı,
 8. Diaspor,
 9. Kaplan gözü,
 10. Kalsedon,
 11. Pembe Kuvars,
 12. Opal,
 13. Yakut,
 14. Sedef.

Siz de Yengeç burcu doğal taşları için Taş Sandığı farkını deneyimleyebilir, kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını güzelleştirebilirsiniz.


Yengeç Burcu Taşı Ürünleri